Porážka v derniéře s Jabloncem: Střely mimo, ale i nezdolný Toml a „Eweho“ tanečky

Se zkušeným a nepříjemným sokem z Jablonce, který povětšinou držel balon, pardubičtí fotbalisté o víkendu sehráli víceméně vyrovnané utkání. Přesto v něm stávající počet 52 bodů, na nováčka už tak fantastický, nenavýšili a v tabulce definitivně skončili sedmí. Magazín PKSMAG nabízí svoje postřehy ze závěrečného klání sezony, které v pražském Ďolíčku skončilo porážkou Východočechů 0:1.

Šancí měli zhruba stejně, ale na bránu mířil jen Jablonec

Na situace, které alespoň trochu zaváněly gólem, to bylo asi 6:6. Pokusy Pardubických se však s výjimkou střely Tomáše Čelůstky z 23. minuty nevešly mezi tyče — brankář Jablonce Hrubý nemusel prakticky zasahovat. Zrovna Čelůstka byl navíc po Tischlerově nahrávce v docela obtížné pozici, čemuž odpovídalo nedůrazné zakončení. Naproti tomu pardubickému gólmanu Jiřímu Letáčkovi nezbylo než se zase vytasit s výbornými reflexivními zákroky a neohroženě se vrhat protihráčům pod nohy. Uspěl takhle proti Zelenému i proti kanonýrovi Jablonce Doležalovi; vedle toho musel řešit rovněž nepříjemné odrazy od nohou svých spoluhráčů po centrech.

Zamezit jediné trefě zápasu v podání Doležala z 56. minuty však Letáček neměl nárok. Kombinace to byla perfektní. Štěpánek nahrál od pravé postranní čáry kolem pardubického Solila Kratochvílovi, ten poslal mezi beky Čelůstkou a Tomlem kolmici do vápna, kde si míč našel Pleštil, a další příhra už letěla napříč vápnem na nehlídaného Doležala, který dával do prázdné. Jablonec obranu domácích rozebral přímo ukázkově.

Toml protáhl ironmanskou misi z druhé ligy i do první

Pardubický stoper Martin Toml (v červenobílém) je ligovým ironmanem. Foto: Radek Klier

Zvláštní pozornost, respekt i uznalé pokývání hlavou zasluhuje počin, který se v utkání s Jabloncem povedlo završit pardubickému stoperu Martinu Tomlovi. Znovu odehrál celý zápas, a v lize tak za 34 kol nasbíral kompletních 3 060 minut. V soutěži se díky tomu stal suverénním ironmanem; další v pořadí, záložníci Lukáš Kalvach z Viktorie Plzeň a Jakub Považanec z Jablonce, se dostali na 2 955, resp. 2 925 minut. V pardubickém mančaftu měli ostatní borci od Tomla opravdu nápadný odstup. Druhý Emil Tischler strávil na trávníku 2 547 minut, třetí Tomáš Čelůstka 2 404 minut.

Zajímavostí je, že stejně nezničitelný byl Toml i před rokem v sezoně, kdy Východočeši postupovali mezi elitu z druhé ligy. Také tehdy neměl po 30 kolech napříč týmy konkurenci; na „medailových“ pozicích ho navíc doplnili parťáci z pardubické obrany Šejvl a Prosek. A také tehdy k Tomlově nulové absenci přispěl na hráče operujícího ve středu obrany nezvykle nízký počet žlutých karet: pouhé dvě. Jedním slovem bravo!

Na Ewertona byla radost se dívat

Brazilského záložníka Ewertona tentokrát trenéři Pardubic vyslali na zteč společně s forvardem Hufem hned na začátku druhé půle místo Pfeifera s Černým a přineslo to okamžité oživení, byť mužstvo deset minut nato paradoxně inkasovalo. „Ewe“ fandy nebavil pouze kopací technikou při přímácích, ale především kontrolou míče při hře jeden na jednoho u lajny i ve vápně. Nejvíce to vyniklo v 68. minutě, kdy po kličkách na levé straně a následném uvolnění vyzval k vyrovnání Slámu. Další pardubický náhradník však v jedné z největších příležitostí balon z ideální pozice napálil trestuhodně vedle.

Tischler si koledoval, rozhodčí však karty nedával

Kromě toho, že má Emil Tischler výtečné fotbalové myšlení i slušnou koncovku (pět nastřílených gólů jej v klubové hierarchii řadí na třetí příčku za útočníka Hufa s devíti a obránce Cadua se sedmi), nikdy nepotřebuje dvakrát pobízet, aby při snaze získat míč do soupeře pořádně zajel. Ukořistit balon v rámci pravidel se v souboji samozřejmě nepoštěstí vždycky. S Jabloncem byl celkem div, že Tischler od sudího Orla nezahlédl žlutou kartu; z 15 faulů, které statistici Pardubicím napočítali, totiž šlo největší procento zřejmě za ním. Upozorňoval na sebe dost; už po čtvrthodině hry měl na kontě tři a minimálně ten poslední faulovaného protivníka určitě bolel. Hlavní arbitr však v tomto střetnutí nepotrestal kartou nejen Tischlera, ale vůbec nikoho.

Čtěte též:
Poctivá hra v obraně, neomylný Cadu i duel příbuzných při těsném vítězství v Příbrami
Pardubický Kostka o sezoně: Jiné týmy jsou asi nerady, že jim nováček dává takhle „na frak“
Fotbalová demontáž. Pět poznámek k výhře Pardubic nad Plzní
V Pardubicích jsem nezažil krizi, těší Černého. Vypráví i o Hradci, Japonsku a Kazachstánu
Druhý nezdar s Budějovicemi: Debut a návraty pokazily góly stejných střelců jako minule