Remíza s Karvinou? Zakřiknutý úvod, hrdina Tischler i sebevědomější Beran

V závěru snad mohli sobotní zápas s Karvinou, který se původně vyvíjel velmi nepříznivě, strhnout i na svou stranu, ovšem pardubičtí fotbalisté po remíze 2:2 v úvodním kole první ligy v pražském Ďolíčku dobře vědí, že projevit nespokojenost s finálním výsledkem by se rovnalo rouhání. Všechna čest, jak se do utkání vrátili, nicméně dělba bodů je spravedlivá. Zde je bližší pohled magazínu PKSMAG na letošní ligovou premiéru v podání klubu zpod Vinice.

Start byl rozpačitý, tým křečovitě hledal cestu k bráně

Úvodní poločas nebyl od Pardubic zrovna povedený. Nejen proto, že záhy prohrávaly; Karviná domácí klub zpočátku vůbec nepustila k jeho obvyklé hře. Zahuštěný střed pole činil pardubickému mančaftu obrovské problémy, v první půlhodině si s ním jeho hráči vůbec nevěděli rady. Nepomáhaly ani časté ztráty míče v postupném útoku po zkažených přihrávkách — soupeř pak hrozil z brejků. Obecně s výjimkou zhruba poslední třetiny klání Pardubičtí málokdy udrželi balon na opravdu delší dobu. Všechno se změnilo až s kontaktním gólem na 1:2, ten odstranil veškeré předchozí zábrany.

Karvinský Lukáš Čmelík napřahuje na pardubickou bránu, balon následně proletí kolem pardubického stopera Martina Tomla a práskne do břevna. Foto: Radek Klier

„Univerzální voják“ Tischler ukázal tvrdost i finesu

Borec, jenž v záloze spolehlivě zastane jakoukoli pozici, dostal na starost levý střed pole. Hned od začátku se do toho obul pěkně zostra; když krátce před poločasem schytal žlutou kartu za skluz do karvinského Čmelíka, byl to již jeho třetí nesmlouvavý zákrok.

Především však Emil Tischler po přestávce navázal na výtečnou produktivitu z loňské nováčkovské sezony, kdy vsítil pět branek. Jen za první kolo už má dvě; v 64. minutě v náběhu po centru střídajícího Slámy brankáře hostí Neumana dokonale přeloboval placírkou, o jedenáct minut později mu zase nedal šanci prudkou hlavičkou po rohu. Další hlavička z obtížnější pozice už se mu tolik nevyvedla. I tak suma sumárum bezvadný výkon.

Zadák Čihák byl hodně výrazný i v útočném snažení

Pěkný zápas hrál směrem dopředu nedávno uzdravený stoper Filip Čihák. Po půlhodině hry našel centrem z pravé strany hlavu Brazilce Cadua, který mířil do protipohybu Neumana vně zadní tyče, chybělo tak 30 centimetrů. Za stavu 0:2 z pohledu Pardubic pak Čihák po Čelůstkově přímém volném kopu hlavičkoval zády k bráně do břevna a v podstatě odstartoval nápor svého týmu, z nějž se nakonec zrodila remíza. Začlenila se do něj i tvrdá rána tohoto vytáhlého beka z dálky, po které Neumana nejspíš pořádně brněly ruce.

Po Tischlerově srovnání měl Čihák v závaru před karvinskou bránou šanci na to, aby skóre úplně otočil, ale Neuman stál příliš blízko a příležitost zlikvidoval. Slabší chvilku si Čihák vybral až v samém závěru, kdy zaváhal v defenzivě a nechal z levé strany odcentrovat Zycha — ke štěstí domácích však Svoboda „koníčkem“ z voleje v jinak ideální pozici vůbec netrefil pardubickou bránu.

To Čihákův parťák na stoperu Toml v úvodu druhé půle podobnou kliku neměl. Před postupujícím Papadopulosem jenom pasivně couval a při střele karvinského lídra ze 49. minuty navíc patrně brankáři Letáčkovi nechtěně clonil. Brankář si na technickou střelu sáhl, ale vytěsnit ji nesvedl.

Mladík Beran pookřál, přidal na přesnosti a účelnosti

Povzbudivá zpráva je, že dvacetiletý mladíček Michal Beran, zapůjčený na východ Čech z pražské Slavie, odkopal proti Karviné svůj dosud vůbec nejvydařenější mač. To, co bylo problémem dříve — že se sice i v tísni dokázal hezky uvolnit s míčem u nohy, ale pak ho hloupě odevzdal —, dokázal subtilní středopolař teď odbourat. Dobře se zapojoval do kombinací na jeden dotek, snažil se nabízet, zrychlovat hru. Jeho nejnápadnějším momentem byl ten ze 38. minuty, kdy po přímáku Cadua z hloubi pole napálil míč, odvrácený obranou Karviné, z halfvoleje na bránu; gól by to asi nebyl, protože balon letěl zřejmě kousek nad břevno, brankáře Neumana však donutil vytáhnout parádní reflex.

Pardubický mladík Michal Beran (v červenobílém) v zápase s Karvinou. Foto: Radek Klier

Proskův penaltový faul? Další hazard s důvěrou

Měl za sebou báječnou přípravu, díky které si po roli náhradníka opět řekl o základní sestavu a svůj klasický post pravého krajního beka. Jenže v duelu s Karvinou přišel Jan Prosek o reputaci podobně zbytečně, jako když loni nesmyslným faulem v utkání s Bohemians 1905 sestřelil protihráče Schumachera, dostal „červenou“ a pak už si do konce soutěže nekopl. Tentokrát byl na vině jeho zákrok ve vápně na Siňavského, jímž chtěl Prosek ve 4. minutě neobratně zastavit soupeřovu kličku do koncovky.

Než se dodatečně pískala penalta po prohlédnutí videa rozhodčím Hrubešem, stačil ještě karvinský Čmelík trefit břevno; Qose následně s pokutovým kopem naložil suverénně, když pardubického gólmana Letáčka nechal skočit na opačnou stranu. Proska vyšel výše vylíčený lapsus draho. Dohrál sice poločas, ovšem na ten druhý už místo něho vyběhl na trávník Sláma…

Děkujeme, že jste si přečetli tento článek. Váš Pardubický kraj sport magazín, PKSMAG.cz