Postřehy z Ďolíčku. Sázka na mladíky, kuriozita i kus smůly v klání s Boleslaví

Že se v pátek Ďolíčkem honilo hejno rarachů? No a? Pražská chumelenice utkání domácích Pardubic s Mladou Boleslaví (2:2) nic neubrala. Byl to náramný fotbal, na českou ligu až nečekaně poutavý! „Myslím, že to pro diváky mohl být opravdu zábavný zápas. Nahoru-dolů, šance na obou stranách,“ komentoval duel pardubický Emil Tischler, střelec úvodní branky. „Remíza je asi zasloužená,“ doplnil mladý středopolař.

Předzápasová taktika, výkony týmu i jednotlivců či konkrétní momenty z dění na trávníku. To všechno se pochopitelně promítlo do finálního výsledku, po němž Pardubicím náležela průběžná osmá příčka v prvoligové tabulce. Právě na tyto faktory se, pohledem Východočechů, zaměřil magazín PKSMAG a vypíchl některé z nich.

1. Základ bez ostřílené dvojice „Jeřáb“ a „Rum“

Trenéři Jiří Krejčí a Jaroslav Novotný většinou posílají opory Jana Jeřábka a Pavla Černého na plac od první minuty, proti Boleslavi se však rozhodli jinak. Evidentně věděli, co dělají. Jedenáctka plná pohyblivých mladíků soupeře dlouho nenechala vůbec nadechnout, její celoplošný agresivní presink mu nešel ani trochu „pod fousy“ a svoji roli sehrál i v prvním gólu. Boleslavští v rozehrávce kupili ztráty a Pardubice míč — když už o něj přišly — získávaly zase brzy zpátky.

„Bez těch dvou kluků to je typologicky odlišné, herní plán je jiný. Normálně jsme zvyklí, že tam tu zkušenost máme, ale pomáhali nám i mimo hřiště,“ řekl k nepřítomnosti Jeřábka s Černým záložník Tischler. Šestatřicetiletý Černý, jemuž se stejně jako jeho otci přezdívá „Rum“, nakonec do bitvy zasáhl od 71. minuty, o rok starší Jeřábek, tradiční kapitán, až v nastavení druhé půle. Tedy v době, kdy už bylo třeba mančaftu dodat klid.

2. Kuriózní gól v úvodu

Pátá minuta, boleslavský Douděra předvede málo vídaný kiks, když hodí aut protihráči Tischlerovi. Jeho střela z kraje vápna nabere po lehké teči jednoho z obránců podivnou trajektorii do výšky a snese se na břevno a tyč, aby pak zapadla do sítě za bezmocného gólmana Boleslavských Šedu. Tischler samozřejmě chtěl skórovat, ovšem že to dopadlo zrovna takhle, byla pro domácí mimořádná klika.

3. Letáčkova dvojnásobná smůla

Brankář Jiří Letáček v utkání Pardubic s Mladou Boleslaví. Foto: Radek Klier

Ze dvou gólů, které pardubický brankář Jiří Letáček s Boleslaví inkasoval, nelze ani jeden brát za nějakou minelu. První dostal v 54. minutě od hostujícího Ladry z penalty, když skočil na opačnou stranu, než kam mířil balon. Nadále tak platí, co Letáček prohlásil už loni po posledním druholigovém zápase Pardubic na Žižkově, kde rovněž „lovil“ po pokutovém kopu — totiž že v kariéře mezi dospělými zneškodnil jen jednu jedinou penaltu.

Podruhé mu štěstí scházelo při hlavičce Takácse, jejž nepokryl Čihák po rohovém kopu v 80. minutě. Boleslavský obr zacílil přesně, mimo Letáčkův dosah. Kdy gólman Východočechů vynikl? O čtyři minuty později, když perfektně vyrazil balon po ráně Klímy.

4. Neúnavný Čelůstka

Pravého beka Pardubic Tomáše Čelůstky, před příchodem náhradníka Černého nejstaršího muže pardubické sestavy (29 let), bylo v klání s Boleslaví plné hřiště. Každou chvíli sprintoval po křídle, prakticky nekazil, posílal slibné nahrávky po zemi i centry. K tomu sám vstřelil druhou branku domácích, která určitě zaslouží zvláštní pozornost. Surzyn přihrával vápnem z pravé strany, boleslavský Šimek nechtěně tečoval ke Kostkovi a ten patičkou přiťukl míč právě nabíhajícímu Čelůstkovi, jenž jej „narval“ do sítě. „Křikl jsem si na ‚Kostu‘, protože jsem tušil, že bych ten míč mohl mít. Dal mi to krásně. Nezbývalo než to propálit. Ze svého prvního ligového gólu mám radost, jen je škoda, že nebyl vítězný,“ uvedl Čelůstka v rozhovoru pro ČT sport.

5. Všudybyl Hlavatý

Mezi střelce se nezapsal, ovšem daleko k tomu neměl. Tak jako se Čelůstka nabízel v nábězích, osvědčil nejlepší hráč loňského ročníku druhé ligy Michal Hlavatý předvídavost. Odražené míče si k sobě stahoval jako magnet železné piliny. V 61. minutě testoval brankáře Šedu z dálky „šajtlí“ (vnějším nártem), pár chvil nato pak prováhal obrovskou příležitost po rohu, když z pozice kousek před malým vápnem Boleslavi poslal balon vysoko nad. Nicméně i tak drobný špílmachr odehrál výtečný mač.

Čtěte též:
Komentář: Gólman Boháč by se mohl vrátit už v květnu. To je perfektní novina
Přetržený vaz? Ve fotbale bohužel běžná věc. Tentokrát měla pech pardubická jednička