Velek po výhře v kvalifikaci: No Time To Lose je mazák, na ostatní ve finiši i trošku čekal

Po závěrečném osmém dostihu vysvětloval majitelům Tauriel, ryzky s elfím jménem, proč klisnu musel zadržet. Dobrý dojem z vydařeného odpoledne v Pardubicích to však Ondřeji Velkovi pokazit nemohlo. Zkušený žokej měl totiž v sobotu splněno nad plán — v sedle hnědáka No Time To Lose (stáj Paragan Horseboxes) vyhrál úvodní kvalifikaci.

Dvanáctiletého valacha, jednoho z matadorů startovního pole, pak Velek chválil: „Je to pan profesor, řekne si, kdy se začne závodit. A ví, že ty klasiky po trávě pak umí. Zabere sám.“

Kůň z tréninku Josefa Váni staršího sice loni s Jakubem Kocmanem při Velké pardubické spadl na Taxisově příkopu, ale pořád je to vítěz slavného závodu z roku 2017, a tak se s ním muselo počítat do širšího okruhu favoritů. Jeho šance podstatně vylepšil déšť, který dostihovému mítinku předcházel, a s ním spojená podmáčená půda. Ve srovnání s konkurencí se subtilnější No Time To Lose v oranici tolik neboří a může si pošetřit síly na finiš. „Velkou vyhrál na nejhlubší půdě, takže mu to rozhodně svědčilo. Tohle mu přesně sedí,“ přikyvoval Velek.

Pan Váňa mi nakázal sedět s No Time To Lose v poli koní, a když na to bude mít, jet. Kdybych ho musel zmáčknout, měl dostih jen docválat.

Ondřej Velek

Zpočátku se s koněm pohyboval spíš uprostřed a vzadu, do čela se nijak netlačili. Což do puntíku odpovídá oblíbené váňovské taktice být schovaný a vyrazit v pravou chvíli, poté, co se ostatní patřičně „vyblbli“.

„Pan Váňa mi nakázal sedět s No Time To Lose v poli koní, a když na to bude mít, jet. Kdybych naopak viděl, že ho musím hodně zmáčknout, měl jsem ho nechat jen docválat. Důležité bylo se kvalifikovat,“ shrnul Velek trenérovo „ordre“.

Kdysi se radoval už s Trezorem

Drtivou většinu dostihu odvodili Marcel Novák s Playerem. Sztorm (Pavel Složil mladší), Casper (Daniel Vyhnálek) a právě No Time To Lose s Velkem ho předstihli až v cílové rovince. Na druhého Sztorma měl vítěz nakonec k dobru solidních čtyři a půl koňské délky. Podle Velka to teoreticky mohlo být i víc, ale valach nepokládal za nutné se zbytečně vydat ze sil. „On je starý mazák, na ostatní koně i trošku čekal. Nikdy nevyhrává o moc,“ podotkl Velek.

Pro něj osobně to bylo v kariéře šesté vítězství v překážkovém dostihu I. kategorie a 47. na překážkách vůbec. V kvalifikaci se takto výrazně prosadil podruhé. „Už jsem ji vyhrál s Trezorem v roce 2014,“ připomněl někdejší úspěch s tmavým hnědákem ze stáje Epicos. Trezor svého času býval doslova kvalifikačním „démonem“ — majitelům a trenérce Haně Kabelkové z Vápenného Podola na Chrudimsku dohromady zařídil dokonce pět kvalifikačních výher.

Ale vraťme se k Velkovi, jenž si při prvních Pardubicích, kromě toho s No Time To Lose, připsal ještě jedno pódiové umístění. Dosáhl na něj v šestém dostihu se čtyřletou kobylkou Protocolar z tréninku Štěpánky Myškové (stáj JUDr. Jana Fialová-Estrella), která přitom debutovala. „Běžela parádně, super mi skákala, od Jardy Myšky byla dobře připravená. Není co dodat,“ poznamenal spokojeně Velek.

Čtěte též:
Že máme být s Evženem favority kvalifikace? Tím se nestresuju, říká žokej Myška
V nové stáji si rychle zvykl. Teď žokej Kratochvíl nedočkavě vyhlíží první Pardubice

Sdílej.

1 komentář

  1. Zpětný odkaz: Ve třetí kvalifikaci na Velkou pardubickou budou bojovat i čtyři vyslanci ze Slovenska

Napsat komentář