Na úvod sezony vyhrával v blátě. Teď bikera Adela čeká závod, který ho už dvakrát zdeptal

Vyhrál svoje první dva letošní závody v polské Zlotoryji a v Machově na Hronovsku, přesto se hlinecký biker Filip Adel v nové sezoně teprve rozjíždí. Covidová závodní pauza byla dlouhatánská a dostat se do optimálního módu není jen tak.

„Předtím jsem nezávodil přes půl roku,“ říká Adel. „Mám sice tréninky, během kterých absolvuju spoustu různých intervalů, ovšem závodní režim je pořád něco jiného. Je složité adaptovat se na vysoké tempo. Ale ty akce se mi povedly, tak to snad bude lepší a lepší a forma půjde nahoru,“ přeje si člen Superior Velsbike Teamu.

Filip Adel s trofejí pro vítěze závodu v polské Zlotoryji. Foto: Facebook Filipa Adela

Ve Zlotoryji ho čekala trať dlouhá 75 kilometrů s převýšením 2,3 kilometru; o zisku nejcennějšího poháru z tohoto podniku rozhodl až v závěrečném stoupání, kdy ucukl domácím borcům. „Závod byl sám o sobě zajímavý, ale Poláci vypálili hned od startu skoro naplno, takže to dost bolelo,“ líčí Adel. „Až ke konci se to zklidnilo. Byl to pro mě dobrý start, ostatní navíc asi měli nějaký závod z dřívějška k dobru,“ dodává.

Organizátoři ve Zlotoryji často vedli trasu po místních singletracích, bikeři museli překonávat kořeny a podobně. Navíc jim to klouzalo po blátě, půda byla podmáčená. „Docela technicky náročné, ale ty podmínky ještě byly zlaté, když to srovnám s Machovem, kam jsem se vypravil pak,“ konstatuje Adel.

V Machově bylo otravného bahna, vinou kterého se ze závodu stával spíš cyklokros, ještě mnohem víc. „Některé úseky se na kole prostě projet nedaly a člověk musel běžet dvě stě metrů vedle něj. To už je trošku za hranou,“ míní biker. „Z ‚krosu‘ mám nějaké zkušenosti, takže se s tím vždycky nějak poperu, ale byl bych rád, kdyby se tohle moc nezařazovalo.“

V Machově ho zradily šrouby u tretry, ale ustál to

Ve Stolových horách se vzhledem k restrikcím nesmělo za polskou hranici. I proto šéfové machovského závodu pro bikery přichystali krátký šestnáctikilometrový okruh, který bylo nutno objet třikrát. Trasa pak měla celkovou délku 52 kilometrů a převýšení 1,7 kilometru. Adel si ji byl zkusit den předem.

„Nejzávodnější pasáže, výjezdy a sjezdy, však znám už dlouho. Jezdí se tam Rallye Sudety, což je jeden z legendárních českých bikemaratonů. Ty úseky jsem jel už třeba desetkrát nebo patnáctkrát, takže mě tam nic nepřekvapilo,“ podotýká. Býval by prý uvítal, kdyby se nemusel „motat“ dokola na témže okruhu. „Jezdit dvě a půl hodiny v těch šílených podmínkách, potom už i mezi lidmi, kteří po té trati putovali… To nebylo zrovna šťastné. Ale buďme rádi, že se závodilo,“ říká Adel smířeně.

Filip Adel se drápe do jednoho ze stoupání při Prima Cupu v Machově. Foto: Facebook Filipa Adela

Do cíle dospěl o čtyři vteřiny dříve než Michal Kaněra z Ghost Teamu. Další v pořadí, Jakub Šimek z Kross Bike Ranch Teamu, měl už na Adela bezmála sedmiminutovou ztrátu. „Ráno byla docela zima a já byl dobře rozjetý, řekl jsem si, že to zkusím hned od začátku. Po nějakých pěti kilometrech to vypadalo, že zůstaneme na čele v menší skupince. Ale ti kluci toho pak asi měli dost. S Michalem jsme se vpředu střídali a za námi byla díra,“ popisuje Adel.

Asi deset kilometrů před finišem ho potkal nepříjemný problém, když mu praskly šrouby u „kufru“ na cyklistické tretře. Nemohl ji tedy zacvakávat do nášlapného pedálu. „‚Tohle se mi v životě nestalo, vůbec nevím, kde se stala chyba,“ přemítá Adel. „Nebyl to dobrý pocit, bylo to zrovna v okamžiku, kdy jsem Michalovi odjel a vytvořil si nějaký náskok. Měl jsem před sebou dva těžké sjezdy, které s jednou zacvaklou nohou a druhou položenou na pedálu nebyly jednoduché. Ani ve výjezdech to samozřejmě nebylo ideální. O nějakém závěrečném nástupu ani nemluvím,“ doplňuje.

Šrouby přitom byly „fungl“ nové. „Vždycky to měním na začátku sezony. Udělám si všechny boty, dám si tam nové kufry. Mám je pak na rok. V životě jsem to dělal už dvacetkrát a teď jsem neprovedl nic jinak. Bylo to velké překvapení,“ pokračuje Adel.

Dolní Morava? Hlavně aby mi zase „nedošlo“, přeje si

Mohlo to však dopadnout i hůř. Když dorazil z Machova domů, „kufr“ mu vypadl i z druhé boty. Není divu, že potom lehce zpanikařil — pro jistotu opatřil jinými šrouby i svoje druhé tretry. „Každopádně je to zajímavá zkušenost, snad už to v budoucnu nebudu muset řešit. Pro závodníka, který ztratí kontakt s pedálem, je to strašně těžké. Karbonovou podrážku nemáte o co opřít, zaháknout,“ vysvětluje Adel.

Pozoruhodné bylo, že konkurent Kaněra Adelovy nesnáze vůbec nezaregistroval. „Asi byl unavený, chudák si toho ani nevšiml. Moc nechápu, jak jsem mu mohl odjet,“ říká Adel. „Nevím, jestli byl Michal zlomený, ale když spolu dojedeme takhle, obvykle to dopadne tak, že vyhraju,“ poznamenává.

Vítězství v Prima Cupu mají váhu. Úroveň závodů jde pořád nahoru, tratě jsou pestré a náročné. Není to nuda, i hobíci mají nač vzpomínat.

Filip Adel

Už v sobotu se vydá na Dolní Moravu, kde se koná další závod Prima Cupu, kam patří i Machov. Adel se tam ale bůhvíjak netěší, Dolní Morava ho totiž v minulosti už dvakrát totálně vyždímala. „Je to opravdu extrémně těžký závod,“ říká. „Dva roky zpátky mi tam došlo drsným stylem. Myslel jsem, že nic podobného už se mi nepřihodí, ale loni při mistrovství republiky jsem si sáhl na dno. Měl jsem hodně slibný začátek, dvě tři hodiny jsem bojoval o bednu. Pak přišla krize, jakou jsem nikdy nezažil. Byl to boj o to, abych se vůbec dostal do cíle,“ vzpomíná — a zároveň doufá, že to letos dopadne úplně jinak.

Na Dolní Moravě by také mohl narazit na více silných soupeřů. „Ale uvidíme, co kluci z velkých českých týmů, zda neupřednostní přípravu na jiné závody. Nejsem si jistý, že se jim do tohohle bude chtít,“ uvažuje Adel. Ten v seriálu Prima Cupu (dříve Nova Cup) letos obhajuje zlatý hattrick z let 2018-20. A bere to poměrně prestižně. „Má to určitě váhu,“ myslí si Adel. „Úroveň závodů a jejich zajištění jde pořád nahoru, tratě jsou pestré, není to nuda. O posledním Machově nemluvím, tam byla ta omezení. Jinak jsou to pěkné závody, náročné fyzicky i technicky. I pro hobíky to je výzva, zda jsou to schopni dát. Mají pak na co vzpomínat,“ věří biker.

Čtěte též:
Na kole podél bílé stopy. Běžkařům se umím vyhnout, říká hlinecký biker Adel

Pódium z Machova. Zleva druhý Michal Kaněra, vítězný Filip Adel a třetí Jakub Šimek. Foto: Facebook Filipa Adela

Sdílej.

Napsat komentář