Konec ve čtvrtfinále? Beksu ničily chyby, zlá muška i Skinnerův um

Ani jejich sokové z Kolína by se nenadáli toho, že pardubické basketbalisty z letošního play-off vyprovodí v nejkratším možném čase — po pouhých třech zápasech. Co Beksu, jež přitom v posledním utkání mohla reálně pomýšlet na triumf a protáhnutí série (v koncovce padla jen o dva body 79:81), v bitvách se Středočechy nejvíc potápělo? Zde je pohled magazínu PKSMAG.

Děravá obrana spojená s naivitou v útoku

Známá basketbalová poučka praví: Když to nejde v útoku, začni u obrany. Hráči Beksy se jí řídili ve zmíněném třetím utkání série a po přestávce se díky tomu fantasticky vrátili do děje — ba dokonce se na chvíli dostali z minus patnáct na plus devět! Jinak byl ovšem jejich defenzivní val ve čtvrtfinále povětšinou překonatelný jednoduše, žádné nebezpečné příkopy ani palisády. Když se k tomu přidala porce nevynucených ztrát v útoku z důvodu naivních či ledabylých přihrávek, po nichž se pardubická pětka na palubovce vzadu ani nestačila sešikovat, měl Kolín, i bez toho velmi produktivní, cestu k bodům notně usnadněnou.

Herní výpadky, kdy soupeř odskočil ve skóre

V úvodních dvou střetnutích v Kolíně přišly Pardubické draho krajně nevydařené třetí čtvrtky, ve třetím do značné míry pykali za katastrofální první půli, přestože pak vývoj dočasně dokázali zvrátit. Nejen kapitán Beksy Kamil Švrdlík mluvil během čtvrtfinále o tom, že dorovnávání bodového deficitu jeho tým stojí strašně moc sil.

„V celé sérii jsme hráli solidně jen v určitých pasážích, ovšem vždycky nám utekl nějaký úsek, asi naší nekoncentrovaností. Kolín šel do vedení, které jsme se sice ve všech zápasech snažili stahovat, ale ani jednou se nám to nepodařilo přetlačit na naši stranu,“ konstatoval Švrdlík v rozhovoru pro klubový web po závěrečném zápase.

Mizerná střelba z dálky

Pardubický Tomáš Vyoral (v bíločerveném) byl ve čtvrtfinále převážně osamoceným lídrem svého týmu, kolínskému Leemu Skinnerovi (vpravo) spoluhráči pomohli víc. Foto: Milan Křiček

V žádném mači to, pokud se pardubických trojek týká, nebylo bůhvíco, v nástupu do toho rozhodujícího stylem 0/10 pak najdeme dost symboliky. Kolín naproti tomu proměněné pokusy z perimetru „nakopávaly“, i v důležitých momentech. A přijít s nimi uměli též nečekaní střelci, jak například v koncovce třetího klání dvakrát předvedl Theodor Dlugoš.

„Ve střelbě z tříbodové vzdálenosti byl v sérii markantní rozdíl. My jsme nebyli schopni se trefit, ani já, ani spousta dalších kluků, naopak oni nás hrozně trestali,“ srovnával Tomáš Vyoral, rozehrávač a lídr Beksy.

Skinner si pod oběma koši dělal, co chtěl

Lee Skinner ve čtvrtfinále dokonale plnil roli kolínské star. Američan v každém ze tří duelů dosáhl na ceněný double-double za dvojciferný počet bodů i doskoků; na rozdíl od pardubických protivníků se v blízkosti koše správně rozhodoval, a mnoho šancí tak připravil i svým parťákům. Beksa na to neměla odpověď.

„Skinner byl zásadním faktorem série,“ poznamenal kouč Beksy Adam Konvalinka. „Pro mě je to za celou sezonu i za čtvrtfinále jednoznačně nejužitečnější hráč, co se týká komplexnosti, protože jak v obraně, tak v útoku dokáže tvořit, držet své spoluhráče. Hraje v neskutečné formě,“ dodal trenér Pardubic.

Čtěte též:
Úkoly pro Beksu: bránit, vpředu si víc vyhovět a hlavně neusínat. Pak to s Kolínem může vyjít
Komentář: Konec Svitav v lize je obrovská škoda. Za letošní propadák však covid nemůže
Jak nevypadnout s Ústím? Tuři musejí pořádně přitáhnout v obraně vlastního koše
Komentář: Beksa do play-off potřebuje své „dlouhé“. Nižší sestava neřeší všechno
Svobodovi pomohlo zúžení sestavy. Na hřišti se teď cítím dobře, kvituje opora Svitav

Sdílej.

Napsat komentář