Výhra Pardubic v Olomouci: Kombinace důrazu, kumštu i pozornosti

Nemít Sigma pár tutových šancí, člověk by si myslel, že pardubickým fotbalistům v sobotním zápase v Olomouci úžasně vyšla předzápasová taktika. Jaká? Dostat do úzkých gólmana domácích Mandouse, když bude mít míč na pravé kopačce, a donutit ho k chybě, která rozhodne zápas. Přesně to se totiž v 84. minutě duelu stalo.

„Trenéři nás připravovali na to, že jejich brankář skvěle rozehrává levou nohou, ale když to má na pravé, je to trochu slabší. Takže jsme měli za úkol ho na té pravé případně zavřít,“ popisoval na pozápasové tiskovce pardubický útočník David Huf, který účinným napadáním přichystal vítězný zásah pro parťáka Ewertona. „Šel jsem tam naplno, naštěstí mě to trefilo a ještě jsem stihl balon posunout. Dali jsme z toho gól, super,“ radoval se Huf po vítězství 1:0.

V utkání — byť se určitě neuchytí v DVD sbírkách fotbalových fajnšmekrů — se toho ovšem událo přirozeně víc a pár hráčů zaujalo svými výkony. Pojďme se na to teď blíže podívat pardubickou optikou.

Ewertonova předvádečka brazilské techniky

První zmínku jednoznačně zaslouží 24letý Brazilec, letos do Pardubic znovu zapůjčený na hostování Mladou Boleslaví. A to nejen díky gólu, při kterém si Ewerton po Hufově vybídnutí pohrál s křižujícím Nešporem a pak po zemi obstřelil dalšího sigmáka Beneše, zastupujícího nešťastného Mandouse na čáře. Už zkraje zápasu „Ewe“ zkusil střelu zpoza vápna, jenže do ní nevložil téměř žádnou sílu. Mnohem nebezpečněji už to vypadalo v 11. minutě, kdy si postavil na levém křídle volný přímý kop a napálil z něj bližší tyč. A jestliže později mohl být Ewerton vděčný za gólovou příhru Hufovi, on sám forvarda vyzval ke skórování už o dost dřív. V 59. minutě převzal nahrávku zprava od Hlavatého a poslal ji zpátky pod sebe před malé vápno, odkud Huf trestuhodně minul prostor brány. Od přírody neúmyslně podmračený „kanárek“ Ewerton, jenž na jaře potřetí nastoupil v základní sestavě, se tak koučům na stadionu Sigmy předvedl se vším všudy.

Letáčkova záchrana dílčí remízy

Brankář Pardubic měl sice v předchozím průběhu klání se Sigmou občas problémy s odhadem centrů a balon byl několikrát nucen vyboxovávat v krkolomné pozici, ale v 74. minutě se zaskvěl. To se na něj řítil olomoucký náhradník Zifčák, jeden ze strůjců loňského pardubického postupu mezi elitu. Ten si k vlastní smůle příliš předkopl balon, a i když stačil zakončit, Letáček jeho pokus zlikvidoval skokem pod nohy a pak ještě reflexivně pravou rukou. Letáčkovi posléze pomohla také tyč při ráně Gonzáleze zpoza šestnáctky, za kterou se jen ohlédl, nicméně po cenné výhře, jež Pardubice dočasně posunula na 7. příčku před Sigmu i ostravský Baník, měl rozhodně splněno.

Proskovo čtení hry a důraz = efektivita v praxi

Pardubický zadák Jan Prosek. Foto: Radek Klier

Pravý krajní bek Východočechů Jan Prosek, navrátilec do sestavy, v Olomouci vynikl dvakrát — vždy ve veledůležitých momentech v úplném závěru zápasu, kdy se Sigma snažila vyrovnat. Pardubický rychlík nejprve v 89. minutě zablokoval finální nahrávku domácího Hály z pravé strany a míč odehrál s přehledem do zámezí. Dvě minuty nato, už v nastaveném čase, pak sebral možnou gólovou oslavu Gonzálezovi těsnou obranou ve vápně. Za žlutou kartu, kterou Prosek vyfasoval ještě před těmito dvěma pohotovými zákroky (po faulu právě na španělského záložníka Pabla Gonzáleze), se na něj jistě nikdo zlobit nebude.

Černého příkladné nasazení v obranné činnosti

Útočník Pardubic Pavel Černý dostupuje protihráče z Olomouce. Foto: Radek Klier

Není žádné tajemství, že pardubický veterán Pavel Černý po trávníku běhá s nějakým tím kilem navíc, ale proti Olomouci tohle žádný handicap nebyl. Černý, který na hřišti strávil úvodních 66 minut, poctivě dřel. Soupeře důsledně dostupoval, v 17. minutě vykolejil po přímém kopu Sigmy jejího kapitána Hubníka natolik, že ten z ideálního místa hlavičkoval úplně mimo. Po přestávce zařadil do svého repertoáru i obranný skluz. Je třeba doplnit, že se Černý coby jeden z pardubických hroťáků ukázal i směrem dopředu — jeho prudká rána ze začátku druhé půle prosvištěla po teči jen kousek nad břevnem.

Čtěte též:
Postřehy z Ďolíčku. Sázka na mladíky, kuriozita i kus smůly v klání s Boleslaví
Komentář: Gólman Boháč by se mohl vrátit už v květnu. To je perfektní novina
Přetržený vaz? Ve fotbale bohužel běžná věc. Tentokrát měla pech pardubická jednička