Víkend? Zlato pro Vondráčka, kvalifikace pro Evžena, postup hokejbalistů i naštvaný Krejčí

Mají za sebou vrchol domácí venkovní sezony, Mistrovství ČR mužů a žen na dráze ve Zlíně. Tomu, jak si atleti z klubů v Pardubickém kraji na šampionátu vedli, se věnuje následující obsáhlý víkendový souhrn magazínu PKSMAG; ten se dále ohlíží za dostihovým mítinkem na pardubickém závodišti, počínáním hokejbalistů pardubického Autoskla v play-off a přípravnými zápasy pardubických a chrudimských fotbalistů.

Vondráček slavil pátý titul v trojskoku, rekord je šest

Jiří Vondráček z pardubické Hvězdy si po letošním halovém titulu mistra republiky v trojskoku přivlastnil i ten pod širým nebem. Na šampionátu ve Zlíně mu k tomu dopomohl další výkon za 16 metrů, nyní to bylo 16,08 (atletovým maximem této sezony zůstává 16,34 ze 7. června při pražském Memoriálu Josefa Odložila, tj. vyrovnaný osobní rekord ze srpna 2020 v Plzni). V kariéře je to už páté Vondráčkovo zlato z venku a do vyrovnání rekordu Petra Hnízdila mu tak chybí pouze jediné. Vondráček se na zlínském mítinku zúčastnil i soutěže v dálce, tam se však na pódium nevešel. Za výkon 7,15 metru bral páté místo.

Jiří Vondráček se vedle trojskoku ve Zlíně zúčastnil i dálky, ve které byl pátý. Foto: Martin Edlman, ČAS

Chrudimská diskařka Barbora Tichá, coby studentka ZČU Plzeň momentálně v barvách plzeňské Škody, získala za 51,70 metru titul vicemistryně — lepší byla jen kladenská Eliška Staňková (55,68). Pardubická čtvrtkařka Lada Vondrová (USK Praha) pak sice ve Zlíně vyhrála první rozběh časem 51,84 vteřiny, ovšem do finále, v němž jedna z jejích konkurentek, opavská Barbora Malíková, zaběhla skvělých 51,23, a splnila tak A-limit pro olympiádu v Tokiu, preventivně ze zdravotních důvodů nenastoupila.

Janu Toušovi z Hvězdy přiřkl výkon 16,54 metru šesté místo ve vrhu koulí a stejně pořídil i jeho oddílový parťák Tomáš Jirásek v disku za 50,86 metru; Oto Petráš (Hvězda) skončil hned za ním za 49,07 metru. Filip Chodil (též Hvězda) bral sedmou příčku v kladivu za 57,92 metru, kde byl ještě jedenáctý Miroslav Vilček z litomyšlské Jiskry za 53,18 metru. Veronika Hynková z AC Pardubice doběhla za 11:26,23 minuty desátá v trojce překážek, její Matyáš Franěk z AC byl za 6,82 metru sedmý v dálce. Lucie Dvořáková z Atletiky Chrudim pak ve Zlíně obsadila sedmé místo ve skoku o tyči za 3,90 metru.

Co dál? Vysokomýtský Jakub Dudycha dobyl v seniorském finále osmistovky ve Zlíně šestou příčku časem 1:54,88 minuty, Tereza Korhoňová (rovněž AC Vysoké Mýto) byla za 46,57 metru sedmá v oštěpu. Na pětce žen soutěžily dvě zástupkyně Pardubického kraje. Tereza Svobodová z Atletiky Chrudim finišovala osmá za 17:40,99 minuty, Adéle Stránské z českotřebovského Iscarexu stačil výkon 17:43,55 minuty na devátou příčku. Stejného umístění jako Stránská dosáhla na Moravě i výškařka pardubické Hvězdy Simona Ručová za 1,68 metru.

Nesmělý debut? Hned druhou kvalifikaci Evžen vyhrál

Před měsícem valach Evžen na distanci 5 800 metrů, která se pojí s kvalifikací na Velkou pardubickou, debutoval a skončil poslední čtrnáctý. Už na druhý pokus byl však kůň z tréninku Štěpánky Myškové nejlepší. Její manžel, žokej Jaroslav Myška, Evžena od začátku dostihu držel vpředu — nejhůř byl průběžně druhý za Strettonem, na kterém zraněného Marcela Nováka nahradil Jakub Kocman.

Žokej Jaroslav Myška s valachem Evženem probíhají vítězně finišem II. kvalifikace na Velkou pardubickou. Foto: Monika Suchánková

Zatímco v předchozí kvalifikaci se Evžen nevyhnul pár zaškobrtnutím, tentokrát skákal bezvadně a poté, co ho Myška před závěrečnou fází závodu pošetřil, měl nejvíc sil i na finiš. Zvítězil lehce o osm délek před dvanáctiletým veteránem Mazhilisem (Ondřej Velek), třetí byl Stretton, čtvrtý Imphal (Marek Stromský) a na poslední páté dotované pozici „došel“ Hegnus (Adam Čmiel), loňský šampion Velké, který letos startoval premiérově.

„Od minule jsme udělali kus práce, zkušenosti z dalšího dostihu jdou Evženovi k duhu. Asi to byl klidnější dostih než v květnu, bylo méně koní — ale ořezávátka to nejsou. Takže tohle vítězství můžeme považovat za kvalitní výkon,“ pochvaloval si Myška.

Ten se v sobotu stal jezdcem dne. Kromě hlavního dostihu se z prvenství radoval ještě v úvodním dostihu s Protocolar, v šestém s další klisnou Ztracenkou a v sedmém s valachem Well Absolutem. Vedle toho byl druhý s hřebcem Starem ve druhém dostihu (Zlatý pohár) a ve třetím (Červnová cross country Válečníka) na Chrystal Crossovi. K Myškovým úspěchům je nadto třeba připočíst dvě druhá místa v pátečních dostizích na proutěných překážkách s Nelem a s Arlingtonem (v tentýž den se dvěma vítězstvími v rovinových dostizích blýskl Jaromír Šafář s Araratem a s Julianem).

Ceněný Zlatý pohár získal žokej Velek na Dusigroszovi, Červnovou cross country Válečníka pak ovládl Jan Odložil s klisnou Dajukou.

Hokejbalisté ustáli nervy ve čtvrtfinále a jdou dál

Kouč Jiří Mašík (na ilustračím snímku) s týmem pardubických hokejbalistů postoupil mezi nejlepší čtyři. Foto: Josef Česák

Do dalšího kola play-off se probili v nejkratší možné době výsledkem 2:0 na zápasy, ale zároveň to bylo velice těsné. Hokejbalisté pardubického Autoskla přemohli ve čtvrtfinálové sérii Karvinou dvakrát 3:2 a ani jednou jim k triumfu nestačila normální hrací doba; na úvod doma v Polabinách uspěli až na nájezdy, když ten rozhodující proměnil Česák, ve druhém případě pak Bílý vystřelil postup v prodloužení. V tomto utkání přitom Východočeši srovnávali z 0:2 na 2:2 až v posledních dvou minutách třetí třetiny góly Vlasáka v přesilovce a Kubeše v power play. Výrazný podpis pod postupem má i brankář Stárek, jenž pochytal 37, resp. 23 střel slezského soupeře.

„Byl to obrovský boj, musíme přiznat, že postoupil šťastnější tým,“ uvedl pro klubový web Pardubic jejich trenér Jiří Mašík. „Karviná hrála velmi dobře, obětavě, a my dělali chyby, moc jsme se nedostali do hry. Je taky pravda, že to hodně bolelo. Power play s prodloužením jsme ve druhém zápase zvládli výborně. Tam se projevila naše zkušenost,“ doplnil kouč.

Trenéra „namíchlo“ ležérní nasazení hráčů na zkoušce

Kouč prvoligových pardubických fotbalistů Jiří Krejčí se po úvodním přáteláku s brněnskou Zbrojovkou dost durdil, od testovaných hráčů si sliboval podstatně větší snahu zaujmout trenérský štáb. Na porážce 0:2 nenašel ani jedno pozitivum.

Fotbalisté Pardubic padli v přípravném zápase s Brnem, v němž zkoušeli řadu nových hráčů, výsledkem 0:2. Foto: Radek Klier

„Očekával jsem, že to bude kostrbaté, ale chybělo tam nasazení a důraz, které bych u hráčů, co ještě nehráli první nebo ani druhou ligu, předpokládal,“ zlobil se Krejčí v rozhovoru zveřejněném na oddílových stránkách. „V každém případě po tomhle zápase už někdo (ze zkoušených fotbalistů) v našem kádru nebude,“ dodal.

Naproti tomu druholigová Chrudim měla už v pátek naplánované už druhé přípravné střetnutí (v tom předchozím remizovala 3:3 se záložním týmem pražské Slavie) a zvládla je poměrem 1:0. Na trávníku v Mikulovicích se o jedinou trefu postaral Šípek. „Díky menším rozměrům hřiště to bylo agresivní a presinkové utkání. V každém poločase jsme měli zajímavé úseky hry a je jen škoda, že jsme řadu šancí nedokázali zakončit s větším klidem,“ komentoval duel na klubovém webu MFK Chrudim jeho trenér Jaroslav Veselý.


Děkujeme, že jste si přečetli tento článek. Váš Pardubický kraj sport magazín, PKSMAG.cz

Sdílej.

Napsat komentář