Pojistka záchrany v Brně: beci skvělí i vpředu, mozek Tischler a „tyčkující“ náhradník

Vzhledem k dosavadnímu vývoji sezony a jejich počtu bodů v tabulce asi nikdo nepředpokládal, že by pardubičtí fotbalisté, letošní prvoligoví nováčci, ještě měli mít problémy se záchranou. Nedělním vítězstvím 2:1 v Brně je aktuálně sedmí Východočeši úplně vyloučili — na rozdíl od Zbrojovky, která je v tom namočená až po pejzy, sestoupit nemohou už ani teoreticky. I duel v Králově Poli přitom fanouškům nabídl spoustu zajímavého. Čím hosté na jihu Moravy zaujali? Zde je pohled magazínu PKSMAG.

Důležitý příspěvek obránců

Ne že by se defenzivní čtyřka Pardubic (pod dojmem místy opravdu výrazného brněnského náporu) nedopustila žádných chyb. Její členové ovšem byli vidět spíš v pozitivním slova smyslu. Stoper Martin Toml dával ve 42. minutě úvodní gól zápasu po centru krajního beka Cadua z pravé strany, který proskákal celým vápnem. Toml plnil stejný úkol co vždycky — zavíral zadní tyč a balon v pohodě dopravil do sítě. V závěru první půle nahrávač Cadu předvedl pěkný průnik do brněnské šestnáctky, ale neprostřelil gólmana Zbrojovky Berkovce a byl z toho jen roh. Filip Čihák, druhý stoper, zase párkrát úspěšně uhasil hrozící nebezpečí před vlastní bránou, jako třeba v 19. minutě, kdy ve vápně odvrátil do zámezí finální příhru brněnského Texla.

Tomáš Čelůstka, jenž operoval tradičně nalevo, se opět uplatnil při ofenzivních výpadech. Už v 9. minutě vysunul do gólové šance Ewertona; ten se pak sice vyhnul Berkovcovi, ale balon směřující z úhlu do prázdné zastavil domácí Pernica. V 80. minutě mohl Čelůstka po sprintu přes celé hřiště dokonce skórovat. Centr od Ewertona na hranici ofsajdu byl však o chlup pomalejší, než by bylo záhodno, a zadáka stačili zakřižovat obránci Brna. Čelůstka poté po zemi mířil jen do nohou Berkovce.

Tischlerova rozvaha

Středopolař Emil Tischler, na jehož nápady musely Pardubice při nucené absenci tvůrce hry Hlavatého (odpykával si trest za čtyři žluté karty) hodně spoléhat, si mohl při brejku hostí v 71. minutě, krátce poté, co brněnský Přichystal srovnal na 1:1, vybrat ze dvou možností, které se mu nabízely. Místo aby poslal na zteč náhradníka Hufa, který měl kolem sebe napravo dost volno, sáhl Tischler k náročnějšímu řešení — rozhodl se mezi protihráči přihrát Ewertonovi, který nabíhal po jeho levé ruce. Provedl to znamenitě, dlouhou šikmou „uličkou“ naservíroval Brazilci míč přímo do nohy. Ewerton pak chladnokrevnou kličkou doleva oklamal Berkovce a následně vsítil už svůj třetí gól v posledních čtyřech zápasech.

Letáčkovy „magnetické“ rukavice

Působilo až záhadně, jak automaticky hlavičky a střely Brňanů ze zajímavých, ba i vyložených pozic končily v náručí pardubického brankáře Jiřího Letáčka. Vesměs totiž postrádaly nezbytnou razanci. Ve 4. minutě takhle Letáček ve skoku lapil pokus Štepanovského. Ve 24. minutě mu v podstatě nahrál hlavičkující Pachlopník, po pauze podobně prováhal svoji šanci po dalším centru Fila. O chvíli později gólman Filu zblízka vychytal znovu, když se domácí prokombinovali ke střele třemi rychlými pasy.

Nicméně byly i situace, ve kterých by Letáčkovi nestačilo jen „čekat“ na správném místě. V 65. minutě perfektně (a hlavně čistě) zlikvidoval velkou šanci Růska, když se mu neohroženě vrhnul pod nohy a balon odrazil do bezpečí, aby si jej vzápětí sám doběhl a navrch zkusil okamžitě rozehrát. Zbrojovka ho překonala jen ze standardky, konkrétně po přímém volném kopu někdejšího hráče Pardubic Fouska. Za balonem, který Přichystal přizvedl hlavou, se Letáček natahoval marně, tam ani jinak spolehlivý magnet v jeho rukavicích neměl patřičnou sílu.

Hufovy tyčky

Oblíbený žolík pardubických trenérů, forvard David Huf, šel místo vystřídavšího matadora Pavla Černého do boje v 61. minutě. Hned nato už mohl obohatit svoje konto nejlepšího kanonýra hostí o další gól (byl by už osmý); v protiútoku ale trefil z levé strany po zemi jen zadní tyč. Ewertonovi odražený balon posléze zavadil o kopačky, jenže na jeho pohyb už „kanárek“ nestihl reagovat. Podruhé Huf zanechal svůj punc na konstrukci brněnské branky v nastavení, v 93. minutě. Po Tischlerově akci napálil střelou zpoza vápna břevno kousek od pravé spojnice.

Čtěte též:
Tři body se Slováckem: od letargického startu přes brazilského „angličana“ až po klidný závěr
Derby s klokany: série lapsů, jedno marné úsilí a dvojnásobná pomoc praporku
Výhra Pardubic v Olomouci: Kombinace důrazu, kumštu i pozornosti
Postřehy z Ďolíčku. Sázka na mladíky, kuriozita i kus smůly v klání s Boleslaví
Komentář: Gólman Boháč by se mohl vrátit už v květnu. To je perfektní novina

Krajní obránce Pardubic Tomáš Čelůstka se chystá zpracovat míč. Uprostřed stoper Martin Toml, střelec první branky hostí v Brně. Foto: Radek Klier