Ve finále s Kertem chceme předvést náš strop. Šanci máme, věří gólman hokejbalistů Stárek

Ze tří stupňů na vrchol už pardubičtí hokejbalisté zdolali dva, když ve čtvrtfinále play-off porazili Karvinou a v semifinále Ústí nad Labem. Zbývá poslední soupeř: pražský Kert Park. Tedy nadupaný tým, který ovládl ročníky 2017 až 2019 a který obhajuje titul, protože loni se kvůli covidu sezona nedohrála. Východočeši se však téhle konfrontace rozhodně nebojí.

„Jsme v plné síle a na sérii s ním se všichni těšíme. Spousta kluků si finále zahraje poprvé,“ říká gólman Pardubic David Stárek, jenž za pár dní oslaví 31. narozeniny.

První finálové klání je na programu v sobotu od 16 hodin na pražských Lužinách, druhé v neděli v tutéž dobu v pardubických Polabinách. Pokud některý ze soupeřů zvítězí v obou, může už o víkendu zvednout nad hlavu mistrovský pohár.

Můžete shrnout semifinále s Ústím, které stejně jako čtvrtfinále s Karvinou trvalo „jen“ dvě utkání?

Klíčový byl sobotní první zápas — když ho člověk vyhraje, hned se to odrazí v dalším. Nakonec jsme jej dotáhli do nastaveného času. Ústí z toho asi nemělo úplně radost, protože v předchozích utkáních, co jsme s ním hráli a která dospěla do prodloužení nebo do nájezdů, jsme vždycky dokázali uspět. Takže psychická výhoda byla na naší straně.

Chytat nájezdy mi šlo odjakživa. A v týmu máme kluky, kteří jsou fakt šikovní, předvádějí to i na trénincích. Je to hezky namixované.

David Stárek o čtyřech výhrách v řadě v dovednostní disciplíně

Jak moc se hra proti Ústí lišila od té s Karvinou?

Proti Karviné to bylo hodně silové. My až na výjimky nemáme vzrůstově velký mančaft, jsme spíš techničtější, běhavější. Karviná urostlými hokejbalisty naopak disponuje a dokáže přitvrdit. Čtvrtfinále proto podle mě bylo náročnější než semifinále s Ústím. To sice dřív také bývalo nepříjemné, ale výrazně omladilo a teď hraje stejně jako my technicky, což nám vyhovuje.

Ten úvodní duel jste nakonec získali 2:1. Za poslední měsíc, včetně závěru základní části, jste v nájezdech triumfovali už počtvrté v řadě, což sotva může být náhoda. Čím to, že vám v brance i spoluhráčům v poli se nájezdy tak daří?

Já si na ně věřím dlouhodobě, tahle disciplína mi šla odjakživa. V týmu pak máme kluky, kteří jsou fakt šikovní, předvádějí to i na trénincích. Máme to hezky namixované. Vždycky je důležité i štěstí, ale hráči to v té hokejce prostě musejí mít.

V zápase. Brankář David Stárek je jednou z hlavních opor pardubického Autoskla. Foto: Josef Česák

V čem kromě schopnosti „urvat“ nájezdy pro sebe ještě spočívá síla vašeho mužstva speciálně v letošním play-off?

Perfektně jsme si sedli my starší třicet a výš s mladými spoluhráči. Cítím, že chemie letos začala fungovat. Věkové rozdíly jsou někdy ohromné, ale taháme za jeden provaz jak na hřišti, tak i na menších postupových oslavách. Starší hráči umějí mladé podpořit a ti vedle nich rostou a věří si.

Ještě k semifinále. Druhý zápas doma jste zvládli takřka dokonale — výsledkem 4:0. Co byste si z něj chtěli přenést do finále s Kertem?

Všechno od rozcvičky přes předvedenou hru. Kluci makali jeden za druhého, vraceli se. Z naší strany jsem takový výkon dlouho neviděl. Budeme se na něj snažit navázat; mohlo by to být dobré.

Počítáte s tím, že budete s Kertem pod palbou? Je to velmi ofenzivní mančaft…

Určitě, ale měli bychom být aktivní a pokusit se to hráčům Kertu co nejvíc zkomplikovat, nepouštět je do nějaké kombinační souhry, protože v útoku jsou opravdu extrémně silní. Je třeba hrát co nejvíc u nich, poněvadž obrannou činnost nemají na takové úrovni jako ofenzivu. Samozřejmě to bude těžké, ale naše předešlé zápasy s nimi byly vyrovnané, tak půl napůl. Nejde být jen zalezlí a na něco čekat. Budeme s nimi chtít hrát účelně tak jako vždycky a uvidíme, jak to dopadne. Šanci rozhodně máme.

Kert vás přemohl ve finále 2018. Máte tohle pořád v hlavě? Jste nažhavení na odplatu?

Já osobně to v hlavě mám, pamatuju si určité momenty z té série. Byli jsme v ní kousek od vítězství, Kert to nakonec celé otočil… (Východočeši tehdy ve finále na tři vítězství vedli 2:1 na zápasy) Ale co se týče nějaké odplaty, tak bych to asi nenazval. Chceme to zvládnout, dát do toho maximum, abychom si pak mohli říct, že jsme předvedli náš strop.

Covidová doba bez diváků byla úplně šílená. Potřebuju je kolem sebe mít, hrajeme to přece i pro ně… Snad na finále dorazí v solidním počtu.

David Stárek

Začínáte venku, případné třetí utkání by se rovněž hrálo v Praze na Lužinách. Je to velký handicap?

Třeba to bude jenom na dva zápasy… Pro mě osobně je ale začínat u nich lepší. Záleží na tom, jaké v Praze bude publikum. Pokud by se skutečně hrál i třetí zápas, diváci v tom pochopitelně nějakou roli sehrát mohou.

Jak to, co se fanoušků na hokejbale týče, v letošním play-off zatím vypadalo?

V Ústí se projevovali, bylo to i s nějakým bučením při těch nájezdech a tak. Lidí tam přišlo docela dost, bylo to správně vyhecované, jak jsme to znali dřív. Covidová doba, kdy jsme hráli před prázdnými tribunami, byla úplně šílená. To jste si připadal jako na tréninku. Já kolem sebe diváky potřebuju mít, hrajeme to přece i pro ně. Bez nich to nemělo jiskru. Doufám, že na finále fanoušci dorazí i k nám do Polabin v solidním počtu a vytvoří pěknou kulisu.


Děkujeme, že jste si přečetli tento článek. Váš Pardubický kraj sport magazín, PKSMAG.cz

Čtěte též:
Hokejbalista Vlasák: Čtvrtfinále s Karvinou? Menší spoluhráči musejí přetrpět souboje
Trápení hokejbalistů Pardubic. Nedávají góly, ani v přesilovkách
Play-off na dva vítězné bude ošidné. A „repre“? Tam je to s otazníkem, říká hokejbalista Bílý
Komentář: Hokejbalová extraliga přes léto? Stojí to za pokus

Sdílej.

Napsat komentář