Zahrát si aspoň pár minut, touží Vyoral před Tokiem. A těší se na Američana Lillarda

Dávno se smířil s tím, že když za reprezentaci nastupuje Tomáš Satoranský, česká hvězda z Chicaga Bulls, zbudou na něj a na další dva kolegy na rozehrávce, Jakuba Šiřinu a Ondřeje Sehnala, jenom „drobty“. Tomáš Vyoral by nějaké moc rád posbíral i na olympiádě v Tokiu, kam se s národním týmem vypraví v pondělí 19. července.

„Spokojím se s minimální minutáží,“ přisvědčuje 28letý Vyoral, jinak lídr pardubické Beksy. „Ale vždycky je na trenérovi, jestli ji dopřeje mně, Šířovi nebo Ondrovi Sehnalovi. Pokud pominu Satyho (Satoranského), oba ti kluci jsou pořád špička naší ligy,“ konstatuje.

Hru si ovšem Vyoral umí užít i z lavičky, vždyť doslova pár metrů od sebe může pozorovat v akci borce světového formátu. „Když zblízka vidím hráče jako naposledy v Kanadě (Řeka) Calathese, který hraje Euroligu za Barcelonu, je to určitě obohacující,“ říká.

Krátce ke kvalifikaci: Je pro vás její výsledek důkazem, že v basketu nic není nemožné? Narážím na to, že jste do ní vstoupili porážkou od Turecka, což jste jistě nechtěli, ale nakonec to nevadilo; výkony gradovaly a ve finále jste Řecko „přejeli“ rozdílem třídy.

Na téhle úrovni se, dokud nezazní závěrečný klakson, může stát vážně cokoliv. Tím postupem jsme zřejmě překvapili všechny fanoušky v Česku — asi málokdo tu věřil, že se dokážeme kvalifikovat.

Je probít se s týmem na olympiádu pro basketbalistu z Česka jen stupeň pod možností nastoupit v NBA? Cesta do Tokia byla nesmírně komplikovaná, už jen abyste hráli kvalifikaci, ze které postupoval pouze vítěz, museli jste předtím uspět na mistrovství světa…

Něco podobného se myslím povede jednou za sto let, bůhví jestli. Sešla se opravdu spousta faktorů, které nám přály. Jak na tom světovém šampionátu, tak teď v kvalifikaci v kanadské Victorii.

Postup s českým nároďákem na olympiádu? Něco podobného se povede jednou za sto let, bůhví jestli. Sešla se spousta faktorů, co nám přály.

Tomáš Vyoral

Prý jste z preventivních důvodů musel zrušit zahraniční dovolenou. Jak jste tedy před začátkem závěrečného soustředění odpočíval?

Je to tak, měli jsme ji naplánovanou, ale s přítelkyní jsme místo toho byli na chatě u Českého Krumlova a pak doma v Pardubicích — dostali jsme jen pár dní volna. Od čtvrtka trénujeme v Praze na Královce, takže odpočinek, hlavně ten psychický, nebyl takový. Co se dá dělat; zase olympiáda je jednou za život a člověk tomu musí něco obětovat.

Vedení týmu se rozhodlo nehrát po kvalifikaci přáteláky, ale raději využít prostor do pondělního odletu pro tréninky. Asi to je dobře i pro vás, ne? Můžete pořádně potrénovat a zahrát si třeba nějaký interní minizápas s elitními hráči, které máte v mužstvu, místo abyste většinu doby proseděl na lavičce.

To ano, v těch utkáních jsem neměl takovou minutáž, herní vytížení bylo malé. Z toho pohledu jsem rád, že tréninků bude víc a snáz se do toho po tom týdnu volna zase vpravím.

Kdy si jdete pro olympijské oblečení a doplňky?

Už nám přišla esemeska, že si je můžeme vyzvednout tuším v sobotu odpoledne. Všichni se těšíme, jak nám to bude hrozně slušet. (úsměv)

Tomáš Vyoral brání v zápase s Tureckem při olympijské kvalifikaci v kanadské Victorii. Foto: FIBA

V Tokiu budete v bublině – nechají vás aspoň bydlet po dvou?

Co říkali kluci, měli bychom být po těch dvojicích. Ale jsou takové neoficiální informace, uvidíme.

Pro basketbal je tam aréna pro 35 tisíc lidí. Jak vnímáte to, že v ní nebude „ani noha“?

Je to velká škoda z pohledu basketu i celé olympiády. Diváci k tomu prostě patří, vždycky vytvoří vynikající atmosféru. Za ten rok a půl jsme sice na hraní před prázdnými tribunami zvyklí, ale jak už jsem říkal prve, na takovéhle akci jste jednou za život, takže s fanoušky by to samozřejmě bylo mnohem lepší.

Které další sporty hodláte alespoň prostřednictvím televize během olympiády zhlédnout?

Hlavně naše medailové naděje, jako jsou Lukáš Krpálek v judu nebo kanoisté. Těžko říct, jestli nám bublina umožní sledovat to pohromadě, nebo budeme muset sedět jenom na pokoji…

Beru si s sebou tablet, na kterém mám Netflix, zabavím se seriály. S klukama si vezmeme i nějaké stolní hry, hrajeme Krycí jména.

Tomáš Vyoral

U Vyoralů doma asi bude při kláních české reprezentace na obrazovce přilepená celá rodina, že? Přece jen basketbal hrával váš táta Vladimír a hraje ho i vaše mladší sestra Tereza.

Myslím, že stoprocentně. Jen ten první zápas ve skupině je v Česku hodně v noci, tam nevím, zda jim to vyjde, jestli kvůli tomu budou vstávat. Další dva už jsou v časově přijatelnější době, na ty se nepochybně podívají.

Máte představu, jak ještě budete trávit volný čas mezi tréninky a zápasy?

Beru si s sebou tablet, na kterém mám netflix, zabavím se seriály. S klukama si vezmeme i nějaké stolní hry, hrajeme Krycí jména. Snad ty prostoje nebudou takové a vyplníme je tak, aby nám to hezky uteklo.

Jak jsem se dočetl, na olympiádě doufáte v postup do čtvrtfinále. Pro ten je nutné porazit Írán a uhrát slušné skóre s Francií, resp. s USA. Co víte o Íráncích? Ti ještě ani nezveřejnili finální nominaci…

Abych se přiznal, tak o nich moc nevím. Řekl bych, že žádný Íránec ani nehraje nikde v Evropě. Bude to asi velká neznámá, ale když se pár dní před zápasem koukneme na video, snad něco z jejich hry poodhalíme. Musíme se na ně dobře připravit, protože asi ne náhodou jsou na olympiádě skoro pokaždé. Nebude to snadný soupeř.

Za Beksu. Tomáš Vyoral střílí z perimetru v ligovém utkání s Děčínem. Foto: Milan Křiček

Francie na mistrovství světa v Číně Američany vyřadila v play-off a skončila třetí. Považujete i přesto USA za jasného favorita vaší skupiny A?

Na papíře Američané favority jsou, ale jak jsme mohli vidět v přípravě před olympiádou, byli schopní prohrát i s Nigérií a Austrálií — aniž bych chtěl snižovat schopnosti těchto týmů. Podle jmen má Amerika jednoznačně nejsilnější mužstvo. Ale ten jejich zápas s Francií bude rozhodně zajímavý.

Je v týmech soupeřů, typicky USA, nějaký hráč, na kterého se zvlášť těšíte, že ho uvidíte naživo?

Poslední dobou se velmi líbí hra Damiana Lillarda. Hraje víceméně stejnou pozici jako já (rozehrávač), má skvělý přehled ve hře a dokáže střílet trojky odevšad.

V jednom rozhovoru jste zmínil, že nějakou dobu trvalo, než jste si získal důvěru trenéra Ronena Ginzburga. V čem tkví podle vás kouzlo tohohle izraelského kouče, že mu to s Čechy tak jde?

On velmi dobře analyzuje hru, pozná, koho v daný moment nasadit. Druhá věc je, že máme výbornou partu, sešla se asi nejlepší generace českých baskeťáků, co kdy byla. Je to mix zkušeného trenéra a výborných hráčů, kteří mají odhodlání.

Trenér Ginzburg dobře analyzuje hru, ví, koho v daný moment nasadit. Druhá věc je, že se sešla se asi nejlepší generace baskeťáků, co tu kdy byla.

Tomáš Vyoral

Je pro vás osobně velké plus, že jedním z Ginzburgových asistentů je Petr Czudek, což býval výtečný reprezentační rozehrávač?

To je. Čouda (Czudkova přezdívka) má taky svoje postřehy a nám rozehrávačům může poradit. V reprezentaci působil několik let a byl vynikající basketbalista, takže to je přínosné.

Když jste prodlužoval stávající smlouvu v pardubické Bekse, mluvil jste o tom, že k tomu přispělo angažování jiného kouče: Dina Repeši. Toho teď nechme stranou — ale co říkáte na příchody Davida Pekárka s Petrem Šafarčíkem?

Myslím, že nám oba hodně pomohou. Jsou schopní tvořit hru, nejsou to jenom střelci za tříbodovou čárou. Umějí hrát pick and roll (varianta útoku s uvolněním hráče za pomoci clony), něco vymyslet. Řekl bych, že jsou i hladoví po úspěchu. Snad nám to dodá větší soutěživost v tréninku, která se pak přenese i do zápasů.

Šafarčíkův přestup je analogický k vašemu, že? Rovněž vyhrál ligu s Nymburkem a teď jde do klubu, kde se bude moci lépe předvést — tak jako před dvěma lety vy.

Jo, jo. Nechci říct, že to je úplně stejný případ, ale hodně podobný. Taky jsem působil v Nymburce a nehrál jsem, tak jsem šel do „Pardubek“. Petr měl poslední rok smůlu, že byl často zraněný. A v zápasech, ve kterých nastoupil, chtěl asi větší minutáž, než měl. Musel něco změnit a jde k nám.


Děkujeme, že jste si přečetli tento článek. Váš Pardubický kraj sport magazín, PKSMAG.cz

Čtěte též:
Posila Beksy Šafarčík: Nemůžu se dočkat, až budu moct zase naplno ukázat, co ve mně je
Vyoral spojil další roky s Beksou. A věří, že trenér Repeša z týmu „vyždímá“ maximum
Komentář: Pekárek přichází do Beksy s fajn čísly i správným mentálním nastavením
Komentář: Příchod Repeši je od Beksy majstrštyk
Konec ve čtvrtfinále? Beksu ničily chyby, zlá muška i Skinnerův um

Sdílej.

Napsat komentář