Poctivá hra v obraně, neomylný Cadu i duel příbuzných při těsném vítězství v Příbrami

Na rozdíl od předešlého mače s Plzní to není drtivé vítězství, ale tím je možná hodnotnější. Ostatně pardubičtí fotbalisté se díky nedělní výhře 1:0 v Příbrami, kterou tím poslali „dolů“, pohodlně přehoupli přes kýženou metu 50 bodů a v tabulce ze sedmé příčky už funí za límec šestému Liberci (ten jen remizoval bez branek ve Zlíně). Co Východočechům k pátému triumfu z posledních osmi kol pomohlo? A co ještě stálo za povšimnutí? Magazín PKSMAG níže nabízí svůj pohled.

Obrana si poradila s nepříjemným příbramským tlakem

V zápase, který rozhodl gól z pokutového kopu, je třeba ocenit především defenzivu. Celého týmu. Hlavně ve druhé půli Východočeši čelili řadě standardek ať už z trestných, nebo rohových kopů; měli při nich i štěstí, když Příbramští stříleli nohama spíš po letadlech (například Lubega v 70. minutě) a hlavou prostě vedle (mj. Mezera hned potom). „Byli jsme špatní z toho, že se nám po pauze balon nedařilo víc udržet,  ale naštěstí jsme všechno přestáli. Věnovali jsme se tomu, měli jsme hráče soupeře načtené. Přineslo to ovoce, do ničeho jsme je nepustili,“ kvitoval po utkání Jaroslav Novotný, jeden z pardubických koučů.

Gólman zůstal stát, ale Cadua neznervózněl

Až nějaký gólman čapne penaltu pardubickému Brazilci Caduovi, nejspíš hned po zápase poběží vyvěsit prapor. Proti brankáři Příbrami Jakubu Šimanovi předvedl mladý „kanárek“ stejný rozběh jako vždycky se zastávkou uprostřed, čímž gólmana asi moc nepřekvapil; Šiman se naopak Cadua pokusil vyvést z míry tím, že nejprve zůstal stát. Nespasilo ho to. Když Cadu postřehl, že gólman neskáče, uplatnil svoji brilantní techniku střelby a vymetl pravý „vikýř“. Bezmocný Šiman se v ten moment kácel na opačnou stranu…

Cadu se před posledním kolem s Jabloncem přiblížil top kanonýrovi pardubického týmu Davidu Hufovi na dvě branky, nastřílel jich už sedm (šest za šest uplynulých kol!). Tipnete si, kolik jich bylo z puntíku pro „desítku“? Čtyři. Mladý brazilský obránce zůstává stoprocentním exekutorem — takový hráč je pro každého trenéra požehnáním.

Jeřábek vkládal nohy tam, kde to bylo potřeba

Kdo o sobě z hráčů v poli může říct, že nejspíš zachránil pardubickou nulu vzadu, je kapitán mužstva Jan Jeřábek. V 45. minutě se domácímu Cmiljanovičovi povedlo odcentrovat přes Kostku, do zakončení z malého vápna se probíjel Zorvan, ale Jeřábek stačil balon ze strany perfektně zablokovat. Svoje zkušenosti pardubický lídr prodal i později, kdy chytrým taktickým faulem, který se navíc obešel bez karty, přerušil příbramský výpad.

V závěrečném nastavení, byť zase vykrýval správný plac, pak měl Jeřábek (a celé Pardubice) i kliku. Táhlá rána příbramského Pilíka, který předtím klamavým pohybem obelstil stopera Tomla, Jeřábkovi profičela pod nohama a pak prolétla kousek od pravé tyče branky hostujícího Letáčka…

Solilova dravost opět přinesla dividendy

Pardubický záložník Tomáš Solil na hřišti nevypustí jediný souboj. Foto: Radek Klier

Mladý pardubický záložník Tomáš Solil si může odškrtnout další výtečný výkon. Penalta ve 2. minutě se kopala po faulu na něj, Solil před ním skvěle předběhl neopatrného příbramského beka Kingueho. V 27. minutě Caduovi přichystal další tutovku, tentokrát ze hry. Gólman Šiman si s ní však poradil. V 58. minutě talentovaný středopolař neměl zase tak daleko k navýšení hubeného pardubického vedení, když se k němu odrazil balon po nepřesné hlavičce tísněného Tomla, na nějž předtím sám prodlužoval centr z rohového kopu. Solil však napálil jen boční síť.

Černý hrál podruhé proti bratranci. Ten byl vidět víc

Věkově jsou si poměrně vzdáleni, dělí je víc než jedenáct roků. I tak ovšem musel být nedělní duel pro oba bratrance, pardubického Pavla Černého (36 let) a příbramského Filipa Zorvana (25), vzhledem ke vzájemné konfrontaci (v sezoně už druhé) zajímavější než pro většinu jiných.

Duo příbuzných stejně jako na konci ledna v pražském Ďolíčku, kde Pardubičtí rovněž zvítězili 1:0, nastoupilo od úvodní minuty. Zatímco Černý se tentokrát za 55 minut pobytu na hřišti k ničemu vážnějšímu nedostal, Zorvan byl zejména v první půli hlavním příbramským tahounem. Jeho umístěnou střelu zpoza vápna ze 13. minuty famózně vyrazil pardubický gólman Jiří Letáček, pak Zorvan vybízel ke skórování spoluhráče Vávru — ten zase neuspěl s lobem, který obrana hostí následně odvrátila. Jeřábkem sebranou Zorvanovu tutovku už jsme zmiňovali.

Oba hradečtí odchovanci se kromě pár soubojů z úvodu potkali ještě při střídání Černého, kdy Zorvan nezapomněl přijít pardubického veterána mířícího k lavičce pozdravit.

Čtěte též:
Pardubický Kostka o sezoně: Jiné týmy jsou asi nerady, že jim nováček dává takhle „na frak“
Fotbalová demontáž. Pět poznámek k výhře Pardubic nad Plzní
V Pardubicích jsem nezažil krizi, těší Černého. Vypráví i o Hradci, Japonsku a Kazachstánu
Druhý nezdar s Budějovicemi: Debut a návraty pokazily góly stejných střelců jako minule