Na prahu ligy: Nového hlavního sponzora už fotbalisté našli, dvě posily by se ale ještě hodily

Mají nového generálního partnera. Stále shánějí hrotového útočníka plus univerzála na kraj obrany či do zálohy. A jejich prioritou v nadcházejícím soutěžním ročníku, druhém mezi českou elitou, bude — pokud možno bezproblémová — záchrana. To jsou tři hlavní výstupy ze středeční předsezonní tiskovky pardubických fotbalistů, kteří loni ligu coby nováčci omráčili senzačním sedmým místem. Takže to vezměme bod po bodu.

1. Firmu Strabag střídá na hrudníku ČPP Servis

Pokud jste byli dosud zvyklí vnímat na červenobílých dresech pardubických hráčů v oblasti hrudníku nápis propagující stavební společnost Strabag, teď ji nahradí ČPP Servis, zprostředkovatel pojištění, kterému už dříve patřila levá přední strana trenýrek. Východočeši mění generálního partnera po dvou sezonách. „Je to vyústění dlouholeté spolupráce s naším klubem. Věříme, že bude dobře fungovat i nadále,“ uvedl Vladimír Pitter, předseda představenstva FK Pardubice.

Kabina? Pohoda jako vždy, hlásil kapitán

Pryč jsou Hlavatý, Ewerton, Surzyn nebo Pfeifer, řada nových tváří naopak do pardubické fotbalové šatny přibyla. Zavedené osazenstvo v čele s kapitánem Janem Jeřábkem však tohle nevykolejilo. K určité obměně dochází rok co rok.

„Pár lidí se v kabině vystřídalo, ale na atmosféře se to nepodepsalo, je tam pořád pohoda,“ uvedl Jeřábek na předsezonní tiskovce. „Teď bude na nás, abychom si ji přenesli na hřiště. Věřím, že se to povede.“

Ze rčení — pokud to tak lze nazvat —, že druhá sezona bývá vždy těžší než ta první, si Jeřábek nic nedělá.

„Každá sezona je totiž těžká, je jedno, kolikátá v lize je,“ podotkl. „A každá taky začíná od nuly. Neznamená to, že když byl někdo loni na špici, nemůže teď mít problémy,“ dodal.

Totéž si přeje i David Krňávek, předseda sboru jednatelů ČPP Servis. „Fotbal v Pardubicích podporujeme už delší dobu a jsme rádi, že jsme se dostali do situace, kdy je pardubický FK prvoligovým klubem. Moc si vážím práce vedení klubu, trenérů a hráčů — dlouho jsem neviděl tak pracovitý tým jako tenhle,“ řekl k tomu Krňávek.

I prohloubení této vazby má pomoci naplnit rozpočet, který se podle Pittera vyšplhal už k 70 milionům korun. „Partneři při nás stojí, nebo dokonce zvýšili finanční plnění, což je pro nás velmi pozitivní,“ poznamenal Pitter. „Uvidíme, jak to bude s kapacitou stadionu, před sezonou jsme totiž kalkulovali s nějakým příjmem ze vstupného,“ doplnil. V tuto chvíli do pražského Ďolíčku, kde mají Pardubičtí nadále azyl, může dorazit až 3 400 fanoušků, ovšem to pravděpodobně v souvislosti s protiepidemickými opatřeními vlády nebude setrvalá záležitost.

2. Veterán Černý a mladík Huf by měli dostat pomocníka

Dalšího útočníka k osvědčené dvojici Pavel Černý-David Huf oddíl zpod Vinice poptává už přes rok a potřebu někoho takového ulovit ještě akcentuje odchod Michala Petráně na hostování do druholigového Třince. Podle Víta Zavřela, sportovního ředitele FK Pardubice, mělo vedení v hledáčku hned čtyři forvardy, ale ani u jednoho „námluvy“ neklaply.

„Nechtěli jsme nic nechat náhodě, jenže jsme naráželi na nový fenomén, že nás ostatní kluby už neberou jako ‚hodný‘ tým ze druhé ligy, ale jako konkurenci. Druhá věc je, že kvůli covidu si každý klub logicky nechává širší soupisku, tak o dva tři hráče víc. Zvlášť pro podzim, kde hrajete 19 kol a do toho další soutěž: Mol Cup. Navíc je povoleno pět střídání,“ připomněl Zavřel. „Teď se rozhoduje o pohárových účastech, takže čekáme, zda některé kluby nebudou zužovat kádry,“ dodal s tím, že by chtěl kromě klasického „hroťáka“ získat i náhradu za Michala Surzyna, jenž dokázal operovat vzadu i ve středu pole.

3. Klíč je udržet ligu do roku 2023

Navzdory loňskému superúspěchu se majitel klubu Pitter v příští sezoně, jež začne tuto sobotu v 16 hodin kláním ve vršovickém Ďolíčku proti Karviné, nemíní upínat ke konkrétnímu umístění. Každý v klubu prý dobře ví, o co se hraje.

„Náš cíl je stále stejný: zachovat prvoligovou příslušnost a na jaře 2023 přivést ligu do Pardubic. Na to se soustředíme a víme, že to nebude jednoduché. Ale budeme lpět na součinnosti všech, abychom to společně zvládli,“ prohlásil.

Právě za rok a půl už by Východočeši, pakliže vše půjde tak, jak má, měli mít k dispozici zrekonstruovaný Letní stadion v Pardubicích. „Navenek to může vypadat, že se kromě demoličních prací kolem stadionu nic neděje, ale děje. Intenzivně na tom děláme, jednáme stran stavebních povolení, jsme v pravidelném kontaktu s primátorem a podobně,“ sdělil Pitter.

Mladí kluci potřebují delší dobu na adaptaci, poznal trenér Krejčí. O základu na Karvinou má téměř jasno

Býval by v přípravě klidně sehrál o utkání méně než sedm. „Ale to jde za mnou,“ řekl Jiří Krejčí, trenér FK Pardubice. „Mysleli jsme si, že tyhle těžší přáteláky můžeme hrát s větším počtem lidí, jenže jsem poznal, že noví kluci na adaptaci vesměs potřebují delší dobu, protože předtím (kvůli ukončení nižších soutěží) tři čtvrtě roku nehráli,“ pokračoval.

Ukázal mu to už úvodní přípravný duel proti brněnské Zbrojovce, kde to bylo vyloženě o mládí. Mužstvo padlo 0:2 a Krejčí byl tehdy pořádně nasupený.

Trenér FK Pardubice Jiří Krejčí. Foto: Radek Klier

„I v přípravě je potřeba, aby mužstvo vyhrávalo, protože výsledky pak souvisejí s psychikou,“ zopakoval na středeční předsezonní tiskovce. „Noví hráči mají určitě perspektivu a talent, ale jsou to ročníky 2001 a 2002 a dosud nenastupovali třeba ani ve druhé lize. Hodily by se nám další tréninky, abychom jim vysvětlili, jak to tu hrajeme. Bude to o trpělivosti,“ doplnil s tím, že nejvíc ho z noviců zatím zaujal krajní obránce Jan Halász.

Mužstvo si nakonec díky vítězství v závěrečném přáteláku s Vlašimí (2:0) vylepšilo bilanci na 4-1-2. „Jen v předposledním zápase s Jihlavou už se na nás podepsala únava, tam nám nešly nohy,“ všiml si Krejčí po druhé porážce (0:2). „Usoudili jsme, že musíme trošku ubrat. S Vlašimí, která měla za sebou opravdu dobrou přípravu, už to ve druhém poločase sneslo parametry. Gradovalo to,“ kvitoval.

Ve zmíněné únavě se projevila i přetíženost části mančaftu z uplynulých dvou sezon, fotbalisté zkrátka neměli čas pořádně „dobít baterky“. „Byl tam minimální odpočinek, taky covid… Letos jsme měli pauzu tři neděle a na někom vidím, že to nebylo dost. Například Tomlíkovi (stoperu Martinu Tomlovi), který odehrál všechny zápasy v obou těch sezonách, by prospělo, kdyby si ‚odfrknul‘ víc. Ale věřím tomu, že se znovu nakopne,“ přál si kouč.

V sobotu s týmem vkročí do nového ročníku utkáním proti Karviné (od 16 hodin v pražském Ďolíčku). „Jsou tam sice nějaké šrámy a pár hráčů ještě pořádně nezačalo trénovat, ale z 85 procent máme o základní sestavě jasno,“ prozradil Krejčí.

Děkujeme, že jste si přečetli tento článek. Váš Pardubický kraj sport magazín, PKSMAG.cz

Čtěte též:
Nula, ale na špatné straně. Aneb dojmy z nepovedeného přáteláku Pardubic s Jihlavou
Příprava se Žižkovem: Kostkovo představení, Cadu nalevo i Dufkův první gól
Pohled na přípravu s Boleslaví: Zkušenost dala hře fotbalistů řád. Hlavně v první půli
Kluci kolem jsou čím dál mladší, děsí Čelůstku. V nové sezoně chce s týmem ještě výš než loni
Mladým dáme prostor a uvidíme, zda budou schopni zacelit díry v sestavě, říká trenér Krejčí

Sdílej.

Napsat komentář