Vítěz Czech Open: Plán byl chodit běhat a plavat. Šachové cíle jsem neměl

Kdepak nejvýše nasazený Němec Liviu-Dieter Nisipeanu! Vítězem hlavního velmistrovského turnaje při 32. ročníku tradičního pardubického festivalu šachu a her Czech Open se stal mezinárodní mistr Vojtěch Zwardoň a doložil tak, že se — vzhledem k obvyklé síle účastníků — klidně z první třicítky hráčů s nejvyšším ELO musí počítat s úplně každým. Zwardoň byl v centru Ideon nasazenou patnáctkou (ELO 2466); na pódiu ho doplnili stříbrný Vlastimil Babula, podobně jako Nisipeanu dvojnásobný šampion z dřívějška, a bronzový mladík Richard Mládek, mistr FIDE a patrně největší překvapení turnaje. Tahle trojice plus čtvrtý Polák Dawid Czerw nasbírali v devítikolovém klání shodně sedm bodů a na příslušné příčky je rozřadilo pomocné hodnocení.

„Letos se mi hrálo dobře, fyzicky i na šachovnici jsem zvládal vše, jak jsem si představoval. Měl jsem i štěstí, například v prvním kole si soupeř (Vít Bureš) mohl vynutit remízu. Celkově se mi zdá, že konkurenti dělali hodně chyb,“ uvedl Zwardoň, jinak hráč Beskydské šachové školy, pro web festivalu.

V úvodních pěti kolech Zwardoň kromě Bureše postupně vyzrál na Fiedorka, Rabatina, Němce i Nisipeanu, jejž tím rozhodil natolik, že jeden z top favoritů, do té doby též bezchybný, potom už ani jednou nezvítězil a skončil celkově desátý. Ve zbývajících partiích Zwardoň prostřídal porážky od Babuly a Czerwa s výhrami nad Mládkem a Pavlidisem. Ve finálním účtování byl klíčový právě závěrečný triumf nad Řekem Pavlidisem, průběžně čtvrtým.

„Mísí se ve mně radost a únava,“ řekl Zwardoň, který pardubický Czech Open označil za svou „srdcovku“. „Myslím si, že jsem tu již potřinácté. Mám hrozně rád atmosféru festivalu i organizaci turnajů. Ten, kdo tu nebyl, podle mého není šachista,“ prohlásil s nadsázkou.

Během soutěže se snažil čistit si hlavu, brzy ráno chodil běhat a večer pak plavat do pardubického Aquacentra. „Plán byl uběhnout alespoň 3 kilometry a uplavat 1,5 kilometru denně. Splnil jsem to tak na sedmdesát procent… Šachové cíle jsem neměl, hraji jenom pro zábavu,“ doplnil Zwardoň.


Děkujeme, že jste si přečetli tento článek. Váš Pardubický kraj sport magazín, PKSMAG.cz

Sdílej.

Napsat komentář