Úkoly pro Beksu: bránit, vpředu si víc vyhovět a hlavně neusínat. Pak to s Kolínem může vyjít

V elitní nadstavbové skupině A1 skončili poslední šestí. Teď jsou pardubičtí basketbalisté velice blízko k tomu, aby tutéž pozici obsadili i v sezoně jako takové — sok z Kolína jim na své palubovce dal dvakrát za vyučenou a v sérii hrané na tři vítězství mu k postupu stačí už jen jediný triumf. Chce-li se naopak Beksa podívat do semifinále, čeká ji nesrovnatelně náročnější mise: přemoci nepříjemného protivníka hned třikrát za sebou. První dva kroky musí zvládnout ve čtvrtek a v pátek doma na Dašické (od 17 hodin, resp. od 20.15). Vyhlídky rozhodně nejsou nic moc, ale jednoduše platí, že dokud z play-off nevypadla, tak z něj nevypadla. Co se musí v její hře změnit, aby se jí ve čtvrtfinále povedl velkolepý obrat? Magazín PKSMAG nabízí krátký návod.

Úkol č. 1: Pohlídat si přelom poločasů a třetí čtvrtku

Je neakceptovatelné vést nedlouho před poločasovou pauzou dvouciferným rozdílem a v první minutě po návratu na plac zničehonic prohrávat. Přesně to se Pardubákům v Kolíně stalo v prvním zápase a pak si mohli rvát vlasy, protože domácí „Medvědi“ zavětřili baštu… Šestibodový náskok Kolína ještě Beksa s vypětím sil zlikvidovala, nicméně na další nápor soupeře přes veškerou snahu adekvátně odpovědět nedokázala.

Ve druhém případě Pardubicím ujel rychlík na Kolín v půlce třetí čtvrtky. Po necelých třech minutách druhé půle byly pozadu o dva body, to je nic. Ale Kolín potom zaznamenal dvanáct bodů v řadě a Beksa už tohle manko nebyla schopna umazat natolik, aby zápas více zdramatizovala, nejblíž se dostala na pět bodů. Opět jasný důkaz, že prospat pár minut může být v otázce výsledku fatální.

Úkol č. 2: Najít recept na Skinnera

Americký pivot Kolína Lee Skinner měří sice jen 198 centimetrů, ale v úvodních dvou střetnutích s Beksou byl na hřišti dominantní silou. Validita 41 a 27 hovoří sama za sebe, výrazným způsobem se v ní navíc promítlo i celkem 40 nastřílených bodů. V úvodním klání se Skinnerem dokázal držet krok jeho krajan v dresu Pardubic T. J. Dunans, jenže ten ve druhém musel již po zhruba 18 minutách do šatny po diskvalifikující chybě a kvůli ráně pěstí Pekárkovi si teď čtyři zápasy nezahraje.

Zpět ke Skinnerovi. Fantastické číslo bychom u něj našli v prvním utkání, jež Kolín vyhrál poměrem 92:87, v kolonce „doskoky“. Napočítali mu jich 18! Hned sedm jich bylo útočných a právě v bránění vlastního koše bezprostředně po pokusech soupeře Beksa často selhává. Tady nutně musí přidat.

Úkol č. 3: Nedopřát kolínským trojkařům chvíli klidu

Markantní rozdíl ve střelbě trojek byl hlavně v prvním zápase, kde jich měl Kolín 13, o šest víc než Beksa. To řádili Filip Novotný (proměnil 6 z 11) a  Devante Wallace (3/7), Skinner přidal další dvě. Naproti tomu třeba jednomu z vyhlášených pardubických snajprů Michalu Svobodovi ze čtyř trojek nepropadla obroučkou ani jediná… Ve druhém mači Beksu trápili především Novotný (5/7) a s ním David Pekárek (4/7). Za Pardubice to sice padalo Josefu Potočkovi (4/5) a tentokrát pomohl i Svoboda (3/6), ale takový Tomáš Vyoral, klíčová opora Beksy, to měl 0/4… Závěr: Kolínští nesmějí na perimetru dostat ani centimetr místa, aby nemohli pořádně mířit. Pardubáci naproti tomu potřebují výrazně zpřesnit mušku.

Úkol č. 4: Hrát více pospolu a neztrácet zbytečně balony

Že nebude moci nasadit atletického Dunanse, je pro Beksu hodně mrzuté. Naproti tomu kolínský Adam Číž, který byl ve druhém duelu po Dunansově zkratu rovněž vyloučen (za vběhnutí na palubovku z lavičky), nastoupit může. A to je další špatná zpráva. Středočeši totiž měli v obou utkáních nápadnou převahu v kombinační hře; jejich basketbalisté nejprve na asistence vyhráli 23:14 a poté 22:16. Hbitý rozehrávač Číž měl 12, resp. 5 finálních nahrávek, přitom, jak se sluší zopakovat, ve druhém utkání stihl ani ne poločas. Za Pardubice pokaždé nasbíral šest asistencí dirigent Vyoral, jenže to „vykrátily“ identické počiny Skinnera, resp. Belgičana Francise Torreborrea. Speciálně ve druhém zápase Beksu také ničily hloupé ztráty míče, po nichž Kolín snadno (někdy i přímo zadarmo) skóroval. Ty si Beksa musí v dalších zápasech odpustit.

Čtěte též:
Komentář: Konec Svitav v lize je obrovská škoda. Za letošní propadák však covid nemůže
Jak nevypadnout s Ústím? Tuři musejí pořádně přitáhnout v obraně vlastního koše
Komentář: Beksa do play-off potřebuje své „dlouhé“. Nižší sestava neřeší všechno
Svobodovi pomohlo zúžení sestavy. Na hřišti se teď cítím dobře, kvituje opora Svitav
Svitavský Tur Slezák je pořád výtečný střelec. Ale také kutil, který vyrábí dětem hračky