Na kole podél bílé stopy. Běžkařům se umím vyhnout, říká hlinecký biker Adel

Vůkol bílo, nikde nikdo. Tak vypadal jeden z tréninků, na něž se hlinecký biker Filip Adel vypravil doma na Vysočině, poté co znovu nasněžilo. „Lidé dodržovali opatření (platil zákaz opouštět katastr) a nikam moc nevyráželi,“ konstatuje Adel. Na delší projížďku lesem směl coby profesionál díky výjimce. „Nemám ho zrovna za barákem a popravdě si neumím představit, že bych nemohl vyjet za ceduli obce,“ dodává k tomu.

Tentokrát se tedy nemusel navzájem vyhýbat s běžkaři, jimiž by se to jinak na větších cestách nejspíš jen hemžilo. I na fotkách, které si Adel pověsil na Facebook, je totiž za ním vidět krásná stopa. „Když tam běžkaři jsou, tak jako třeba předtím v lednu, občas trochu koukají, že proti nim jedu,“ připouští biker. „Žádný problém však nebyl. Já se na kole snažím předvídat a nedělá mi potíž uhnout nebo zpomalit.“

Trénink na sněhu či ledu se místy pochopitelně mění v jízdu zručnosti; že vám kolo „ustřelí“, je úplně normální. „Ale za celou letošní zimu mám snad jeden pád. Jezdím rozumně, nějak to nepřeháním. To si šetřím až na závody,“ říká Adel.

Typický tréninkový den začíná rutinní rozcvičkou, o něco později sedá na kolo. „Když ten první trénink trvá kolem dvou hodin, přidávám k tomu odpolední fázi, což může být například hodinový běh. Nebo mám dvoufázové tréninky přímo na kole, to je úhrnem tak čtyři pět hodin. Ty většinou absolvuju na silničním,“ popisuje s tím, že příprava na silnici představuje víc jak polovinu cyklistického tréninku.

Adelova oblíbená trasa? Záleží na ročním období. Teď v zimě a na jaře dává přednost rovinám a míří na severozápad, k Chrudimi a Pardubicím. V létě pak přichází na řadu okruh jihovýchodní — z Hlinska přes Jimramov do Bystřice nad Pernštejnem a zpět kolem vodní nádrže Vír. „Tady na Vysočině to mám rád. Přes léto tu není takové teplo a provoz je mírnější. Nejkratší varianta měří něco přes 100 kilometrů, ale jezdím naproti týmovému parťákovi, který je z Brna (Jan Jobánek), a většinou si to trochu protáhneme. Dá se tam ‚namotat‘ i ke 180,“ poznamenává 31letý biker.

Těžko střílet od boku, ale byl bych rád, kdyby se mi letos na mistrovství Evropy povedlo probít do desítky.

Filip Adel

Tomu v současné době hodně chybějí hodiny v plaveckém bazénu a posilovně či regenerace v sauně. „Tohle jsem bohužel v tréninkových plánech musel proškrtat. Z té přípravy mi to bude scházet, s tím by to bylo fajn,“ lituje. Oželet musel též soustředění na Mallorce, i proto nemá najeto, kolik by si představoval. „Poprvé po nějakých sedmi letech jsem byl celou zimu doma,“ podotýká. „Na druhou stranu, ta byla docela dobrá, takže se dalo vyrazit na běžky. Základ z nich mám slušný,“ uvažuje Adel, který nyní soutěží za Superior Velsbike Team.

Bez brýlí. Filip Adel v terénu. Foto: Facebook závodníka

Prvního závodu se chtěl zúčastnit při dubnovém Nova Cupu v Hradci Králové. „Ale nemyslím si, že je reálné, aby se uskutečnil. Je to takové čekání,“ glosuje Adel. „Minulý rok se kalendář zahustil až na konci prázdnin, v závěru bikové sezony. Budu ty závody vyhlížet a chystat se na ně, chtěl bych objet víceméně ty co loni. Ovšem na kole mám stejně co dohánět, takže bych na to úplně nespěchal,“ doplňuje.

Pokud covidová situace dovolí, prvním vrcholem sezony by pro něj mělo být mistrovství Evropy v bikemaratonu ve švýcarském Evolène (20. června). O svých ambicích na šampionátu Adel říká: „Nikdy nevíte, kdo se na Evropě objeví. Bude tam početná konkurence — ve Švýcarsku je spousta výborných bikerů a je dost možné, že si tam odskočí i dost lidí z klasického cross country. Těžko střílet od boku.“ Přesto vysněný cíl pro Evolène po chvilce prozradí. „V předchozích letech jsem byl 11. a 12., tak bych byl rád, kdyby se to teď povedlo do té desítky,“ nastiňuje.

Na biky se Adel v uplynulé dekádě přeorientoval z cyklokrosu, který jezdil za hlinecké oddíly CK MTB Maraton a posléze KC. „Troufám si říct, že v juniorských letech mi to v cyklokrosu docela šlo, ale potom přišel zlom při přechodu do kategorie U23 a do elity. Ten se mi nepovedl, měl jsem tam i roční pauzu,“ vzpomíná Adel. Výsledky mezi dospělými ho neuspokojovaly, neodpovídaly investované dřině. „Nebylo to ono. Horská kola a především maratony mi sedí lépe,“ srovnává závodník, který už byl v bikemaratonu i vicemistrem republiky (2018).

Sdílej.

Napsat komentář