Komentář: Posily Dynama? Překvapivé vesměs nikoliv, zajímavé rozhodně

Ruku na srdce. U kolika ze šesti čerstvých posil hokejového Dynama vás jejich angažování, oznámené na úterní tiskovce, opravdu překvapilo? U dvou? Přestože se kluby ani hráči až doteď do konce dubna nesměli vyjadřovat k nově dohodnutým kontraktům, opravdovou novinkou jsou zřejmě pouze zahraniční akvizice, kanadský zadák Dennis Robertson a mladý slovenský forvard Marek Hecl. Jména gólmana Dominika Frodla, beka Jana Košťálka i útočníků Davida Ciencialy a Roberta Říčky pardubičtí fanoušci už delší dobu probírali — v Česku se zkrátka téměř nic neutají. Tohle konstatování však nic nemění na tom, že i v jejich případě jde o zajímavé hráče. Podle představitelů klubu se při výběru kladl velký důraz na jejich charakter.

Tříleté smlouvy stvrzují majitelovu vizi

Čtveřice extraligových borců přichází z klubů, které v základní části a s výjimkou Plzně i v play-off dopadly lépe než Dynamo. Říčka s Košťálkem se Spartou dokonce úvodní část sezony vyhráli, Cienciala zase v dresu Mladé Boleslavi pomohl Pardubice vyřadit v kraťoučkém čtvrtfinále. Všichni tři se před vypuknutím play-off vešli do nejlepší šedesátky kanadského bodování soutěže, Košťálkovi, šestému mezi obránci, se potom fantasticky dařilo i v něm. Explzeňský Frodl zase léta patří v brankářských statistikách naší nejvyšší soutěže k absolutní špičce a nedávno debutoval v reprezentaci. Je to zřejmý důkaz, že síla kapitálu většinového majitele tradičního klubu Petra Dědka i jeho vize bojovat brzy o titul táhnou. Ambice náročného byznysmena dokonale ilustruje fakt, že letošní čtvrtfinále mu bylo málo, i když ještě v listopadu se tým plácal na poslední příčce. Tříleté kontrakty pro v tomto odstavci zmíněné hráče je pak jen potvrzují.

U Frodla nepůjde o jeho brankářské umění, jež je nezpochybnitelné, ale spíš o to, jak si sedne ve dvojici s talentovaným Milanem Kloučkem, odchovancem Dynama. Ten totiž po rozpačitém začátku sezony postupně rozkvetl a výkony týmu v play-off na něm do značné míry stály, řekl si jasně o post jedničky. Teď mají být s Frodlem na stejné startovní čáře a je otázka, zda to Kloučkovi nesrazí těžce nabyté sebevědomí. Frodl (25) je o dva roky starší než Klouček a v tomto ohledu by jeho věk mohl být výhoda. Uvidíme.

David Cienciala se chystá přijmout noý dres z rukou majitele klubu Petra Dědka, vlevo sportovní ředitel Dušan Salfický. Foto: HC Dynamo Pardubice

Kvality Ciencialy, stále teprve pětadvacetiletého, dokládají jeho úspěchy v play-off. V Pardubicích je známý tím, že Dynamo v březnu 2018 v rozhodujícím sedmém čtvrtfinále doslova popravil rekordními sedmi asistencemi za vítězný Třinec; v témže roce navíc ovládl bodování play-off (7+9 v 18 zápasech). Někdejší mládežnický reprezentant má na kontě titul s Oceláři z roku 2019 a dvě stříbra z let 2015 a 2018, což je taky jeden z důvodů, proč o něj trenér Richard Král, sám s Třincem úzce provázaný, tolik stál. Za Boleslav Cienciala před pár týdny Pardubicím vytrvale zatápěl; ve čtyřech duelech čtvrtfinále si připsal gól a tři nahrávky.

Říčka se nejprve musí dát do kupy po zranění, kvůli němuž v play-off neodehrál ani minutu. Za základní část ale nasbíral slušných 25 bodů a kouč Král vyzdvihl, že je držením hole pravák. Těch v mužstvu nikdy není dost. Stejně jako Cienciala zvládne zahrát podle potřeby na centru i na křídle, jen spíš na opačném, pravém. V minulosti se mihnul i v seniorském národním týmu (sezona 2016-17 za Zlín) a v jednatřiceti letech Dynamu dodá i dost zkušeností.

Šestadvacetiletý Košťálek by měl určitě o něco zvednout pardubickou přesilovku. Člen širšího reprezentačního kádru má za sebou mimo jiné pozoruhodné úspěchy v zámořské juniorce. S celkem Rimouski Océanic, který kdysi proslavil Sidney Crosby, vyhrál v roce 2015 QMJHL. K tomu si odnesl trofeje Emilea Boucharda pro nejlepšího obránce sezony a Kevina Lowea pro top defenzivního beka. I jeho ofenzivní čísla tehdy byla skvělá a solidní produktivitu si dokázal přenést i mezi dospělé. Také on je pravák, což je další plus — tedy za předpokladu, že ještě do konce května „neprchne“ do ciziny, jak mu umožňuje klauzule ve smlouvě.

U cizinců je třeba být opatrný. Jako vždy

Nyní ke zbývajícím dvěma hokejistům. U Marka Hecla pardubickému managementu evidentně učarovaly ofenzivní statistiky. Třiadvacetiletý rodák z Trenčína zvládl za mateřský klub 20 gólů a 26 asistencí v 50 zápasech základní části slovenské extraligy, což zaslouží obdiv. V play-off nastoupil kvůli zranění pouze jednou, takže i on se stejně jako Říčka potřebuje doléčit. Zde je třeba být opatrný. Hráčů, co „váleli“ na Slovensku, už se v Dynamu vystřídala spousta, a zdaleka ne každý se tu dokázal chytit. Z relativně nedávné doby lze z nepovedených přestupů připomenout třeba Miloše Bubelu, který na podzim 2018 na východ Čech dorazil s vizitkou snajpra Banské Bystrice, a výrazněji se neprosadil. Hecl naštěstí nejde do úplně neznámého prostředí, 19 zápasů za Olomouc z ročníku 2019-20 by mohlo jeho adaptaci v Pardubicích ulehčit.

Dennis Robertson poslední dva roky nastupoval za italské Bolzano a vedl si výborně, naposledy v ICEHL v play-off vyhrál bodování obránců a pronikl do All Star týmu. I tak má ale vyztužit hlavně defenzivu, sportovní ředitel Dynama Dušan Salfický za jeho hlavní devizy označil skvělou poziční a fyzickou hru i schopnost nenechat se snadno obejít jeden na jednoho.

Že pardubická štace nebude pro tohoto vítěze farmářské AHL z roku 2019 (radoval se s Charlotte Checkers) v Evropě jeho první, je přitom jedině dobře, Dynamo tak alespoň částečně tuší, koho podepsalo. Podle manažera Salfického se Robertson zná s Camarou, který ho doporučil — tak snad se duo kanadských kamarádů vyhne nějakým zbytečným „klukovinám“, na něž už jsou příznivci Dynama alergičtí. Camara míval dříve pověst průšviháře, v Pardubicích však dosud (odečteme-li občasné vulgární vynadání rozhodčím) „seká latinu“ a stal se jednou z vůdčích osobností. Byla by škoda, kdyby se to mělo pokazit.

Čtěte též:
Analýza: Proč hokejové Dynamo „ruplo“ ve čtvrtfinále
Jak na Bruslaře. Návod pro Dynamo k zachráně zle rozjeté série
Pět věcí, které zvyšují atraktivitu čtvrtfinále Dynama s Boleslaví
Fantom předkola. Brankář Dynama Klouček zářil v sérii s Vary
Analýza: Co Dynamo v předkole šlechtí, a co už méně

Sdílej.

Napsat komentář