Začátek jsme nechtěli přepálit. Nyní už trénujeme naplno, říká šéf motokrosařů Orionu

Rozjezd přípravy měli pozvolnější, ovšem s tím, jak se blíží první český „mistrák“, trénink motokrosařů litomyšlského Orion Racing Teamu nabírá na intenzitě. O uplynulých víkendech se chystali postupně v Pacově, v Krásné Lípě u Chomutova a v Dalečíně, nyní je čeká znovu Pacov. „Začátek jsme nechtěli přepálit, abychom nezničili motorky. Sezona se protáhne,“ vysvětluje šéf stáje Petr Kovář.

Vzhledem k handicapu v motohodinách tak borci z Orionu v Dalečíně výrazně zaostávali za konkurenty z Osička MX Teamu, který tam dorazil rovněž. „Jeho jezdci Jošt, Kohút a Krč tam dominovali, my na ně neměli,“ srovnává Kovář. „Ale oni se předtím měsíc připravovali ve Španělsku. Proto už nyní trénujeme poctivě, abychom tu ztrátu dohonili,“ dodává.

Předsezonní tréninky má na povel Petr Masařík, bývalý reprezentant, který kdysi za Orion získal mistrovský titul. „Dělá tu kemp s juniory a pro tyhle akce vždycky zajistí sanitku, měřicí krabičky pro jezdce a časomíru. My jsme všude, jiné týmy mu případně volají, když se chtějí přidat,“ popisuje manažer Kovář.

V nové kategorii do 85 ccm bychom měli mít dva jezdce. Je to na dobré cestě.

Petr Kovář, manažer Orionu Litomyšl

V zápřahu má osvědčenou čtveřici Petr Bartoš, Jonáš Nedvěd, Petr Rathouský a Barbora Laňková. V nové kategorii do 85 ccm, jež při MČR nahradí kategorii žen, však lovil další členy stáje. „Jména zatím prozrazovat nebudu. Ale měli by být dva, je to na dobré cestě. Rádi bychom tam měli zástupce od 3. do 5. místa,“ nastiňuje Kovář.

Mnohem větší pozornost však bude pochopitelně soustředěna na královskou kubaturu MX1 a na její sestru MX2. Ve třídě MX1 se kromě Bartoše premiérově ukáže i Nedvěd. „Bylo to domluvené tak, že až Petr Rathouský bude věkem spadat do MX2, Jonáš se z ní přesune výš. Na KTM 450 mu to docela jde, ale soupeři budou velice silní, protože z MX2 do MX1 kromě něho přešlo plno dalších závodníků,“ uvažuje Kovář.

Bartošův dvojboj: znovu nastoupí také ve veteránech

Požadavek na Bartoše s Nedvědem je jednoduchý: oba dostali za úkol probít se do top 10. „U Petra nemám strach, že by se na sezonu nepřipravil. Vypadá velice dobře, v Dalečíně proháněl i mladého Rathouského. U Jonáše je otazník. Cíl je, aby se nezranil a ten výsledek udělal. Ale je nevyzpytatelný. Když se mu v MX2 povedl start, uměl všechny překvapit. Ale jindy zase ztrácel rychlost a propadal se,“ konstatuje Kovář. V záloze má i osvědčené rakouské eso Pascala Raucheneckera, jenž by v případě startu v Česku určitě pomýšlel na nejvyšší mety. U něj bude záležet na tom, jak se tuzemský kalendář protne s jeho domácím šampionátem.

Ještě k Petru Bartošovi. Vedle kubatury MX1, jež má prioritu, se stejně jako loni představí také ve veteránech, kde obhajuje zlatou medaili. „Tenhle rok to prý vydrží, netlačíme na něj. Takové podmínky jako on u nás moc jezdců nemá, takže chceme, aby byl vidět. Loni si ty peníze za vítězství ve veteránech a 10. místo v MX1 zasloužil — to byla paráda,“ říká Kovář.

Mladý Petr Rathouský je rychlý, ale musíme ho kočírovat.

Petr Kovář, manažer Orionu Litomyšl

Teprve osmnáctiletý Rathouský, který už loni dokázal v MX2 oslnit pódiovými umístěními, má letos útočit na „bednu“ i celkově. „Je rychlý, ale musíme ho kočírovat,“ říká Kovář na jeho konto. Na rozdíl od ostatních jezdců, kteří mají roční kontrakty, s Rathouským podepsal hned tříletou vylepšenou smlouvu. I to je důkaz, jak moc v Orionu věří v potenciál motokrosařského teenagera.

Ženská tvář Orionu Barbora Laňková sice může s mužskými kolegy trénovat, ovšem její závody svaz propojil s těmi juniorskými. Podniků těchto dvou kategorií bude šest. Podobně jako v minulé sezoně má Laňková „v merku“ medaili.

Vyhlížejí i zahraniční šampionáty včetně evropského

Orion bude soutěžit také v zahraničí, samozřejmě za předpokladu, že to pandemie umožní. Už v dubnu se Bartoš s Nedvědem vypravili na mistrovský závod do maďarské Ostřihomi, Nedvěd zde byl čtvrtý. S oběma se dále počítá pro slovenské mistrovství i pro Evropu. Rathouského Kovář zase vyšle do německého šampionátu ADAC a do závodu mistrovství světa v Lokti. „Kdyby tam byly třístovky, zúčastnili by se ho i Bartoš s Nedvědem, půjčili by si motorky,“ nastiňuje Kovář.

Domácí sezona by měla vypuknout 22. května na Vysočině, konkrétně v Dalečíně. Pak následuje 6. června závod, který by měl motokrosové fanoušky z kraje zajímat o dost víc — jede se totiž v Opatově u Svitav. „Už v Dalečíně by měli být diváci. Ale kolik jich povolí, jak to bude se sektory a povinnými testy, to v tuhle chvíli nikdo neví,“ glosuje Kovář.

Mimochodem, již předtím se pokusí získat první letošní body automobilový pilot Martin Doubek, který Orion coby odchovanec a syn majitele reprezentuje v okruhových závodech Nascar Whelen Euro. Jezdec holandského týmu Hendriks Motorsport, který řídí Ford Mustang, sezonu otevře ve španělské Valencii. „Trénoval dva týdny v Belgii a velice si to chválí, auto bezvadně funguje. Pomýšlí na nejvyšší příčky, mluvil o vítězství. Tak jsem mu říkal, ať to hlavně nezakřikne,“ líčí manažer Kovář.

Sdílej.

Napsat komentář