Příprava fotbalistů i medaile pro plavce s atlety z MČR. Aneb co se děje v krajském sportu

Leckterý fanoušek myslí v tomto červnovém čase, kdy je venku vedro k padnutí, nejspíš jen na to, až si vpodvečer v klimatizovaném obýváku pustí další zápas fotbalového Eura s vychlazenou plzní v ruce — pokud tedy zrovna nedal přednost koupání. Většina sportovců však na něco podobného může zapomenout. Řada z nich je v plném zápřahu; některým normálně běží sezona, další dřou v přípravě. V permanenci jsou přirozeně i sportovci z Pardubického kraje. V následujícím textu se na to podíváme podrobněji.

Fotbalisté na startu přípravy, hokejisté na soustředění

Tři týdny měli dovolenou, nyní se znovu pustí do práce. Prvoligoví pardubičtí fotbalisté v pondělí zahájí přípravu obligátními fyzickými testy na pražské FTVS. Chybět nebudou Brazilci Cadu s Ramosem Júniorem a Korejec Lee, zapojí se i Lukáš Pfeifer, Jan Halász a navrátilec z hostování Pavel Sokol. Podobná „vstupní prověrka“ bezpochyby čeká i na hráče druholigového MFK Chrudim, mezi kterými bude hradecký Jakub Šípek, jenž v klubu od vodojemu v minulosti působil. Chrudimští už ve středu 23. června sehrají první přátelák s rezervou Slavie (od 11 hodin v Xaverově) a v pátek 25. června změří síly s Jihlavou (od 16 hodin v Mikulovicích). Pardubice pak mají na sobotu 26. června domluvené úvodní přípravné střetnutí s brněnskou Zbrojovkou (od 10.30 Pod Vinicí).

Kdo se bude v příštích dnech pohybovat v Deštném v Orlických horách a jeho okolí, může natrefit na pardubické hokejisty například při tom, jak běží do sjezdovky nebo supí do kopce na kole. Už v neděli tam totiž hráči Dynama vyrazili na soustředění, které jim zpestří závěr prvního bloku přípravy.

První výběh pardubických hokejistů na soustředění v Deštném. Foto: Facebook HC Dynamo Pardubice

Hokejbalisté završili základní část, vyzvou Karvinou

Víkendový triumf 4:3 na nájezdy v posledním kole hokejbalistům pardubického Autoskla definitivně přiřkl čtvrtou příčku po základní části extraligy (bilance 6-2-0-3 a 22 získaných bodů). Ve čtvrtfinále, které se jako celé play-off uskuteční ve zkráceném formátu na dva vítězné zápasy, tak narazí na pátou Karvinou a do série si ponesou výhodu domácího prostředí. Důležitými postavami pro ně bezpochyby budou forvard Jan Bílý, šestý muž bodování, a zadák Petr Filip, jenž má před play-off vynikající formu.

Letohradští Jeleni naproti tomu už před svojí derniérou věděli, že je vyřazovací část mine. Povedlo se jim však to, po čem touží většina mančaftů: se sezonou se rozloučili výhrou. Konkrétně nad Karvinou. Jinak utrápený, opět covidem poznamenaný ročník tak končí na předposlední 11. pozici s bilancí 1-2-2-6 a devíti nasbíranými body.

Hokejbalistům Pardubic a Letohradu skončila zkrácená základní část. První z nich do play-off postoupili, druzí nikoliv. Foto: Iva Janoušková

Štěrbová ani Milík neuspěli ve svých kvalifikacích

Pardubická plavkyně Lenka Štěrbová se v sobotu pokoušela při olympijské kvalifikaci na 10 kilometrů v portugalském Setúbalu vměstnat mezi patnáctku žen, které se objeví v Tokiu. Svému cíli však zůstala vzdálena. Dohmátla až jako 26. se ztrátou 7:18 minuty na vítěznou Maďarku Olaszovou, a na potřebnou příčku (do kvalifikace pro Japonsko mluvily kromě pořadí i národní kvóty) se tudíž stejně jako její reprezentační kolegyně Alena Benešová (23. místo) nedostala.

Jak by si představoval, se nedařilo ani pardubickému plochodrážníkovi Václavu Milíkovi při semifinále kvalifikace Grand Prix Challenge v chorvatském Goričanu. S deseti vyjetými body závodník svítkovského AMK Zlatá přilba a polských Wilki Krosno obsadil šesté místo, do finále ve slovenské Žarnovici se přitom probila jen nejlepší trojice Kolodziej (Polsko), Lebeděvs (Lotyšsko) a Lambert (Velká Británie). Ještě smutnější než Milík přitom asi byl Jan Kvěch, zástupce pražské Markéty a aktuální česká jednička, který byl v Goričanu čtvrtý.

Pardubický plošinář Václav Milík při závodě (ilustrační snímek). Foto: Petr Makušev

U pardubické čtvrtkařky Lady Vondrové nelze hovořit přímo o kvalifikaci, ovšem na ostrý limit pro Tokio při Mistrovství Evropy družstev v rumunské Kluži pomýšlela. Byť ji mohlo těšit druhé místo za Nizozemkou Bolovou, za potřebným časem 51,35 zaostala o téměř osm desetin. Naštěstí pro Vondrovou ji do Japonska pravděpodobně postrčí ranking čtvrtkařek, ve kterém je dostatečně vysoko. Zaběhnout limit by ji však před Tokiem pochopitelně dost povzbudilo.

Dvanáct medailí včetně šesti titulů z MČR pro plavce

Šest zlatých, čtyři stříbrné a dvě bronzové medaile. Taková je sklizeň plavců SCPA Pardubice z víkendového Letního mistrovství ČR v Ústí nad Labem. Mixová štafeta na 4×100 metrů polohově ve složení Jan Čejka, Natálie Jandíková, Kateřina Burianová a Daniel Gracík dosáhla kromě prvenství v závodě časem 4:00,40 minuty i na nový český rekord.

V individuálních startech podle očekávání nejvíce vynikl olympionik Čejka, který vybojoval tituly na tratích 50, 100 i 200 metrů znak a na 200 polohově. Gracík se stal mistrem na 50 metrů motýl, k tomu byl stříbrný na 100 motýl a bronzový na 100 znak. Jandíková brala stříbro na 50 i 200 metrů prsa a Burianová bronz na 50 metrů motýl — kromě toho těsně nedosáhla na stupně na 100 motýl.

Zlatá pardubická štafeta mix z MČR v sestavě (zleva) Jan Čejka, Natálie Jandíková, Kateřina Burianová a Daniel Gracík. Foto: Facebook SCPA Pardubice

Atletická mládež z kraje sedmnáctkrát na pódiu

Odchovanci východočeských oddílů o sobě dali pořádně vědět také při Mistrovství ČR juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek na dráze v Kladně. Devět medailí tam ukořistili zástupci pardubické Hvězdy. Junior Jan Doležálek vyhrál hod kladivem a byl třetí v disku, rovněž junior Jiří Šanda získal stříbro v kouli a v disku, v dorostu pak byla Markéta Křivková první na 300 a druhá na 100 metrů překážek, Simona Ručová první ve výšce, Petr Kasal druhý na 400 metrů a Martin Kvapil třetí v trojskoku. Další pardubický oddíl, AC, se může po šampionátu pochlubit prvním místem juniorky Veroniky Hynkové na 3 000 metrů překážek, druhým dorostenky Zdary Pezinkové ve výšce a třetím dorostence Matěje Kábeleho v běhu na 200 metrů.

Dvě medaile si na krk pověsili atleti z AC Vysoké Mýto. Dorostenec Jakub Dudycha panoval v běhu na 800 metrů, juniorka Tereza Korhoňová má stříbro z oštěpu. Dorostenka Eliška Červená (TJ Svitavy), která nedávno získala vícebojařské zlato, v Kladně ovládla běh na 100 metrů překážek; juniorka Vendulka Stránská (TJ Jiskra Ústí nad Orlicí) byla druhá na 3 000 metrů překážek a též juniorka Lucie Dvořáková (Atletika Chrudim) druhá v soutěži tyčkařek.

Jan Doležálek z Hvězdy Pardubice vyhrál v Kladně juniorský titul v hodu kladivem za výkon 73,25 metru. Foto: Soňa Maléterová, ČAS

Sdílej.

Napsat komentář