Přetržený vaz? Ve fotbale bohužel běžná věc. Tentokrát měla pech pardubická jednička

Stane se to snadno. Špatně došlápnete nebo doskočíte po hlavičkovém souboji. Srazíte se s protihráčem ve skluzu. Někdo vám v pádu nešťastně přisedne nohu… Přetržený vaz, zranění kolena, které před pár dny v ligovém zápase s Opavou utrpěl brankář Pardubic Marek Boháč, je (nejen) ve fotbale časté zranění, jímž si během kariéry nedobrovolně projde řada hráčů — na postu nezáleží. Některým z nich kariéru třeba v kombinaci s poškozeným meniskem nuceně zkrátí.

Pro příklady věru nemusíme chodit daleko, chvíli zůstaneme přímo v Pardubicích. Jejich fanoušci mají ještě v živé paměti vytáhlého stopera Filipa Kopřivu, jejž trenéři pár let dozadu, pro jeho schopnost dávat góly hlavou, rádi v závěru zápasů vysílali na hrot útoku. Při standardkách to byl pro soupeře postrach. Stále teprve 27letý Kopřiva, nynější kondiční kouč A-týmu FK Pardubice, se v březnu 2018 vracel do sestavy po více než dvou letech, když měl za sebou několik operací a zdánlivě nekonečnou rehabilitaci. Ani potom však nebylo vyhráno. I když ve druhé lize stačil nasbírat ještě dalších 16 startů a k tomu zvládl v podstatě kompletní sezonu za pardubické „béčko“ v ČFL, po ročníku 2018-19 raději skončil. Koleno mu stále natékalo, což je u tak vážného úrazu a následné rekonvalescenci průvodní jev.

Svoje by o lapáliích s kolenem mohl vyprávět také talentovaný forvard Pardubic David Huf. V červenci 2019 se měl po Michalu Petráňovi, který zamířil do Karviné, ujmout role týmového kanonýra, jenže místo toho jej hned v prvním druholigovém kole „sejmul“ žižkovský Gil. Mladík strávil na marodce celý rok. Naštěstí se úplně zotavil a momentálně je se sedmi trefami dokonce nejlepším střelcem týmu — už v první lize, ačkoli do hry většinou chodí jako žolík.

Do pozice jedničky Pardubic se po zranění Marka Boháče posunul Jiří Letáček (na snímku), jejž před časem rovněž vyřadil ze hry úraz kolena. Foto: Radek Klier

Pokud jde o gólmany, ani mezi nimi Boháč rozhodně není jediným, koho koleno v posledních sezonách vyřadilo. A to ani v Pardubickém kraji. Z téhož důvodu byl mimo chrudimský Lukáš Mrázek. Přihodilo se mu něco podobného co teď Boháčovi: ve výskoku si stahoval balon do náruče a noha ho po dopadu „zradila“. Nebylo v tom tedy žádné cizí zavinění — stejně jako u Boháče, který zasahoval proti obloučku opavského Čvančary. Mrázek byl tehdy zpátky v chrudimské brance rekordně brzy, Chrudimi scházel v ročníku 2018-19 „jen“ ve zbytku podzimní části druhé ligy. Na jaře už byl znovu připravený. U Boháče to pravděpodobně bude horší. Sám bezprostředně poté, co jej ze hřiště odnesli na nosítkách, mluvil o tom, že absenci tipuje na tři čtvrtě roku. Je to kvalifikovaný odhad, uvážíme-li, že Boháč v minulosti už identické zranění jednou prodělal. Na definitivní ortel lékařů-specialistů se nicméně čeká.

Jisté je jedno. Než Boháč bude zase fit, musí se příležitosti pevně chopit náhradník Jiří Letáček, jenž dosavadní jedničku mužstva v Opavě ve 29. minutě střídal. Promítá se v tom krutá symbolika. Letáček v pardubické sestavě chyběl od září 2019 do července 2020, jak jinak, vinou operovaného kolena. Poranil si ho, trochu zbytečně, v souboji o míč v rohu hřiště v klání s brněnskou Líšní, a Pardubice i proto o pár měsíců později z Příbrami přivedly právě Boháče.

Čtěte též:
Jiný Cadu? S Opavou se projevil ten nežádoucí

Sdílej.

Napsat komentář