Příprava se Žižkovem: Kostkovo představení, Cadu nalevo i Dufkův první gól

Od druhého přátelského utkání s Mladou Boleslaví je to zavedený vzorec. V prvním poločase hrají za Pardubice borci základní sestavy doplnění o mladého záložníka Berana, jednoho z nováčků v kádru, ve druhém pak na trávník vyběhne loňský „superžolík“ Huf a kromě něj se v poli pohybují už jen maximálně tři hráči z původní soupisky — zbytek pozic připadne na nováčky. V úterý na stadionu Pod Vinicí při výhře 3:1 proti druholigové žižkovské Viktorii tenhle stereotyp zpočátku lehce nabouralo jen nasazení obvyklého náhradníka Proska místo Cadua na pravém beku; Cadu si naopak až po přestávce vyzkoušel levý kraj obrany, kde obyčejně operuje Čelůstka.

Z úvodní pětačtyřicetiminutovky pochopitelně upoutaly zejména dvě trefy záložníka Dominika Kostky. Obě stály za to. V prvním případě, v 9. minutě, se Kostka po nahrávce zprava před vápnem uvolnil zasekávačkou a krásně zamířil do pravé šibenice. Ve 43. minutě zase po vysunutí Proskem perfektně obelstil gólmana Viktorky Soukupa kličkou doprava.

zač. 16.00 v Přelouči

Zadák Prosek mimochodem předvedl skvělý poločas. Jednou se dral do slibné příležitosti, ale soupeři mu stačili míč v šestnáctce včas ukopnout od nohy, chvíli před druhým Kostkovým zásahem pak po sprintu napříč vlastním vápnem sebral šanci žižkovskému Sixtovi, jejž si fanoušci dobře pamatují v dresu Chrudimi, učebnicovým skluzem.

Dvakrát se vyznamenal i brankář Pardubic Letáček. Richterovu nebezpečnou placírku z voleje po centru vyrazil nad; zblízka pak zlikvidoval pokus Nabijeva, který následně dorážel mimo. Oproti předchozím zápasům se tentokrát tolik nezapojoval do mezihry Beran, balon jej spíš míjel.

Ve druhé půli se teprve podruhé v přípravě pardubické jedenáctce objevil obránce Jan Halász, když Proska vystřídal na pravém beku. K vlastní smůle o sobě dal nejvíc vědět v momentě, kdy nedlouho před koncem zápasu omylem ve vápně Pardubic přihrál žižkovskému Mulememu — naštěstí pro domácí z toho byla jen střela vedle.

Hodně se snažil navrátilec z hostování v Chrudimi Sokol, ale jeho útočné akce vyzněly do ztracena. V tomto ohledu se nedařilo ani Hufovi, který, přestože byl vpředu vinou nedostatečného počtu balonů spíš utopený, zahodil několik šancí — jednu z nich po nahrávce očividně se trápícího Solila.

Defenziva Východočechů v 67. minutě zaspala při hlavičce Batioji, jemuž míč ideálně nacentroval z rohu Březina; díky brance ze 77. minuty, své první za Pardubice, pak z party mladíků vynikl Dufek, jenž po centru Cadua z levé strany důrazně zavřel zadní tyč. Ač to u stoperů nebývá zrovna časté, k ráně z dálky se v závěru dostal i další testovaný hráč, Josef Jakab. Brankář Soukup si s ní však poměrně snadno poradil, protože mířila do míst, kde hlídkoval.

V příštím přípravném klání, v pořadí už pátém, pardubičtí fotbalisté vyzvou AS Trenčín, účastníka nejvyšší slovenské soutěže. Hraje se v sobotu 10. července od 16 hodin na stadionu v Přelouči.

Co řekl trenér pardubických fotbalistů Jiří Krejčí
po přáteláku se žižkovskou Viktorií

O tom, co mu zápas ukázal směrem k lize:
Dopředu to není úplně špatné, vypracovali jsme si i další příležitosti, které jsme neproměnili, nebo jsme dobře nevyřešili finální fázi. Dali jsme tři góly, ale klidně jich mohlo být šest nebo sedm. Nejsem spokojený s obrannou činností, tam se ještě musíme zlepšit, máme tam okénka.
O zkoušení hráčů na netradičních postech (Cadu v obraně vlevo, Tischler v záloze vpravo a Kostka naopak vlevo):
Chceme se podívat na to, jak by Cadu hrál přes nohu, jak hraje Tischler zprava… Nevyzkoušeli jsme si ho znovu na prostředku, ale tam víme, jak se chová. Chceme vědět, co od toho můžeme očekávat, když se to pak rozhodneme použít v lize.
O hledání adekvátní náhrady za špílmachra Hlavatého:
Míša Hlavatý tu byl dva roky, takže už znal náš herní styl. Asi bude trvat trošku déle, než si na to nově příchozí zvyknou — což platí i pro Michala Berana, který je navíc trochu jinačí typ. Bude to chtít čas.
O hře navrátilce z hostování Pavla Sokola a dalších nováčků:
U Sokola ještě uvidíme, nějaký posun zaznamenal, za ten rok ve druhé lize v Chrudimi se vykopal. Očekáváme od něj ale, že bude ještě nebezpečnější pro branku soupeře. Měl tam jednu dobrou finální nahrávku, ale to je málo, potřebujeme víc. Lukáš Červ je zápas od zápasu lepší. Je zarputilý, vítězný typ, nic mu není jedno. Láďa Dufek tam měl povedené věci. Dokonce dal gól, dobře zavřel zadní tyč. Na to, že je ročník 2002, slušné. Z Honzy Halásze čiší obrovská snaha, bude dobrý, ale potřebuje si to osahat. Někdy si hraje na fotbalistu v našem vápně, když by to měl zahrát jednoduše… Ale to přijde se zkušenostmi. Pepovi Jakabovi úplně nešla rozehrávka, v předchozích zápasech jo. Na druhou stranu se mně teď víc líbil v osobních soubojích. Těch vyhrál spoustu.
O zdravotním stavu gólmana Marka Boháče a stopera Filipa Čiháka:
Boháčovi zatím koleno natéká. Musí vždycky přestat s tréninkem, pak zase začít. Čihák už s námi trénuje. Vypadá že, ten zánět, co tam měl, odezněl. Jsme rádi, protože to je pro nás důležitý hráč.

Děkujeme, že jste si přečetli tento článek. Váš Pardubický kraj sport magazín, PKSMAG.cz

Čtěte též:
Pohled na přípravu s Boleslaví: Zkušenost dala hře fotbalistů řád. Hlavně v první půli
Kluci kolem jsou čím dál mladší, děsí Čelůstku. V nové sezoně chce s týmem ještě výš než loni
Mladým dáme prostor a uvidíme, zda budou schopni zacelit díry v sestavě, říká trenér Krejčí
Český tým je ve stejné pozici jako my na Euru ’96. Nemá co ztratit, říká legenda Kubík
Naše síla byla v soudržnosti. U některých soupeřů tohle skřípalo, říká kapitán fotbalistů