Rekordní triumf ve Zlíně: chladnokrevní střelci, tvořící smolař a gólmanova druhá nula

Před pár týdny patřili pardubičtí fotbalisté v lize k těm hůře střílejícím týmům. Za poslední čtyři kola však soupeřům nasázeli celkem 11 gólů a v téhle statistice jsou najednou uprostřed tabulky; nedělní výhra 4:0 ve Zlíně jen dokládá současnou ofenzivní pohodu mančaftu. Je vůbec nejvyšší v sezoně — dosud byla maximem zářijová destrukce Liberce 3:0 v pražském Ďolíčku. Co kromě samotného rekordního výsledku ze zápasu z pohledu Pardubic vyčnívalo? Zde je výběr magazínu PKSMAG.

1. Instinkt zabijáků v podání Cadua s Hufem

U dvojice borců, kteří se ve Zlíně gólově prosadili, je třeba vyzdvihnout pevné nervy, výjimečnou techniku, pohotovost zakončení i výběr místa. Úvodní dvě charakteristiky náleží zejména Caduovi, brazilskému krajnímu obránci, který skóroval ve 14. minutě z penalty a následně v minutě 27. Pokutový kop byl rozhodčím Matějčkem po upozornění od videorozhodčího Marka nařízen správně — zlínský Cedidla pardubického Černého tahal ve vápně za dres prokazatelně. Jen se to mohlo obejít bez teatrálního rozhození rukama od faulovaného, jež si říkalo o žlutou kartu. Cadu z puntíku uspěl i minule proti Spartě a desítku znovu proměnil s naprostým přehledem: při rozběhu přibrzdil, gólmana Dostála nechal skočit na jednu stranu a balon poslal vedle něj na druhou.

Brazilec Cadu ukazuje srdíčko na kameru po jedné ze svých dvou branek proti Zlínu. Foto: Radek Klier

Další Caduova trefa byla pro fajnšmekry. Na pravé straně si narazil se Solilem, pak si posunul míč do středu a za hranicí šestnáctky vyslal parádně umístěnou ránu k pravé tyči. Dostál plachtil vzduchem marně. Po poločase byl Cadu dokonce blízko hattricku; po centru kapitána Jeřábka se ocitl sám před Dostálem, ale ten mu zmenšil úhel a vytasil se s famózním zákrokem. Buď jak buď, vzhledem k tomu, co Cadu momentálně na trávníku předvádí, je nejspíš definitivně zapomenuto jeho hloupé vyloučení z březnového utkání v Opavě (porážka Pardubic 0:1), po němž nuceně stál tři zápasy.

Top kanonýr týmu David Huf zaznamenal ve Zlíně už svou 8. a 9. branku v sezoně, přitom se neustále omílá, že do hry v drtivé většině případů chodí až jako náhradník za Černého. Toho Huf tentokrát střídal v 63. minutě. Udeřil něco přes čtvrt hodiny později a v nastavení. Gól na 3:0: uvolnění od obránce při rohu Čelůstky, jednoduché nastavení nohy. Na 4:0: tvrdá rána „pod víko“ z hranice malého vápna po přesné nahrávce Tischlera zleva. Tischler předtím patrně fauloval domácího Fantiše, ale sudí Matějček to nechal bez reakce.

2. Penalta pro soupeře, která nejdřív byla, a pak ne

Ve 48. minutě už si zlínský Potočný chystal balon na penaltu — Matějček chvilku předtím viděl faul pardubického stopera Čiháka ve vápně na unikajícího Dramého a se hvizdem nezaváhal. Jenže pak mu dal kolega u VAR Marek echo, že možná o přestupek proti pravidlům nešlo.

Matějček ukázal hráčům obligátním gestem obrazovku a opět se na ni odběhl podívat. Nakonec dospěl k závěru, že Čihák Dramého kopačkou skutečně netrefil a odehrál jenom balon; namísto pokutového kopu Zlín náhle zahrával roh. Domácí borci nechápavě kroutili hlavami a s námahou v sobě dusili vztek, hosty to postrčilo zase o něco blíž k výhře.

3. Nápady „dělníka“ Solila, jejž se drží střelecká smůla

Tomáš Solil, jeden z pilířů záložní řady Pardubic, se v týmu počítá mezi největší dříče. Na premiérový ligový gól však stále čeká. Ani Zlín tohle nezměnil, třebaže už v 11. minutě Solil stál po rohu Ewertona ve vápně v nadějné pozici a neujala se ani jeho pumelice z levé strany o něco později. Přesto mu to nemuselo zvlášť vadit, v útoku byl totiž i tak velice platný a nápaditý.

O jeho podílu na druhé Caduově brance už řeč byla. Ve 30. minutě pak perfektním centrem našel v brejku Ewertona — toho vychytal zlínský Dostál. Něco podobného Solil zopakoval v 79. minutě, kdy po jeho oblouku na Dostálovi pohořel Huf. Chybělo maličko, aby z toho byly úspěšné finální nahrávky, i tak lze ovšem Solilův výkon označit za výtečný stejně jako například u Cadua. Bravo.

4. Čistá práce gólmana Letáčka ve vápně hostí

Je můj! Gólman Pardubic Jiří Letáček s míčem pevně v náručí. Foto: Radek Klier

Mladý pardubický brankář, který před časem z důvodu zranění Marka Boháče znovu zaujal pozici jedničky A-mužstva, roste s každým dalším špílem. Při vyboxovávání vysokých balonů sice sem tam dovede spoluhráčům, trenérům i fandům zabrnkat na nervy, nicméně v blízkosti lajny i při výbězích je jinak skvělý. Ve Zlíně vynikl hlavně v poslední třetině zápasu, kdy zlikvidoval šanci Potočného zblízka, následně v klidu „čapl“ do rukavic hlavičku osamoceného Janetzkého a poté vyrazil i tvrdé rány Jawa a Martíneze.

Párkrát měl Letáček i kus kliky, když balon profrčel těsně vedle tyče, ale to k tomu patří. Čisté konto po čtyřech střetnutích, v nichž většinou inkasoval dvakrát, si zasloužil beze zbytku. V soutěži je jeho druhé, začátkem dubna nedopřál v Olomouci žádnou radost tamější Sigmě.

Čtěte též:
Plichta se Spartou: Báječný fotbal, pomýlení sudí a dárky pro kapitána Pardubic i jeho ženu
Pojistka záchrany v Brně: beci skvělí i vpředu, mozek Tischler a „tyčkující“ náhradník
Tři body se Slováckem: od letargického startu přes brazilského „angličana“ až po klidný závěr
Derby s klokany: série lapsů, jedno marné úsilí a dvojnásobná pomoc praporku
Výhra Pardubic v Olomouci: Kombinace důrazu, kumštu i pozornosti