Nula, ale na špatné straně. Aneb dojmy z nepovedeného přáteláku Pardubic s Jihlavou

Opět to vzadu nebylo s nulou a nemuselo zůstat jen u dvou inkasovaných branek — soupeř měl v úplném závěru ještě jednu tisíciprocentní šanci. To je asi hlavní sdělení předposledního přípravného zápasu pardubických fotbalistů před startem první ligy, který Východočeši v úterý navečer na stadionu v Hlinsku s druholigovou jihlavskou Vysočinou prohráli 0:2. Opakoval se tak výsledek Pardubic z úplně prvního přáteláku s brněnskou Zbrojovkou.

17. 7. Pardubice – Vlašim (2. liga) zač. 17.00 Pod Vinicí

Trenéři Krejčí s Novotným proti Jihlavě postavili už od začátku na pravý kraj zálohy novice Dufka a na hrotu pobíhal Kostka. Víc však hrál protivník Pardubic, který jim dělal vrásky vysokým napadáním. Jihlavští v několika případech předvedli celkem nebezpečné brejky, při kterých se pěkně prokombinovali až k centrům ze strany do vápna.

První gól, který vstřelili ve 23. minutě, byl ovšem jiné povahy. Hosté na defenzivu Pardubic přitlačili, stoper Šejvl dvakrát odvrátil přesně na nohy soků a Selnarovu střelu Arroyo pohodlně protečoval do sítě za bezmocného Letáčka. Horko před pardubickým brankářem bylo i potom; přesné rychlé přihrávky nakrátko na „domácí“ platily a nebojácná hra Jihlavy jim byla vůbec nepříjemná.

Po pauze se v sestavě klubu zpod Vinice mezi řádkou náhradníků objevil i rekonvalescent Čihák, který na svém obvyklém postu v obranné čtyřce vystřídal Šejvla. Vpředu se premiérově představil testovaný Adam Lupač z Benešova, později si zahrál i mladík Šimek. On, záložník Beran či krajní obránce Halász měli dobré momenty; Halásze sice kouč Krejčí nedávno po přáteláku se Žižkovem lehce káral, že si „hraje na fotbalistu, když by to měl zahrát jednoduše“, nicméně Halász předvedl, že to fotbalista je. Mimo jiné tím, že z pravé strany vybídl ke skórování forvarda Hufa, který však poté, co ustál dva souboje vně hranice vápna, pálil mimo.

Neujala se ani dělovka neúnavného Kostky

Šimek se zase výtečně dokázal vymotat s balonem ze sevření u čáry nalevo od jihlavské branky a pak rovněž nahrát, ovšem rána Pardubic v podání Kostky byla zblokována. Míč poslouchal i Berana, jen tomu znovu chyběl lepší závěr v podobně přesnější přihrávky nebo pohotovější střely. S jednou výjimkou: těsně po druhé brance Jihlavy našel Beran skvělým centrem z rohového kopu též Kostku, jehož pumelici z dálky bravurně odrazil brankář Vysočiny Vejmola.

Gólman Letáček podruhé „lovil“ v 71. minutě. Byl to dost pech, volej jihlavského Lacka zpoza šestnáctky před ním v nepřehledném chumlu hráčů nejspíš někdo trochu tečoval. Potřetí se mohla Jihlava radovat z akce letmo zmíněné v úvodu článku, v 89. minutě. Do té doby precizní Halász špatně hlavičkoval za sebe, Křivánek odcentroval a balon najednou vyplaval v prostoru před zadní tyčí, kde zela díra jako vrata. Jihlavský Shudeiwa Letáčka vyběhnuvšího na poslední chvíli překonal, pozorný Čihák však dokázal míč odhlavičkovat z brankové čáry pryč. Našel si ho Chok, jenž následně místo do odkryté brány mířil úplně vedle…

Klání s Jihlavou každopádně sotva mohlo pardubický realizační tým nějak uspokojit. Už v sobotu přitom Pardubice čeká generálka proti Vlašimi (od 17 hodin Pod Vinicí) a další týden zahájí proti Karviné ostrou soutěž, takže na vyladění obranné činnosti nezbývá bůhvíkolik času.

Děkujeme, že jste si přečetli tento článek. Váš Pardubický kraj sport magazín, PKSMAG.cz