V týmu si nikdo nemá navzájem co vyčítat, říká kapitán Kesner o chrudimské fotbalové krizi

Poslední domácí zápas se žižkovskou Viktorií strávil Ondřej Kesner, tradiční kapitán druholigových chrudimských fotbalistů, jen na tribuně — stál pro čtyři žluté karty. A z toho, co se na trávníku Za Vodojemem dělo, mu bylo (zase) „ouvej“. Jeho tým prohrál 3:5, podlehl už popáté v řadě a po skvostném podzimu zažívá katastrofální závěr jara. Aktuálně je v tabulce desátý.

„Kluků na hřišti mi bylo líto, viděl jsem, že se snaží,“ vrací se Kesner k Žižkovu. „Po sérii špatných výsledků si před každým zápasem říkáme, že už to musíme zlomit, uhrát nějaké body, jít do toho naplno. Ale soupeř nás vždycky potrestá, hned dostaneme góly a pak je velice těžké s tím něco dělat. Konkrétně se Žižkovem jsme prohrávali, dvakrát za sebou jsme sice dokázali dát kontaktní gól, ale taky dvakrát okamžitě inkasovali… Tohle tým srazí, bere to chuť. Je to šílené na psychiku,“ pokračuje.

Důvody současné chrudimské mizérie se v kabině podle Kesnera pitvaly dost a dost. „Těžko hledat jeden konkrétní. Sešlo se víc faktorů, je to jedno s druhým,“ říká Kesner. „Ale přes objektivní příčiny, jako byly zranění Mrázy (původní gólmanskou jedničku vyřadilo 3. dubna v Praze na Vyšehradě do konce sezony), covid u některých hráčů, další úrazy, horší forma a nahuštěný program, je těch proher prostě moc,“ nezastírá.

Na podzim jsme šance soupeře většinou přečkali a teď nám tam od něj spadne úplně všechno. Nejsme schopni se z toho dostat ven.

Ondřej Kesner

Od borců z MFK se navíc odvrátilo tolik potřebné štěstí, které jim bylo v první polovině sezony nakloněno měrou vrchovatou. „Tehdy jsme šance soupeře většinou přečkali a teď nám tam od něj spadne všechno,“ podotýká Kesner. „Možná se taky postupně projevila menší kvalita našeho mužstva ve srovnání s týmy vpředu. Když se to nasčítá s tím, o čem jsem mluvil, vznikla z toho ta špatná série. A když se nedaří a ohlasy jsou všelijaké — a my to vnímáme, protože je složité se od toho oprostit —, pronikne to do hlavy a nejsme schopni se z toho dostat ven,“ doplňuje.

Východočeši se letos zachránili rekordně brzy, ovšem Kesner je přesvědčený, že s případnou ztrátou motivace potíž není. „Většina kluků v kádru je mladých, všichni hrají o budoucí angažmá, mají ambice. My starší jsme zase v klubu dlouho a záleží nám na něm. Měli jsme před sebou vidinu výborného umístění… Hraješ proto, abys vyhrával,“ glosuje.

Porážka ve slibně rozjetém derby je uzemnila

Zdá se, že s Chrudimskými výrazně zamával zápas z 21. dubna proti Hradci Králové, v němž nad Votroky od 71. minuty vedli už 2:0 a po třech gólech obdržených mezi 80. a 88. minutou ještě stačili 2:3 prohrát.

Chrudimský kapitán Ondřej Kesner se žene za míčem. Foto: Aleš Vladyka

„Všechno tomu napovídá, od té doby to nejde už vůbec,“ přitakává Kesner. „Derby s Hradcem jsme měli výborně rozehrané, takticky jsme ho slušně zvládali, předváděli jsme to, co jsme chtěli. Ale pak nám došly síly a nedohráli jsme to. Někomu může připadat, že to byl jen jeden zápas, ale v hlavách to zůstane. Pak se prohraje jednou dvakrát a už je to těžké znovu nastartovat. Kdybychom zvítězili, bylo by to potom určitě jiné, do podobné krize bychom myslím nezabředli. Ale stalo se a my se z toho v těch dalších zápasech nedokázali vyhrabat,“ konstatuje.

Přirozeně si uvědomuje, že trudná šňůra neguje to, co se chrudimskému mančaftu loni na podzim povedlo. A vlastně nejen na podzim, ale i zkraje jara. Vždyť ještě po zmíněné výhře 4:0 na Vyšehradě byla Chrudim průběžně třetí se ztrátou pouhých čtyř bodů na vedoucí duo Hradec-Líšeň! Jenže pak se to začalo kazit. Nejdřív pomalu, asi jako kus jídla pozapomenutý v koutě lednice. Několik kol se Chrudim držela pátá, pak osmá, poslední neúspěch ji poslal znovu o kus níž.

„Je to škoda, nikdo z toho není šťastný. Co nám na podzim na trávníku vycházelo, nevychází teď ani trochu. Nevrhá to dobré světlo, ale tak to někdy ve fotbale bývá,“ komentuje to Kesner. Zároveň však dodává: „Přijde mi, že lidé zapomínají, že jsme v Chrudimi a že se tu ještě nedávno hrála třetí liga. Někteří si snad myslí, že bychom měli hrát o postup, a neváží si té druhé… Série je zlá, ale mít o pár bodů víc, mohli jsme být třeba i pátí, je to tam vyrovnané. Hranice mezi dobrým a špatným je tenká.“

Trápila je koncovka, vrátily se hrubé individuální chyby

Pomineme-li střetnutí se Žižkovem, dalo by se říct, že Východočeši zapomněli střílet góly. Fakt, že se top snajpr týmu Ladislav Mužík, který po podzimu vládl střelcům celé soutěže, neprosadil už od zpackaného derby s Hradcem, tedy šest kol, je v tom smyslu symbolický — byť to má samozřejmě mnohem obtížnější než předtím, protože sokové se na něj důsledně zaměřují.

„Každý hráč ale taky těží z toho, jak hraje celý tým,“ poznamenává Kesner. „A tady si nikdo nemá navzájem co vyčítat, ať jde o útok, zálohu nebo obranu. Málokdo si udržel nějakou formu. Vyplynulo z toho, že jsme měli problémy s rozehrávkou, záložníci nebyli dostatečně kreativní a útočníci nedávali góly. Je to záležitost všech hráčů v poli,“ shrnuje.

Málokdo si udržel nějakou formu. Měli jsme problémy s rozehrávkou, záložníci nebyli dostatečně kreativní a útočníci nedávali góly.

Ondřej Kesner

Když se k tomu přidají individuální chyby, je to malér jako hrom. Právě tohle Chrudim coby druholigového nováčka potápělo před třemi lety, tehdy vzadu vyloženě hořela. „Trošku by se to k tomu přirovnat dalo, gólů jsme tam dostávali hodně a ani tehdy to nebyla záležitost systému,“ souhlasí Kesner. „V těch situacích to nesprávně vyhodnotíme, děláme hloupá rozhodnutí,“ doplňuje.

Snad jediný, na koho se vina za to, že na konto Chrudimi nepřibývají body, svalovat nedá, je podle Kesnera brankář Simon Zíma, který naskočil místo maroda Mrázka. Ten si prý nezaslouženě „vyžral“ bídné období týmu. „Na Šípu (přezdívka Zímy) opravdu nic házet nejde. Za obdržené góly nemohl, nepomohli jsme mu. Všichni víme, že nás mnohokrát podržel a že je to velmi dobrý gólman,“ říká k tomu Kesner. Chrudimský lídr bude mít se svým týmem už jen jednu příležitost k alespoň částečné nápravě předchozích neuspokojivých výsledků — v neděli od 15 hodin Východočeši uzavřou sezonu v Jihlavě.

Čtěte též:
Komentář: Chrudim se záchranou ztratila drajv. Šanci skončit nahoře by však zahodit neměla
Komentář: Král střelců II. ligy? Proč ne? Góly za Chrudim však mohou Mužíka postrčit i výš
Mezi tréninky rozváží obědy. S Táborskem se Dostálek osvědčil jako chrudimský žolík

Sdílej.

Napsat komentář