Plichta se Spartou: Báječný fotbal, pomýlení sudí a dárky pro kapitána Pardubic i jeho ženu

Byl to zápas, který musel všechny zainteresované fanoušky ohromně bavit. Na stadionu v Ďolíčku se pořád něco dělo. Pražská Sparta do bitvy vlétla jako orkán, nejdřív to vypadalo, že Pardubicím nasype „ranec“ a půjde se domů. Jenže Východočeši po pauze i díky brutální chybě gólmana soupeře výrazně ožili a dokázali srovnat na veskrze spravedlivou remízu 2:2 — zvítězit mohl kdokoliv. Co atraktivní duel dále nabídl? Zde je výběr toho hlavního dle magazínu PKSMAG.

Mraky šancí na obou stranách

„Loženky“ by vystačily na několik utkání, ze hry však paradoxně padly jen dva góly. Při tom ze 7. minuty sparťan Hložek po přihrávce Dočkala patičkou dokonale vyšachoval pardubického stopera Čiháka i brankáře Letáčka a vyzval k pohodlnému zakončení „do prázdné“ Wiesnera (0:1). Protože trefa domácího kapitána Jeřábka ze 49. minuty na 1:2 přijde na přetřes v závěru článku coby speciální minitéma, soustředíme se nyní na to, jak to bylo s nevyužitými příležitostmi. Přehled to bude neobyčejně rozsáhlý.

• 4. minuta: Po akci sparťanů zprava chytil gólman domácích Letáček tutovku Dočkala po příhře Plavšiče od brankové čáry.
  • 9. minuta: Pardubický záložník Ewerton mohl proti Spartě napodobit úchvatnou trefu z přímého volného kopu, která se mu nedávno povedla se Slováckem; tvrdá rána však prosvištěla zhruba metr a půl vedle pravé šibenice, kam minule zaplula.
  • 11. minuta: Dočkal nalevo narážečkou vysunul Hancka, ten elegantně přeskočil napadajícího Čiháka a po dravém sprintu s míčem do vápna pálil těsně vedle zadní tyče.
  • Nastavení 1. půle: Hložek hrubě přestřelil pardubickou bránu z ideální pozice mezi třemi protihráči před malým vápnem.
  • 56. minuta: Trestný kop domácího Čelůstky zprava hlavou přizvedl Čihák a balon se následně dostal k Solilovi, který ve stoprocentní šanci mířil jen do levé tyče brány Sparty.
  • 66. minuta: Pardubický Jeřábek po centru Hlavatého střílel zblízka vysokým volejem, ale míč nezasáhl úplně čistě, takže pozorný brankář hostí Nita stačil zareagovat a střelu vyrazil.
  • 77. minuta: Střídající sparťan Krejčí starší se krátce po svém příchodu na trávník dostal po nahrávce Hložka za obranu Pardubic, ale nevyzrál na Letáčka.
  • 79. minuta: Další náhradník, domácí Kostka, zabojoval u zadní lajny Sparty. Balon se pak odrazil k jeho spoluhráči Solilovi a ten jej po dalším odrazu o soupeře naservíroval Hufovi. Jeho pokus skvěle zneškodnil Nita.
  • 82. minuta: Akce dvojice pardubických záložníků. Tischler nalevo perfektně přistrčil míč za sebe Hlavatému, který po zemi střílel vedle zadní tyčky.
  • 84. minuta: Huf si nepřišel na Nitu po pěkné kombinaci Kostky s Čelůstkou na levé straně.
  • Nastavení 2. půle: Sparťan Pavelka vysoko přestřelil z halfvoleje z místa před malým vápnem Pardubic.

Dost slušné, co říkáte?

Dvě penalty, první divná, druhá ještě divnější

Sudí Zelinka je nařídil ve 42. minutě proti Pardubicím, resp. v 73. minutě proti Spartě, a Hancko i Cadu s nimi naložili zkušeně. Nicméně kopat se, alespoň podle autora tohoto textu, neměla ani jedna. V prvním případě Ewerton rozpřáhl ruce při odkopu míče do bezpečí, aby se do něj mohl více opřít, a sparťan Polidar, který k němu přibíhal zezadu, nabral vytrčenou levačku obličejem. Těžko to považovat za Ewertonův faul; povahou je to s nadsázkou podobné situaci, kdy vám někdo ve skrumáži ve vápně po rohu naskočí na záda a upadne… V tom druhém dokonce k žádnému kontaktu ani nedošlo, údajně podražený Čelůstka před hostujícím Wiesnerem v pádu jenom střihl nohama.

Zarážející je způsob, jakým před oběma penaltami selhala videorozhodčí Adámková. Ewertonův „nepovolený zákrok“ Zelinka původně nechal být, ale na její výzvu se šel podívat na monitor a pískalo se. Wiesnerovým faulem si byl hlavní arbitr naopak jistý, těžko říct proč. Ale člověk se splete — a od toho je tam právě VAR, aby chybu napravil. Adámková ovšem tentokrát pro změnu zůstala němá.

Nitův milý prezent pro Jeřábka

Zdá se, že Sparta je pro Jana Jeřábka, 37letou duši pardubického mužstva, sokem oblíbeným. Z pražských „S“ má od dětství mnohem radši Slavii a na jejího arcirivala se umí vyhecovat. Kdysi, když Pardubice ještě nastupovaly ve druhé lize, vstřelil sparťanům gól v poháru, jeden z nejhezčích ve své kariéře. Ten prvoligový ze středy taky stál za to, byť to byl vyloženě dárek od brankáře Nity. Zkraje druhé půle zvolil Nita, vyběhnuvší daleko před vlastní vápno, hloupou a pomalou rozehrávku na Wiesnera. Jeřábek si ji vyčíhal a po pár krocích Nitu ze středu hřiště přeloboval.

Tahle branka Pardubice nastartovala, najednou jich bylo plné hřiště. Vývoj klidně mohly i zcela otočit. Defenzivní štít Jeřábek sám podal důrazný, inspirující výkon a byl za něj odměněn cenou pro muže zápasu. To bude zase dárek pro jeho manželku Vlaďku – právě jí se záložník na pozápasové tiskovce zmíněnou cenu rozhodl věnovat k sobotním narozeninám.

Čtěte též:
Pojistka záchrany v Brně: beci skvělí i vpředu, mozek Tischler a „tyčkující“ náhradník
Tři body se Slováckem: od letargického startu přes brazilského „angličana“ až po klidný závěr
Derby s klokany: série lapsů, jedno marné úsilí a dvojnásobná pomoc praporku
Výhra Pardubic v Olomouci: Kombinace důrazu, kumštu i pozornosti
Postřehy z Ďolíčku. Sázka na mladíky, kuriozita i kus smůly v klání s Boleslaví

Sparťan Dávid Hancko pálí na brankáře Pardubic Jiřího Letáčka, vlevo skluzující Martin Toml. Foto: Radek Klier