Play-off na dva vítězné bude ošidné. A „repre“? Tam je to s otazníkem, říká hokejbalista Bílý

Poslední oficiálně dekorovaní mistři z pražského Kert Parku z roku 2019? Jeho Pardubice? Nebo dosud stoprocentní Kladno? Může být, podle hokejbalového útočníka Jana Bílého je však okruh adeptů na titul v extraligové sezoně, která se nedávno znovu rozjela, dvakrát tak široký.

„Vyhrát mohou klidně i Ústí nad Labem, Hradec Králové, nebo Most,“ vypočítává 29letá opora pardubického Autoskla s tím, že zkrácený ročník bude hodně specifický. „Po té půlroční pauze část hráčů do hokejbalu nemusí být tolik zapálená a někteří třeba sezonu znovu ani nezačnou… Do toho přijdou zranění a play-off se letos hraje jen na dva vítězné zápasy. To je velice ošidné, může být hned hotovo,“ vysvětluje Bílý.

V Mostě to nebylo úplně ideální, od října jsme neměli hokejky v ruce, to až zhruba posledních deset dní. Ale můžeme být rádi, že se vůbec hraje.

Jan Bílý

Před týdnem v Mostě jeho mančaft nastoupil poprvé od 10. října. Poradil si, výsledek dokázal otočit z nepříznivého dílčího stavu 0:2 na finálních 4:3. „Od října jsme v podstatě neměli hokejky v ruce, to až zhruba posledních deset dní. Nebylo to úplně ideální, ale na druhou stranu můžeme být rádi, že jsme dostali šanci sezonu dohrát. Přesto to bylo takové divné, zláštní pocit,“ konstatuje Bílý.

Chuť do hry ovšem Pardubicím rozhodně nescházela, byť je v rozletu brzdily povrch v mostecké hale i větší rozměry hřiště, než na jaké jsou zvyklé z domovských Polabin. „Mají tam leštěný beton, něco podobného byste našli v Albertu u pardubického nádraží v podzemních garážích. Neničí se na tom vybavení, ale má to vliv na střelbu i nahrávky,“ přibližuje Bílý. „V první třetině jsme v Mostě hořeli, pak se to zvedalo. Chyb se dopouštěly oba týmy. My jsme vyhráli a to je nejdůležitější,“ dodává.

Proti Kladnu s týmem musí obstát fyzicky

Svízel byla i v tom, že bez aktuálních videí ze zápasů se složitě připravuje taktika, soupeře zkrátka nenaskautujete, není z čeho. U Mostu tohle určitě platilo. „Před sezonou dost posílil a změnil herní systém, takže tam to bylo komplikovanější,“ přitakává Bílý.

Dobrá zpráva nicméně je, že u průběžně třetího Kladna, dnešního soka druhých Pardubic (od 16 hodin v Polabinách), tenhle zádrhel do značné míry odpadá. „Kladno hraje pořád stejný hokejbal, založený hlavně na fyzičce a na tom, že cpe všechno do brány. Že bych tam viděl něco technického a kombinačního, to úplně ne. Pro nás to znamená, že musíme být dobře připravení kondičně, důrazní před vlastní bránou, silní na balonku a co nejvíc v jeho pásmu,“ nabádá.

První kemp nároďáku bude doufám možné uskutečnit o prázdninách. Pak už snad budeme očkovaní a na řadu přijdou i mezinárodní zápasy.

Jan Bílý

Po Kladnu čekají Východočechy do konce základní části už jen tři zápasy — proti Kertu, Ústí a Hradci. Kalendář se totiž ze zřejmých důvodů zredukoval na jednokolový. Následně vypukne play-off v nastíněném zjednodušeném formátu. Koronavir však přirozeně promluvil i do dění kolem české reprezentace, jejímž je Bílý členem. Informace ohledně národního týmu má z první ruky, jelikož koučem „áčka“ je pardubický trenér Jiří Mašík.

„Všechno je s otazníkem. Nějaké kempy být měly, ale vinou covidu se zrušily, přes to nejel vlak,“ glosuje Bílý. „Nejdřív je bude možné uskutečnit hádám o prázdninách. Pak už snad díky tomu, že budeme očkovaní, mezinárodní zápasy budou probíhat. A příští rok se uskuteční mistrovství světa v Kanadě. Ale kdo ví,“ přemítá.

Pohyb potřebuje i k vybití a vyvztekání se

Sám si covidem prošel, naštěstí v lehké formě. „Chytil jsem ho po silvestru, když jsme byli se ségrama na chatě. Asi tři dny jsem neměl čich a chuť, ale jinak to bylo úplně bez problémů,“ líčí.

S nucenou soutěžní přestávkou, za uplynulý rok už druhou, se v hlavě srovnával o poznání hůř. „Snažil jsem chodit sportovat sám, běhat, cvičit. Ale ke konci už bylo obtížné přesvědčovat se, že člověk něco musí,“ přiznává. „Celý život však sportuju a pohyb potřebuju. Chce to se při něm vybít a vyvztekat se,“ doplňuje.

Zahnat skepsi mu pomáhaly i povinnosti v zaměstnání, pracuje pro nadnárodní firmu zabývající se konektory a robotikou. „Jsem v kontaktu se zákazníkem, vyřizuju objednávky a dělám nabídky, sedím v kanceláři u počítače. Občas je to náročné, ale ventil to je,“ připouští hokejbalista.

Čtěte též:
Komentář: Hokejbalová extraliga přes léto? Stojí to za pokus

Sdílej.

Napsat komentář