Olympiáda? Ještě to bude na vážkách, ale snad klapne, věří chodec Gdula

V barvách České republiky už jednou pod olympijskými kruhy soutěžil. Po Riu 2016 by se chodec pardubické Hvězdy Lukáš Gdula moc rád podíval i teď do Tokia; na padesátce bojuje o nominaci společně se svým reprezentačním parťákem Vítem Hlaváčem z Kladna, který ho nedávno připravil o zlato při mistrovství republiky v jihoslovenských Dudincích. Chrudimský rodák Gdula tam dosáhl času 3:56:06 hodiny, přičemž na soka-kamaráda ztratil přes tři minuty.

„Býval bych rád vyhrál, ale Vítkovi to přeju, trénujeme pohromadě. Věděl jsem, že je na tom dobře,“ bere Gdula, z dřívějška majitel šesti titulů, letošní druhé místo sportovně.

Výsledek z Dudinců znamená, že Hlaváč Gdulu předskočil ve světovém žebříčku, který je u chodců pro nominaci do Japonska stěžejní. „Vítek už má olympiádu asi téměř jistou, já to budu mít ještě na vážkách,“ poznamenává Gdula. Čas sbírat ratingové body má do konce května. „Nějaké závody budou, musím čekat. Doufám, že mi to bude stačit,“ říká.

Když se minule ucházel o účast v Riu, kvalifikoval se tam rovnou, dosud platným osobákem 3:54:29 hodiny. Jenže nominační limity za těch pět let od předchozích Her v atletických disciplínách pořádně zpřísnily. Aby se nemusel ohlížet na žebříček, musel by na padesátce zajít pod 3:50… „Přitom do Ria jsem měl ještě rezervu, tehdy byl limit snad 3:57 nebo kolik,“ srovnává 29letý závodník.

Na jednu stranu to byl v Dudincích fajn výkon, druhý nejlepší v kariéře. Ale vím, že mám fyzicky na víc, a štve mě, že jsem to tam neprodal.

Lukáš Gdula

„Ostrému“ limitu se chtěl na letošních Dudincích alespoň přiblížit. Dlouho to vypadalo slibně. „Až do 25. kilometru jsem byl překvapený, jak to jde vyloženě lehce. Šel jsem uvolněně, i na dobrý čas. Závod jsem rozcházel na nějakých 3:51,“ líčí Gdula.

Pak se ovšem ozval problém, který jej trápí už několik let. Bolavý zadní stehenní sval na pravé noze. Gdula kvůli němu musel preventivně zpomalit a odpadl z asi sedmičlenné skupinky, v níž se pohyboval i Hlaváč. „Na tréninku už se mi totiž stalo, že jsem kvůli té bolesti skoro nebyl schopný jít,“ vysvětluje.

I proto se v něm v cíli závodu mísily dojmy. „Na jednu stranu to byl fajn výkon, druhý nejlepší v kariéře. Na to si určitě nemůžu stěžovat,“ připomíná Gdula. „Ale vím, že mám fyzicky na víc, a štve mě, že jsem to v Dudincích neprodal.“

Body do žebříčku, spojené se samotným výkonem a se stříbrnou medailí ze Slovenska, mu každopádně nikdo nevezme. „Na padesátce může v Tokiu startovat šedesát chodců. Myslím, že teď je tam 33 těch, kteří přímo splnili limit, takže zbývajících 27 míst bude dobíraných. Snad to klapne,“ přeje si Gdula.

Slovensko je výhodné pro všechny. Letos tam bylo mistrovství nejen pro domácí a Čechy, ale i pro Poláky, Maďary, snad pro Mauricius, Anglii…

Lukáš Gdula

Ještě k Dudincům: zajímavostí je, že sem Češi umisťují svůj národní šampionát rok co rok. Podle Gduly se na tom v dohledné době rozhodně nic nezmění. „Takhle to je výhodné pro všechny zúčastněné. Dudince jsou velký závod. Lepší, když je s kým měřit síly, než kdyby to bylo tady u nás a šlo by třeba jen pět lidí,“ konstatuje Gdula. A doplňuje: „Letos to bylo mistrovství nejen pro Slováky a pro Čechy, ale i pro Poláky, Maďary, snad pro Mauricius, Anglii… Hodně zemí si to tam takhle uspořádá a ten závod pak má kvalitu.“

Dříve v Dudincích býval dvoukilometrový chodecký okruh, ale v posledních letech se stal tradicí kilometrový, zahnutý do tvaru písmene „L“. „Vede po hlavní ulici, kde jsou úřady,“ přibližuje Gdula. „Mám ho rád, chodí se tam rychlé časy a také pocitově rychle utíká.“

Trať není úplně dokonale skrytá v zástavbě, ale to prý tentokrát vůbec nevadilo. „Měli jsme výborné počasí, byť jsem se toho zprvu obával,“ říká Gdula. „Ráno bylo chladno, a když jsme šli na start, dokonce mrzlo. Ale svítilo sluníčko a přes den se oteplovalo. Nefoukal v podstatě žádný vítr, bylo příjemně,“ dodává.

Coby profesionální sportovec si nyní přípravu na další podniky (například dubnové MČR na 20 kilometrů v Olomouci nebo květnové ME družstev v Poděbradech) proloží povinnostmi spojenými s distančním studiem na brněnské Mendelově univerzitě. Tam se Gdula loni zapsal už jako absolvent Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze s inženýrským diplomem „v kapse“.

Čtěte též:
Čtvrtkařka Vondrová o neúspěchu v hale: Na setinky mám smůlu. Venku ji požene Tokio
Zlaté zklamání, limit utekl. Netrefoval jsem odraz, mrzí trojskokana Vondráčka

Sdílej.

Napsat komentář