Tři body se Slováckem: od letargického startu přes brazilského „angličana“ až po klidný závěr

Zdolat podruhé v sezoně soupeře, jenž se teď přimotal dokonce do bitvy o účast v předkole Ligy mistrů? Vršovický triumf pardubických fotbalistů 3:1 nad Slováckem, navíc po obratu z 0:1, má obrovskou hodnotu. Magazín PKSMAG vybral klíčové okamžiky zápasu a faktory, které k němu z pohledu letošních nováčků vedly.

Letáčkovo zaváhání a zamlklý úvod

Ideální start do utkání vypadá jinak. V 9. minutě poslal slovácký Petržela míč „ulicí“ skrz pravou stranu vápna na Klimenta, který ranou na první tyč překvapil zkoprnělého gólmana Pardubic Letáčka; krajní bek Čelůstka už do střely nestačil vložit nohu. Domácí posléze na dlouhé minuty vypadli z role. Slovácko drželo balon, diktovalo tempo a zaraženého protivníka jasně přehrávalo. Jakmile se Východočeši dostali k míči, tak o něj (často nepřesnou rozehrávkou) přišli. „V prvních dvaceti minutách by si na nás nikdo nevsadil ani korunu,“ řekl k tomu na pozápasové tiskovce Jaroslav Novotný, jeden z pardubických koučů.

Ewertonova gólová nádhera

Vysvobození z bídy zařídil Ewerton. Mladý „kanárek“ se pardubickým trenérům měrou vrchovatou odvděčuje za projevenou důvěru — trefil se už podruhé ve třech zápasech, předminule skolil v samém závěru olomouckou Sigmu. O jeho brance proti Slovácku se bude mezi fotbalovými fanoušky ještě nějaký čas mluvit, určitě náleží k těm nejhezčím v celé sezoně. Zde je její popis: 33. minuta, Ewerton si staví ve vzdálenosti víc jak 25 metrů od brány přímý volný kop po faulu na Černého. Rozběh, rána pravačkou, prudký balon přeletí zeď hostí a po anglicku „štrejchne“ o pravou tyč, gólman Nemrava nemá nárok. Pardubice srovnávají na 1:1 a brzy si přivlastní kontrolu nad zápasem.

Vlastenec Slovácka, po němž soptil kouč hostí Svědík

Kreativní obránce Pardubic Čelůstka si v 37. minutě naběhl na nahrávku od Ewertona, a protože ho hostující Petržela ani Reinberk nedostoupili, stačil v pokutovém území odcentrovat „do ohně“. Tam se balon od holeně zadáka Hofmanna odrazil za bezmocného Nemravu. To, určitě i v kontextu předchozí ztráty průběžného vedení, nestrávil někdejší trenér Pardubic Martin Svědík, který nyní vede Slovácko. V erupci hněvu známého bouřliváka směrem k neúspěšně bránícím svěřencům by se publikovatelná slova hledala jen těžko. Náladu mu nezvedly ani dvě následné situace, při nichž Letáček napravil svou chybu z úvodu. Brankář Pardubic ještě před přestávkou vychytal Klimenta a stejně zdatně si počínal i proti Kubalovi zakončujícímu zblízka.

Výtečné představení záložní řady po půli

Dominik Kostka vsítil proti Slovácku, za jehož „béčko“ před příchodem do Pardubic nastupoval v MSFL, první ligový gól v kariéře. Foto: Radek Klier

Už jeden z předchozích odstavců naznačil, že tentokrát to ve středu hřiště zdaleka nebylo jen o Michalu Hlavatém, i když pardubický šikula z vysoké laťky nikterak neslevil. Dominik Kostka vstřelil svůj první ligový gól — s notnou dávkou štěstí, protože gólmana Slovácka Nemravu i obránce Kalabišku hlídajícího na čáře při své dorážce propálil mezi nohama, ačkoli pozici před odkrytou bránou měl už poměrně jednoduchou. I tak to pro soka z Moravy v 51. minutě znamenalo definitivní uzemnění.

Perfektní zápas hrál Tomáš Solil, hlavně ve druhé půli na něm bylo poznat, jak si s každým dalším dotykem víc a víc věří. Byl na začátku akce, která vedla ke Kostkově gólu. V 58. minutě nastřeloval balon a málem donutil Slovácko k dalšímu vlastenci; v nastaveném čase se pak pěkně uvolnil zasekávačkou po hlavičce Jeřábka, mířil však mimo. Svoje úkoly si po pauze s přehledem plnili i ostatní záložníci, takže obrana a Letáček neměli skoro žádnou práci. I díky tomu Pardubice nad Slováckem zvítězily, v lize nasbíraly už 38 bodů a hoví si na skvělém sedmém místě tabulky.

Pardubický Tomáš Solil (vlevo) padá ve snaze dostat se k balonu přes Marka Havlíka ze Slovácka. Foto: Radek Klier

Čtěte též:
Derby s klokany: série lapsů, jedno marné úsilí a dvojnásobná pomoc praporku
Výhra Pardubic v Olomouci: Kombinace důrazu, kumštu i pozornosti
Postřehy z Ďolíčku. Sázka na mladíky, kuriozita i kus smůly v klání s Boleslaví
Komentář: Gólman Boháč by se mohl vrátit už v květnu. To je perfektní novina
Přetržený vaz? Ve fotbale bohužel běžná věc. Tentokrát měla pech pardubická jednička