Komentář: Příchod Repeši je od Beksy majstrštyk

Na papíře to vypadá jako trefa do středu terče. Teď ještě aby chorvatský kouč Dino Repeša, nový šéf pardubické lavičky, svůj trenérský talent, píli a vize v Bekse opravdu dokázal náležitě prodat; její fanoušci by to po hlušším období bez ligové medaile bezpochyby viděli moc rádi.

Repeša, který podepsal víceletý kontrakt, sotva může mít lepší doporučení.

  1. Za vše hovoří skutečnost, že byl letos v Kooperativa NBL zvolen trenérem roku. S pražským USK, kde dosud působil, skončil v elitní nadstavbové skupině A1 o příčku nad Pardubicemi, pátý, a na rozdíl od mužstva Beksy, jež ze čtvrtfinále play-off v pouhých třech duelech „vymetl“ Kolín, se s protivníkem z Brna bil na maximální počet pěti zápasů. USK v sérii dokonce 2:1 vedl, takže semifinále bylo dost blízko.
  2. Trénování má, lze-li to tak říci, v genech. Jeho otec Jasmin je uznávaným euroligovým koučem, kromě věhlasných klubů pak velel i chorvatské a bosenské reprezentaci. Dino trénuje od svých 19 let. Dneska je mu (stále teprve) 28 a za sebou už toho má spoustu — jako asistent pracoval v Cedevitě Záhřeb a vedl i mládežnické národní výběry Chorvatska a Bosny. Z pardubického pohledu je nespornou výhodou, že v Praze strávil plné tři sezony, s českým prostředím už by proto měl být dokonale sžitý. Vedl tam, mimo jiné, reprezentanty Ondřeje Sehnala a Blakea Schilba.

Zásadní rovněž je, že je Repeša patřičně hladový. „S lidmi z klubu máme jednu důležitou společnou vlastnost: ambice. Věřím, že v nadcházející sezoně budeme lepší než v té předchozí, jak já jako trenér, tak i Pardubice jako tým,“ uvedl pro web Beksy po svém příchodu. Rád pracuje s mladými hráči a rozvíjí je, podle sportovního ředitele Beksy Radka Nečase je navíc umí dobře propojovat se staršími. Na východě Čech Repešu potenciálně lákají také evropské poháry. Bude určitě zajímavé sledovat, jak se jeho představy promítnou do složení kádru; našlo by se dost pardubických hráčů, kteří letos zůstali hluboko za očekáváním. Zmíněná krátká čtvrtfinálová série s Kolínem je toho jednoznačným důkazem.

Němělo by se zapomínat na to, že dosavadní kouč Adam Konvalinka, jenž v lednu Beksu převzal po Američanu Scalabronim, bude u týmu pokračovat jako asistent, jímž byl ještě loni. Ten Beksu v rozpačité sezoně dokázal dostrkat alespoň k jisté účasti v play-off. Není přitom důvod nevěřit Nečasovu vyjádření, že složení nového realizačního týmu v Pardubicích „pečlivě zvažovali“.

Zda tahle volba byla správná, ukáže pochopitelně až čas. Každopádně management Beksy v blízkém dosahu těžko mohl ulovit atraktivnější jméno, než je to nejlepšího kouče uplynulé sezony. Tohle je sám o sobě majstrštyk.

Čtěte též:
Konec ve čtvrtfinále? Beksu ničily chyby, zlá muška i Skinnerův um
Úkoly pro Beksu: bránit, vpředu si víc vyhovět a hlavně neusínat. Pak to s Kolínem může vyjít
Komentář: Konec Svitav v lize je obrovská škoda. Za letošní propadák však covid nemůže
Jak nevypadnout s Ústím? Tuři musejí pořádně přitáhnout v obraně vlastního koše
Komentář: Beksa do play-off potřebuje své „dlouhé“. Nižší sestava neřeší všechno

Sdílej.

Napsat komentář