Pět věcí, které zvyšují atraktivitu čtvrtfinále Dynama s Boleslaví

Rozumí se samo sebou, že pardubičtí hokejoví příznivci by si sérii play-off s Mladou Boleslaví nenechali ujít tak jako tak. Kdy jindy už by se v době covidových zákazů měli přisát k obrazovkám televizí a počítačů nebo displejům tabletů či chytrých telefonů než v rozjeté vyřazovací části… Platí to tím spíš, že je hráči Dynama svým počínáním v předkole s Karlovými Vary dostatečně navnadili; zvítězili přesvědčivě 3:1 na zápasy, přičemž jediný duel ztratili až v prodloužení, a podávali výkony, které slibují, že by to ve stromu play-off letos mohli dotáhnout daleko. Přesto se určitě najdou ještě další okolnosti, které pro fandy navyšují atraktivitu čtvrtfinále. To bude zahájeno právě dnes v 17 hodin v boleslavské aréně. Magazín PKSMAG vybral pět z nich.

1. Týmy se spolu střetnou vůbec poprvé

Vlastně to není tak překvapivé. Boleslav postoupila do nejvyšší soutěže až v roce 2008, poté co uspěla v baráži. Řadu sezon jí pak patřila nelichotivá nálepka „Barážového klubu“ (zkratka BK v oficiálním názvu však znamená „Bruslařský klub“), protože každoročně vířila bahno při extraligovém dně a baráž hrála neustále, jen tentokrát už z pozice mužstva, jež se chce zachránit. O play-off a měření sil s Pardubicemi v něm nemohlo být řeči. V ročníku 2011-12 už to v baráži nevyšlo a Středočeši spadli.

Ve stejné době Dynamo dobylo svůj šestý mistrovský titul, dosud poslední. Poté ale nabralo trajektorii dolů a v uplynulých letech by se přízvisko barážový klub dalo napasovat i na něj. To už byla Boleslav po opětovném návratu mezi elitu (2014) naopak na cestě vzhůru, takže se oba celky dál míjely. Sezona 2017-18, pro Dynamo jediná povedenější z nedávných ročníků (finální 6. místo), se Boleslavi nevydařila, takže zase nic…

Tahle skutečnost dodává souboji obou mančaftů zvláštní prestiž. Boleslav je v sérii papírovým favoritem, neboť v základní části obsadila s 97 body skvělou 3. příčku, což je nejlepší výsledek v historii klubu. Do žádného předkola na rozdíl od 7. Pardubic (81 bodů) tudíž nemusela. Na druhou stranu, Dynamo začalo pořádně sbírat body v podstatě až po příchodu nových trenérů koncem loňského listopadu a od té doby šlape solidně. Ne nadarmo v něm někteří vidí černého koně play-off.

2. Pardubice mají Boleslavi co oplácet za základní část(i)

Neplatí to pouze pro letošní ročník, ve kterém Dynamo ze čtyř zápasů dokázalo vyhrát jediný, a to ještě v prodloužení (výsledek 2:1 v domácím utkání z 15. ledna). S klidem by se dalo napsat, že na Bruslaře prostě neumí. V ročníku 2019-20 s Boleslaví ukořistilo jen jeden bod ze dvanácti možných, v ročníku 2018-19 dokonce žádný. Zmíněný lednový triumf byl premiérovým od konce ledna 2018, tedy po bezmála třech letech! Centr Poulíček tuhle éru strádání v kláních s Boleslaví zažil celou, spoustu nepovedených zápasů s týmž protivníkem ovšem mají na kontě i beci Mikuš s Kolářem nebo forvard Kousal. Ti všichni by měli mít v sérii motivaci k vendetě navíc.

3. Soupeř nasadí Davida Šťastného, jednu z hvězd letošního ročníku

David Šťastný se letos pasoval do role ofenzivní hvězdy Mladé Boleslavi. Foto: Jan Pavlíček

V pardubickém kádru je dost kvalitních hokejistů na to, aby si mezi nimi každý fanoušek Dynama našel svoji „modlu“. Zadák Nakládal, kapitán mančaftu se zkušenostmi z NHL. Produktivní útočníci Zohorna, Camara nebo Kousal. V play-off excelentní gólman Klouček. To je jen nástřel borců, ze kterých by se dalo vybírat. V sestavě Boleslavi však figuruje hráč, který byl letos ve statistikách o poznání výše než vítěz bodování v Dynamu Camara. Člen širší reprezentace David Šťastný v 50 kolech vsítil famózních 26 gólů, což mu v extralize přiřklo třetí místo, a v bodování byl také díky stejnému počtu asistencí šestý. Ve statistice plus-minus měl výmluvných +21. Především on by měl svým uměním přitahovat oko nezaujatého diváka tohoto čtvrtfinále.

4. Mezi kluby jsou zajímavé personální vazby

Kromě Šťastného hraje za Boleslav například i Valentin Claireaux. Ten loni v létě představoval možná nejžhavější zboží na domácím přestupovém trhu, když mu vypršela smlouva ve Zlíně, za nějž v ročníku 2019-20 nastřádal 30 bodů ve 40 zápasech. Ulovily ho Pardubice, znovu ekonomicky silné po vstupu nového majitele Petra Dědka. Jenže zanedlouho 30letý Francouz se v Dynamu soužil, ve 24 mačích si připsal jen čtyři body a klub s ním rozvázal smlouvu. Okamžitě zareagovali Bruslaři, v jejichž dresu se Claireauxovi dařilo už výrazně lépe.

Vazby jsou i ze vzdálenější minulosti. Expert České televize David Pospíšil, pevně spjatý s Pardubicemi, ve městě automobilů ještě v první lize jednu sezonu zastával funkci kapitána. Ta později na čtyři roky připadla současnému trenéru A-týmu Dynama Richardu Královi. Po něm ji převzal další hráč, kterého na východě Čech dobře znají: Tomáš Divíšek. Před jeho loňským příchodem do Pardubic pak boleslavské „céčko“ dva roky náleželo Michalu Vondrkovi, nyní bohužel dlouhodobě zraněnému…

Trenérskou provázanost dokládá fakt, že Krále v Boleslavi kromě jiných vedla i další pardubická legenda Jiří Šejba. Krátce před sametovým převratem tam působil i Zdeněk Uher — tedy muž, který stál po boku Luďka Bukače na české lavičce při zlatém šampionátu ve Vídni 1996 a který žije v Pardubicích (nedávno oslavil pětaosmdesátiny).

5. Narazí na sebe dva Kousalové

Pokud nebudete přenosy ze čtvrtfinále sledovat dostatečně bedlivě, může se vám snadno stát, že až se ozve „Kousal“, nebudete hned vědět, kdo je právě na puku. V každém týmu je totiž jeden útočník toho příjmení. Příbuzní podle všeho nejsou. Pardubický Robert je starší, bylo mu už 30 a hokejové veřejnosti je i díky svým startům v reprezentaci a v KHL dostatečně známý. Letos měl v základní části bilanci 8+24 ve 42 utkáních, ve čtyřech utkáních předkola play-off proti Karlovým Varům pak přidal tři nahrávky.

Mladoboleslavskému Pavlovi je naproti tomu teprve 22 a na seniorský národní tým si bude muset počkat, v mládežnických reprezentacích si nicméně zahrál. V extralize nastupuje třetím rokem a ani on si letos rozhodně nevedl zle — důkazem je kompletní porce 52 kol základní části a bilance 11+13.

Čtěte též:
Fantom předkola. Brankář Dynama Klouček zářil v sérii s Vary
Analýza: Co Dynamo v předkole šlechtí, a co už méně
Komentář: Polepšený Camara? To je pro Dynamo (zatím) terno

Sdílej.

Napsat komentář