Pohled na přípravu s Boleslaví: Zkušenost dala hře fotbalistů řád. Hlavně v první půli

Minule, po porážce 0:2 v úvodním přípravném střetnutí s brněnskou Zbrojovkou, byl kouč prvoligových pardubických fotbalistů Jiří Krejčí pořádně nasupený a z kádru po bezkrevném výkonu okamžitě škrtl dva zkoušené hráče. Teď, po remíze 1:1 v Lázních Bohdanči s Mladou Boleslaví, už mohl mít společně se zbytkem realizačního týmu přece jen lepší náladu. Zejména díky úvodní pětačtyřicetiminutovce, kdy měla předváděná hra obstojné parametry. Pojďme se na to nyní podívat blíže.

Trenéři dopředu avizovali, že proti Boleslavi pošlou do hry i zavedené hráče, kteří dosud jen trénovali, a sestava první půle tomu odpovídala. Třebaže to byl teprve druhý přátelák, když jste přehlédli hřiště, viděli jste vlastně pravděpodobnou základní sestavu pro první kolo nového soutěžního ročníku s Karvinou. Deset hráčů včetně gólmana Letáčka takhle končilo premiérovou sezonu mezi elitou a tím jedenáctým byl záložník Michal Beran z pražské Slavie, který přišel jako náhrada za Hlavatého.

Dlužno podotknout, že přítomnost zkušených členů týmu okolo Beranovi ve srovnání s ostatními nováčky v pardubickém kádru poskytla užitečnou záštitu. Nebál se díky ní hrát; napadal na hrotu společně s veteránem Černým, ve středu pole si dobře měnil místo se Solilem, poctivě se vracel a ukázal i perfektní techniku práce s míčem „na pětníku“. Skutečně trochu připomínal štírka Hlavatého, jemuž je podobný i tím, že byl z domácí jedenáctky nejmenší. Snahu mu upřít nešlo, jeho hře snad chybělo jen lepší finále — po pěkném uvolnění svoje nadějně rozjeté individuální akce nedotáhl. Párkrát taky dostal od soupeřů „naloženo“.

Cadu završil práci Jeřábka s Tischlerem

V červenobílém útočník Pardubic Pavel Černý, vedle něj boleslavský Tomáš Ladra, který v minulosti rovněž působil na východě Čech. Foto: Radek Klier

Na pardubickém gólu na 1:0 ze 24. minuty, který vstřelil Cadu, je nutné vyzdvihnout zejména parádní kolmý centr Jeřábka na Tischlera, Tischlerovo zpracování a rozhodnutí přihrát vpravo nabíhajícímu Černému. Cadu už měl poté, co střelu Černého zbrzdil skluzující obránce, jednoduchou úlohu — stačilo mu být důrazný. Míč totiž i tak směřoval do sítě.

Nejen v prvním poločase, ale v celém utkání byl vidět pardubický gólman Letáček. Většinou v pozitivním slova smyslu; správně vykrýval úhly a protihráčům se neváhal vrhnout pod nohy, aby zastavil jejich pokusy o skórování. Při trefě Ewertona, který se do Boleslavi vrátil z hostování Pod Vinicí, ale ve 43. minutě zareagoval špatně, stejně jako levá polovina obrany, která nezachytila krásnou průnikovou nahrávku Matějovského na „Eweho“. Letáček nestál v ideální pozici a po střele na zadní tyč skočil pozdě; balon pak proskotačil z vnitřku ven dírou v boční síti. Jednou Letáčka zachránil také stoper Toml. Ještě za stavu 1:0 pro Pardubice, ve 29. minutě, obránce na poslední chvíli odkopl míč po Ewertonově ráně do bezpečí z brankové čáry.

Agilní Solil si zřejmě stále nevybral veškerý pech v koncovce. Loni v první lize pálil do tyčí nebo mimo, žádný gól si nepřipsal. I v přípravě proti Boleslavi se probil k několika zajímavým příležitostem, ale ani tady nepochodil. Buď mířil vedle, nebo vyslal na Šedu pomalou střelu, se kterou si brankář hostí nemusel dělat starosti. Doufejme, že si Solil góly schovává do ostré soutěže.

Mladíci měli problém udržet delší dobu balon

Pardubicemi nově testovaný stoper Josef Jakab v akci. Foto: Radek Klier

Do druhého poločasu Pardubičtí ponechali na place pouze trojici Letáček, stoper Toml, defenzivní štít Jeřábek; tři čtvrtiny obrany a záložní čtyřka před Jeřábkem tak byly kompletně jiné, na hrotu hrál navíc Huf. Na projevu Východočechů to bylo okamžitě znát. Povětšinou běhali bez balonu, vpředu ho měli potíž udržet a prakticky okamžitě o něj přicházeli. Proto se také z lopoty mladíků Dufka, Červa, Ciencialy, navrátilce z hostování v Chrudimi Sokola či nově testovaného stopera Josefa Jakaba (naposledy Dukla Praha) obtížně hledá něco extra k vypíchnutí. Nezkušenost a nesehranost se v tom odrazily.

Kouč Krejčí sice po krajních becích vyžaduje, aby se nabízeli náběhy po straně do rozehrávky, Brazilec Júnior Ramos však byl na levé lajně vysunutý až moc, a tak to vypadalo, že Pardubice vzadu hrají „na tři“. Když Tomla s Jeřábkem v 69. minutě vystřídali Šejvl a Čelůstka, přesunul se pak na Jeřábkovu pozici před stopery, kde mu to svědčilo o něco víc. Kreativního Čelůstku se sluší pochválit za křížný pas vzduchem na zabíhajícího Proska, který po něm v 84. minutě hlavičkoval jen těsně vedle boleslavské brány.

Pro fandy na stadionu v Bohdanči bylo kromě Ewertona v dresu Boleslavi určitě zajímavé sledovat také Ladislava Mužíka, donedávna kmenového hráče Pardubic, jenž se v uplynulé sezoně na hostování v Chrudimi stal druhým nejlepším střelcem druhé ligy se 12 góly. Mužík nastoupil na druhý poločas, hrál přitom zleva spíš z křídla. Vědět o sobě dal v 81. minutě, kdy výtečně zasekl balon před Červem, který pak před ním projel jako po ledě. Následně Mužík přihrál nakrátko Hönigovi, jenž slibný výpad Boleslavských zahubil mizerným centrem.

Třetí přípravné utkání pardubičtí fotbalisté odehrají v sobotu 3. července od 13.30 na hřišti v Dřenicích, jež slaví výročí 100 let od založení tamního klubu. Soupeřem jim bude druholigová pražská Dukla.

Děkujeme, že jste si přečetli tento článek. Váš Pardubický kraj sport magazín, PKSMAG.cz

Čtěte též:
Kluci kolem jsou čím dál mladší, děsí Čelůstku. V nové sezoně chce s týmem ještě výš než loni
Mladým dáme prostor a uvidíme, zda budou schopni zacelit díry v sestavě, říká trenér Krejčí
Český tým je ve stejné pozici jako my na Euru ’96. Nemá co ztratit, říká legenda Kubík
Naše síla byla v soudržnosti. U některých soupeřů tohle skřípalo, říká kapitán fotbalistů
Kouč fotbalistů Krejčí: Vážím si toho, jak kluci dokázali přepnout na tempo i kvalitu první ligy

Kapitán Pardubic Jan Jeřábek (vlevo) se pokouší bránit expardubického Ladislava Mužíka, který loni střílel ve druhé lize góly za Chrudim. Foto: Radek Klier