Komentář: Polepšený Camara? Pro Dynamo (zatím) terno

Je toho víc, co mohlo fandy pardubického Dynama za poslední čtvrtrok — přes smutnou ironii, že se sami na hokej nedostanou a mohou ho sledovat maximálně v televizi nebo na internetu — potěšit. Mezi ony radosti bezpochyby patří:

  • fakt, že jejich oblíbený mančaft už dávno nedře extraligovou podlahu, ale pod vedením nového trenérského štábu kolem kouče Krále se vyšvihl až na sedmé místo po základní části a z něj rozjede předkolo play-off,
  • nečekaný, raketový nárůst výkonnosti Mateje Pauloviče i ofenzivní rozkvět Juraje Mikuše nebo Patrika Poulíčka,
  • progres talentovaného Matěje Blümela,
  • dočasný návrat stabilního člena národního týmu Tomáše Zohorny
  • …a pak také listopadový příchod a nedávné prodloužení smlouvy Anthonyho Camary.

U Camary zůstaňme. Když vedení klubu 27letého kanadského křídelníka přivádělo, kdekdo si klepal na čelo. Vědělo se, že je šikovný a umí být velmi produktivní, jenže zároveň se za ním táhla pověst průšviháře a těch se v posledních sezonách v Dynamu vyskytlo dost i bez něj. Dvě evropská angažmá předčasně ukončená kvůli porušení interních pravidel a zákeřnosti na ledě mu skutečně nedělaly dobrou reklamu. V Pardubicích Camara ovšem (zatím) „seká latinu“, což z něj pro Dynamo dělá terno.

„Tonda“, jak mu přezdívají, není v extralize nejvíce bodujícím cizincem, Američan Mueller z brněnské Komety, lídr statistik, je přece jen jinde a lépe je na tom po základní části i slovenský bek třineckých Ocelářů Gernát. Podstatná čísla jsou i přesto jednoznačně na Camarově straně. Začněme u týmu, o nějž jde především. V úvodních sedmi soutěžních duelech bez Kanaďana mělo Dynamo příšernou bilanci 0—1—1—5, což činí bodovou úspěšnost chabých 14,3 procenta. S ním v sestavě už to však vypadalo úplně, ALE ÚPLNĚ jinak; 44 zápasů, 20—6—3—15, tedy úspěšnost 59,09 procenta. Jako by se vysílený poutník v poušti doplazil k oáze a dostal najíst a napít…

Camara za tu dobu stačil nastřílet 21 gólů, nikdo v týmu nemá víc. S 35 kanadskými body je v mančaftu rovněž nejlepší. A co se rozhodně počítá, ve vítězných trefách se s 6 dělí o druhé místo v extralize (za třineckým Stránským, ten jich má 9), přitom na ně potřeboval méně zápasů než další hráči, kteří jich stihli stejně. Svědčí to o tom, že je typem hokejisty, jemuž se za velkou louží říká „clutch“ — borec pro klíčové okamžiky. Samozřejmě, ne každý vítězný gól nutně znamená, že jste v moment skórování zápas definitivně rozhodli, podobný počin ale zasluhuje velké uznání. Možná i ten muži s šestatřicítkou na zádech vynesl nový kontrakt pro příští sezonu, když Dynamo před pár dny uplatnilo opci.

Hlavní kouč Dynama Richard Král dobře ví, co v Camarovi má. „Dopředu je skvělý, má tah na branku a je na něm vidět, že chce dávat góly. Má také výborný výběr místa,“ ocenil nedávno trenér, který byl v hráčské kariéře sám excelentním forvardem.

Zajímavé je, jak má rodák z Toronta svoje body rozprostřené. Boduje vytrvale, nejsou to žádné „erupce“ – a pak dlouho ticho. Do extraligy měl fantastické entrée, za prvních 25 zápasů od 15. listopadu, kdy do ní prvně naskočil, posbíral 21 bodů (8+13). Tříbodový zápis dosud zaznamenal pouze jeden, a to 2. února za dvě branky a jednu asistenci při výhře 5:2 nad Olomoucí. Za Camarovo nejvydařenější klání lze však označit jiné: 21. ledna v Karlových Varech v závěrečné části nejprve srovnal na 3:3 a posléze utkání zvrátil na stranu Pardubic gólem na 4:3. K tomu tři kladné bodíky ve statistice +/-. Nejdelší série, v nichž nebodoval, trvaly jen tři mače (byly dvě). Co by bylo záhodno srazit? Trestné minuty, ve kterých je v týmu „na čele“ ještě s obráncem Nakládalem (oba 52). Rovnou je třeba dodat, že to nebude snadné, protože ve frekvenci pobytu na trestné lavici se projevuje Camarův naturel.

Co se týče spoluhráčů, realizační tým ho zkoušel leckde. Začínal po boku krajana Claireauxa a Slováka Tybora, pak hrál s Tyborem a další posilou Romanem, teď nastupuje v úderné trojce se Zohornou a Kousalem. Zpočátku se jim spolu dařilo náramně. Pak měl Camara hlušší období, jež se krylo s výsledkově mizernou šňůrou Dynama ke konci základní části, kdy Zohorna navíc na chvíli vypadl ze sestavy pro zranění. Nyní už jsou zase pohromadě a jde jim to očividně k duhu. „Hraje se mi s nimi skvěle,“ liboval si Camara na webu HC Dynamo. „Líbí se mi, co se nám zde zatím podařilo, a těším se na play-off. Vždycky mám na sebe velké nároky; nemyslím si, že jsem ukázal vše, co dokážu.“

Pokud má Camara vážně v zásobě další triky, v Pardubicích z něj budou tím nadšenější. Už dosavadní průběh sezony je však příslibem, že klub — na rozdíl od mnoha jiných případů — v jeho osobě nesáhl vedle. Ba naopak získal důležitý trumf.

Sdílej.

Napsat komentář