Ve třetí kvalifikaci na Velkou pardubickou budou bojovat i čtyři vyslanci ze Slovenska

Tohle tu dlouho nebylo. Ze třinácti koní ve startovním poli srpnové třetí kvalifikace na 131. Velkou pardubickou, která se poběží tuto sobotu od 16.45 jako v pořadí sedmý z devíti dostihů (program začíná už ve 13 hodin), dorazí hned čtyři ze Slovenska. Jejich jména? První je na pardubickém závodišti vcelku notoricky známé: Vandual.

Na již 13letého ryzáka hřebce z tréninku Mariána Štangela usedne Francouz Romain Julliot, což je pro fanoušky tohoho koňského veterána tuze dobrá zpráva. Právě Julliot loni v říjnu s Vandualem dosáhl na vůbec nejlepší výsledek z jeho tří účastí ve Velké — brali dokonce bronz za vítězným Hegnusem a druhým Playerem. V tomto roce Vandual běhal pouze jednou, květnovou kvalifikaci přeskákal pod Janem Odložilem až jako 13. ze 14.

Druhým „Slovákem“ bude osmiletý tmavý hnědák Kaiserwalzer,  rovněž hřebec (žokej Jaroslav Myška, trenér Jaroslav Brečka). Ten letos běhal už třikrát, přičemž nejlépe finišoval jako třetí doma v Bratislavě s Pavlem Složilem mladším. Myška jej povede vůbec poprvé.

Zajímavým kvalifikačním debutantem se stane 10letý hnědák valach Rui Faleiro (žokej a trenér Brečka), letos v Pardubicích v kratších dostizích třetí a první. Posledním členem slovenské party pak je osmiletý hnědák valach Paris Eiffel (žokej Martin Cagáň, trenér Ján Cagáň), mimo jiné desátý v květnové první kvalifikaci.

Hlavní favorit? Loňský vítěz Lodgian Whistle s Bartošem

Všichni tihle koně připravovaní u našich východních sousedů budou bezpochyby příjemným oživením závodů; ty úplně top favority však je asi nutno hledat přece jen jinde. Velká pozornost bude upřena zejména na osmiletého ryzáka valacha Lodgiana Whistlea, neboť ten loni srpnovou kvalifikaci vyhrál. Od té doby se však přihodila spousta věcí. Po sedmém místě ve Velké pardubické se totiž vyhrotily vztahy mezi žokejem Jaroslavem Myškou, který ho do té doby společně s manželkou Štěpánkou Myškovou trénoval, a majitelem stáje Jeso Ladislavem Jezdinským, jemuž Lodgian patřil. Jezdinský koně svěřil Josefu Váňovi staršímu a naštvaný Myška zareagoval stěhováním z Valů u Přelouče do Koles.

Co z toho plyne? Jak už bylo řečeno výše, Myška tentokrát provede kurzem Kaiserwalzera, zato na Lodgiana vyskočí další zkušený rutinér Josef Bartoš. Váňovci budou doufat, že ryzáka nepotká podobný pech jako dvakrát v červnu v italském Meranu, kde nejprve se Složilem mladším a potom i s Bartošem nikoli vlastní vinou spadl. Kromě toho má letos ještě jedno druhé místo z Milána.

Další Váňův svěřenec, sedmiletý hnědák valach Fly Filo Fly, má za sebou letos už pět (!) dostihů v Itálii. Až na jeden karambol si věru nevedl zle — byl dvakrát první, jednou druhý a jednou čtvrtý. Osedlá jej Ondřej Velek, jenž triumfoval v první kvalifikaci s No Time To Lose. Slušnou formou oplývá i třetí Váňův kůň, sedmiletý tmavý hnědák hřebec Aeneas. V sezoně už byl první a druhý, ovšem s jinými žokeji než Jakub Kocman, který se na jeho hřbetě představí premiérově.

Na čelné příčky by se mohl drát také osmiletý tmavý hnědák valach Imphal (Daniel Vyhnálek, trenér Stanislav Popelka), letos jednou první a posléze v červnové kvalifikaci čtvrtý. Zbylí koně budou mít až na výjimky handicap v tom, že v této sezoně ještě neběhali. Desetiletý hnědák valach Beau Rochelais (žokej Martin Liška, trenérka Tamara Křídlová) pak nezávodil dokonce ani loni…


Děkujeme, že jste si přečetli tento článek. Váš Pardubický kraj sport magazín, PKSMAG.cz

Čtěte též:
Velek po výhře v kvalifikaci: No Time To Lose je mazák, na ostatní ve finiši i trošku čekal
Že máme být s Evženem favority kvalifikace? Tím se nestresuju, říká žokej Myška
V nové stáji si rychle zvykl. Teď žokej Kratochvíl nedočkavě vyhlíží první Pardubice

Sdílej.

Napsat komentář