Kroufkův plavecký memoriál na Seči? Lenka Štěrbová nenechala nic náhodě, říká trenér

Při olympijské kvalifikaci v portugalském Setúbalu, která potřebným způsobem nevyšla ani jedné z nich, dohmátla dálková plavkyně Lenka Štěrbová až po Aleně Benešové. Týden nato v Kroufkově memoriálu na Seči už však byla rychlejší odchovankyně SCPA Pardubice, soutěžící na otevřené vodě za pražské Bohemians; Štěrbová tam svoji sokyni z brněnské Komety na desetikilometrové trati jasně předčila a časem 2:03:35,1 hodiny obhájila domácí titul. Mezi obě závodnice se vklínila ještě oddílová kolegyně Štěrbové z Bohemky Julie Pleskotová.

„Lenka si to dokázala pohlídat, motivace Aleny už možná nebyla taková jako v Portugalsku,“ přemítá Tomáš Neterda, trenér SCPA a ředitel memoriálu. A pokračuje: „S Julií Pleskotovou má Lenka dost vyrovnanou bilanci, ale asi ještě využila formy ze Setúbalu. Ujela jim v závěru, nenechala nic náhodě, aby to vítězství měla v klidu. Finiše má sice dobré, ale na venkovní vodě bývají ošemetné.“

Oproti Portugalsku to pro Štěrbovou podle Neterdy na Seči bylo o poznání jednodušší i vzhledem k tomu, že se neplavalo v neoprenech. Ty přemožitelce kanálu La Manche nevyhovují.

„Trénink i technika plavání v něm jsou jinačí,“ podotýká Neterda. „Konkurence v Setúbalu navíc byla obrovská. Vím, že Lenka do přípravy na kvalifikaci dala maximum. Když jsme jezdili trénovat do Prahy, za duben naplavala 280 kilometrů… Ale rychlost v neoprenu ji bude vždycky limitovat, aniž bych se jí chtěl nějak dotknout,“ vrací se k neúspěšnému pokusu Štěrbové probojovat se do Tokia.

Těsné dohmaty představují velký problém

Mezi muži se stal na desítce za 1:56:06,1 hodiny šampionem Matěj Kozubek z brněnské Komety, jemuž se v Setúbalu do Japonska jako jedinému z Čechů kvalifikovat povedlo. Druhou příčku obsadil Martin Straka z Bohemky, třetí byl David Ludvík z Lokomotivy Beroun.

„I když chyběl loňský vítěz Honza Micka, který se připravuje na olympiádu, myslím, že měl ten závod slušnou kvalitu. Matěj s Martinem se o to poprali, titul je asi ve správných rukách,“ soudí Neterda.

Nejlepší z desítky mužů. Zleva druhý Martin Straka z Bohemians, vítěz Matěj Kozubek z Komety Brno a třetí David Ludvík z Lokomotivy Beroun. Foto: Dálkové plavání

V tomto případě Kozubek nad Strakou vyhrál o necelých 17 vteřin, o den později však na poloviční pětikilometrové distanci triumfoval naopak Straka ve velmi těsném dohmatu. Neterdovi to připomnělo právě již několikrát zmíněný Setúbal.

„Z té kvalifikace byl přímý přenos a i v něm bylo vidět, že jsou dnes plavci natolik vyrovnaní, že jedou skoro celý závod v balíku. Nevydrží tam úplně všichni — občas někdo odpadne, protože tempo je zvlášť ke konci hodně vysoké. Ale dojezdy jsou už teď hrozný problém,“ konstatuje Neterda. „U Matěje Kozubka v Setúbalu hodinu zkoumali, která ruka dohmátla dřív. Nakonec soupeře ze Švédska porazil na 10 kilometrů asi o 3 desetiny… Odhadnout, kdo skutečně vyhrál, zřejmě brzy začne být velmi složité i u nás,“ míní.

Na facebookovém profilu Dálkového plavání si lze prohlédnout zpomalený závěr dohmatu z pětky na Seči; Straka je v posledních metrech lehce za Kozubkem, ovšem na dohmatovou desku rukou švihne rychleji. Konkrétně o šest desetin; jeho výsledný čas činí 1:01:09,2 hodiny.

„Trefit se po těch pěti nebo deseti kilometrech tak, aby plavci vyšlo tempo a byl skutečně první, není snadné. Soupeř tam najednou nějakým záhadným způsobem tu ruku šoupne a třeba o chlup vyhraje. Pro rozhodování o výsledku je to nebezpečné,“ říká k tomu Neterda.

Po závodech na otevřené vodě je hlad

Třetí na pětce mužů skončil Tomáš Reissmüller z PK Příbram, v ženách byla nejlepší Julie Pleskotová před Luciemi Zubalíkovou (Kometa Brno) a Šebestovou (Slávia VŠ Plzeň). Závodilo se přitom i na kratších tratích, na Seč se sjelo na 270 dálkových plavců.

„Tolik lidí nás možná trošku i překvapilo, ale byl po tom hlad. V bazénu bylo plavání pořád nějakým způsobem omezené, venku ne. Je dobře, že tady ta možnost je. Myslím, že to všechny nadchlo a že účast na dalších závodech Českého poháru bude zase velká,“ věří Neterda.

Co ho však mrzí, je, že zástupců pořádajícího klubu bylo méně, než bývalo v minulosti při Kroufkovi zvykem.

„To v podstatě všichni plavci, kteří skončili mistrovstvím republiky v bazénu, automaticky přešli na dálkové plavání. Teď to tak není,“ srovnává Neterda. „Měl jsem na Seči dvě holčiny, které shodou okolností na bazénovém šampionátu nestartovaly, protože se tam nekvalifikovaly. Jejich umístění odpovídá tréninkovým možnostem, jaké měly. Terka Víchová byla osmá v mladších žákyních, Kristýna Jurčíková sedmá ve starších. Jsem rád, že se nebály do té desítky jít a že ji doplavaly,“ cení si trenér.

Na Seči kromě nich závodily například i dálkoplavecké stálice SCPA Aleš Rucký a Petr Matěna. Rucký byl na desítce 16., o jedenáct let starší Matěna (ročník 1962) hned za ním.


Děkujeme, že jste si přečetli tento článek. Váš Pardubický kraj sport magazín, PKSMAG.cz

Čtěte též:
Jandíková v Liberci plavala skvělé časy. Přesto pro ni má poslední pohár i hořkou příchuť
Nadšený znakař Čejka: Pořád si užívám, že se mi na olympiádu povedlo probít
Zkoušení neoprenu se „zvrtlo“. Stálo mě to všechny závody, lituje Štěrbová po Evropě
Bazén na Hané, závody jen v cizině. Jsme plavečtí kočovníci, přibližuje trenér Čejky a spol.

Momentka z Kroufkova memoriálu. Foto: Facebook SCPA Pardubice

Sdílej.

Napsat komentář