Pomlácený žokej Novák bude fandit synovi. Pak hodlá splnit kvalifikaci s dalším koněm

Na dostizích v polské Wroclawi si Marcel Novák minulý týden šeredně natloukl, hřebec La Coral mu vybočil a zkušeného žokeje poslal zády napřed na vedle stojící břízu. „Jsem dost bolavý, ale naštěstí mám pořád čas dát se dohromady,“ povídal 45letý jezdec před víkendovým druhým kvalifikačním mítinkem v Pardubicích.

Potvrdil tak, že „rajťáci“ patří k extrémně odolným sportovcům. „Když to jde, jezdím. V sobotu ve Slušovicích to ještě nešlo, bylo to krátce po tom Polsku a to bych nedal,“ připustil Novák. „V pondělí mi však volalo dost trenérů, jestli budu k dispozici, nebo ne, tak jsem jim říkal: snad jo. V Pardubicích mám docela velkou porci dostihů, až se toho trošku bojím. Snad to nějak zvládnu,“ přál si.

Už v pátek máte absolvovat jedny proutěnky s Mikem of Jape, ale asi budete zvědavý hlavně na to, jak si povede váš syn Marcel s Dumonem Roclayem, ne?

Koupil jsem mu ho minulý rok. Už s ním byl dvakrát druhý a jednou čtvrtý. Samozřejmě mu fandíme. Kluk začíná, snad doběhnou v pořádku a něco k tomu i předvedou.

Pardubické dostihy

Pátek 25. června

1. dostih, rovina IV. kategorie pro 3leté koně na 2 900 metrů s dotací 40 tisíc korun 16.30
2. dostih, rovina IV. kategorie pro 4leté a starší koně na 3 200 metrů s dotací 40 tisíc korun 17.10
3. dostih, rovina III. kategorie pro 3 až 4leté koně na 2 800 metrů s dotací 60 tisíc korun 17.55
4. dostih, proutěné překážky IV. kategorie pro 3leté koně na 2 800 metrů s dotací 60 tisíc korun 18.40
5. dostih, proutěné překážky IV. kategorie pro 4leté a starší koně na 3 200 metrů s dotací 60 tisíc korun 19.20
6. dostih, proutěné překážky II. kategorie pro 4leté a starší koně na 3 400 metrů s dotací 120 tisíc korun 20.00

Kolik let je synovi?

Sedmnáct.

Zdědil váš rajťácký styl? Vidíte se s v něm z tohoto pohledu?

Na to je ještě brzo. Před třemi nebo čtyřmi lety, když to zkusil poprvé, jsem si myslel, že z něj asi nic nebude. Ale během pandemie nechodil tolik do školy a pomáhal mi u koní, takže dneska už to umí líp. Baví ho to a chtěl by taky něco dokázat, má mě za vzor. Uvidíme, je to otevřené.

Vy jste začínal s ježděním kdy?

Já asi v osmi. Ale u mě to bylo těžší, protože jsme měli jenom jednoho koně, a než jsem se trochu vypracoval, trvalo to déle. On jich má ve stáji víc, což je lepší. Trenéři už se mě ptají, jestli jim ho nepůjčím. Neříkám, že mu „vymetám cestičku“, ale snažím se mu umožnit, aby toho najezdil co nejvíc. Za čtrnáct dní ho pošlu na stáž k Vocáskovým (do němčické centrály), má to tam domluvené. Zase si vyzkouší něco jiného.

Minule jste si odfajfkoval úspěšnou kvalifikaci s Playerem. Jak se těšíte na Strettona od pana Popelky, kterého jste dosud v závodě sedlal jenom jednou?

Tehdy ho měl ještě v tréninku pan Olehla; pak Stretton přešel ke Staňovi Popelkovi. Měl jsem i jiné nabídky, ale majitel Karel Zatloukal mě požádal, abych ho jel a splnil s ním kvalifikaci. Případně navázal na lepší výsledky z dřívějška, protože v posledních dostizích to nebylo ono. Pro Velkou pardubickou mám Playera, na Strettona by se pak měl vrátit Angličan, co ho jezdil (Thomas Garner). Vyloženě za něj zaskakuju.

Předloni byl Stretton ve Velké s Garnerem druhý, takže je to bezpochyby skvělý kůň.

Ano. Proto chtějí něco změnit, aby nedošel zase šestý, sedmý, osmý (jako v posledních dvou startech včetně loňské Velké v sedle s Markem Stromským). Třeba to tak se mnou dopadne taky, nevím… Je mu jedenáct, ale v loňské Velké byli první a třetí kůň dvanáctiletí. I v takovém věku je kůň schopný zaválet.

Marcel Novák před boxy na pardubickém dostihovém závodišti. Foto: Petr Šedivý

Posledního vítěze Velké Hegnuse pojede místo Lukáše Matuského Adam Čmiel. Jak se to podle vás projeví? Bude pořád patřit k top favoritům dostihu?

Lukáše Matuského poslali do italského Merana, kde jsou o víkendu taky velké závody. V Pardubicích nebude chybět sám — budou tam i Pepča Bartoš, Honza Faltejsek nebo Pavel Složil. Ale Adam Čmiel už něco odjel a Hegnuse zná z práce. Navíc je to super kůň na ježdění, dobře se vodí. Prvotní pro jeho majitele a trenéra bude, aby si Hegnus dobře zaskákal, dostal do sebe dostih a celou sezonu jen nestál. Kdyby se později náhodou něco stalo, mají pak ještě možnost dát ho do kupy. Tolik o výsledek jim asi nepůjde.

Jsou tam další zajímaví koně jako Mazhilis nebo Evžen, který jako nováček běžel i před měsícem. Který z koní ve startovním poli by se podle vás teď mohl v kvalifikaci „kousnout“?

Minule byl Evžen společně s mým Playerem velký favorit. Byl to pro něj pochopitelně velký skok mezi elitu, ale nemyslím si, že by mu tam něco nevyšlo, bylo to takové seznámení. Asi na něj byla i měkčí půda. Teď budou asi jiné podmínky. Zrovna Evžen by teď klidně mohl vyhrát. Nebude tam žádný vodič, bude to pomalejší. Mazhilis je zkušený kůň, ale moc ho netipuju, to nejlepší už má za sebou.

Je klika, že po úmorných pařácích konečně sprchlo, viďte?

Určitě. Každý trenér chce, aby půda byla měkčí, příjemnější například ve srovnání s tím, co bylo minulý týden. Hodně koní se zranilo a sezonu už nedoběhají. Kdo je ze startovky škrtal, udělal dobře. Půda by měla být dobrá, Pardubice jsou jedničkové závodiště, zavlažují tam, dráha má být perfektní. Počet devíti koní v kvalifikaci je fajn, pro všechny to bude v uvozovkách procházka růžovým sadem, když budou dobře skákat.

V počasí, jaké nedávno panovalo, asi musíte koně ve stáji pořád chladit, ne? V tom dusnu je nespasí, že jsou schovaní někde ve stínu.

Když je možnost, ochlazujeme je. Jsou to vrcholoví sportovci, snažíme se, aby měli veškerou péči. V takových vedrech je dobré mít starší stáje typu kravínů, ty byly vždycky chladnější. Někdo má třeba dokola vysázené stromy, takže pak slunce nepálí přímo na stáje.

Kromě Strettona v Pardubicích jezdíte šest dalších koní, jež připravuje vaše přítelkyně Lenka Kvapilová i jiní trenéři. Kteří z nich by se měli prát o pódium?

Věřím našim koním, Medicovi a Charismaticovi. Minule podali špatný výkon, ale to jsem je měl ve stáji teprve měsíc. Zimní příprava nebyla optimální. Dost si fandím třeba i s Ruiem Faleiro od trenéra Brečky, s tím jsem byl minule třetí. Mám tam dobré koně.

Čtěte též:
Velek po výhře v kvalifikaci: No Time To Lose je mazák, na ostatní ve finiši i trošku čekal
Že máme být s Evženem favority kvalifikace? Tím se nestresuju, říká žokej Myška
V nové stáji si rychle zvykl. Teď žokej Kratochvíl nedočkavě vyhlíží první Pardubice

II. kvalifikace na Velkou pardubickou

Sobota 26. června

1. dostih, steeplechase cross country III. kategorie pro 4leté koně na 3 300 metrů s dotací 90 tisíc korun 12.00
2. dostih, Zlatý pohár, steeplechase — cena NL pro 5leté a starší koně na 4 400 metrů s dotací 200 tisíc korun 12.30
3. dostih, Červnová cross country Válečníka, steeplechase cross country I. kategorie pro 5leté a starší koně na 3 300 metrů s dotací 150 tisíc korun 13.05
4. dostih, II. kvalifikace na 131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou – Memoriál Mjr. M. Svobody, steeplechase cross country — cena NL pro 5leté a starší koně na 5 800 metrů s dotací 200 tisíc korun 13.40
5. dostih, steeplechase cross country II. kategorie pro 5leté a starší koně na 5 200 metrů s dotací 120 tisíc korun 14.15
6. dostih, steeplechase cross country III. kategorie pro 5leté a starší klisny na 3 300 metrů s dotací 90 tisíc korun 15.00
7. dostih, Memoriál Kamila Kuchovského, steeplechase cross country IV. kategorie pro 5leté a starší koně na 3 300 metrů s dotací 60 tisíc korun 15.40
8. dostih, steeplechase cross country IV. kategorie pro 5leté a starší koně na 4 500 metrů s dotací 60 tisíc korun 16.20
Sdílej.

Napsat komentář