Komentář: Pekárek přichází do Beksy s fajn čísly i správným mentálním nastavením

V předchozí sezoně odehrál dohromady 45 zápasů, v průměru střílel 14,6 bodu a v krátkém čtvrtfinále, v němž jeho Kolín smetl pardubické basketbalisty poměrem 3:0 na zápasy, onen průměr zvedl na 16,3 bodu. S těmito čísly přichází do Beksy pětadvacetiletý křídelník David Pekárek, první letní posila. Nevypadá to zle, nebude však na škodu uvést zmíněné cifry do kontextu. Dobrá zpráva pro fandy Východočechů: pak to vyzní ještě lépe.

Začněme u počtu zápasů. Prostějovský odchovanec Pekárek je v tom směru „držák“, za mančaft Olomoucka, kde poslední sezonu zahajoval, nastoupil ke všem 22 zápasům v základní části a v nadstavbové skupině A2 jich odehrál 8 z 10. Posléze odešel do Kolína, kde se (stále v nadstavbě, tentokrát už ovšem v elitní skupině A1) stačil zapojit do dalších pěti utkání. V play-off jich přidal zbývajících 10 — kromě čtvrtfinále s Beksou pět ve vyrovnaném semifinále s Opavou a dvě v úspěšném souboji o třetí místo s Brnem, po kterém si mohl na krk pověsit bronzovou medaili.

V Pardubicích zvládli kompletní zápřah jen dva muži: pivot Kamil Švrdlík, kapitán týmu, a křídelník Josef Potoček. Jenže za Pekárkem zůstali o dost pozadu, na 35 zápasech (to představuje necelých 78 procent Pekárkovy ligové sezony). I když po přestupu z Olomoucka do Kolína klesla průměrná Pekárkova minutáž, ani tady za jedním z pardubických lídrů Švrdlíkem nějak dramaticky nezaostal.

Křídelník David Pekárek. Foto: BK JIP Pardubice

Velmi dobrá muška by Pekárka loni v pardubickém týmu řadila na druhé místo hned za snajpra Tomáše Vyorala (ten měl bodový průměr v sezoně 19,6 bodu, a byl tak jedničkou ligy). Pekárek dával v průměru o téměř bod víc než Američan T. J. Dunans, Švrdlík byl o další půlbod zpět.

Ve čtvrtfinále Pekárkova šikovná ruka vynikla tím víc; z perimetru Beksu potrápil zejména ve druhém mači, kdy trefil čtyři trojky ze sedmi pokusů. I tady by ho konzistentní střelba stavěla za Vyorala.

Beksu v uplynulých dnech opustili ze zdravotních důvodů dva „dlouzí“. Petr Heřman ukončil kariéru, se Slovákem Jakubem Mereššem se klub domluvil na rozvázání kontraktu. Rovněž pod košem může přitom Pekárek solidně pomoct. Se svojí výškou 203 centimetrů se nyní dělí s dalšími dvěma hráči o třetí místo v kádru za pivoty Prokopem Slaninou a Švrdlíkem (208, resp. 205 cm).

Podpis Pekárka potvrdil dvě věci. Zaprvé fakt, že ústup z medailových pozic v lize v předchozích letech (poslední bronz se datuje do sezony 2017-18) nijak výrazně nepoškodil jméno Beksy coby zavedeného klubu. Vždyť sám Pekárek, který s Beksou navíc uzavřel smlouvu na dva roky, po příchodu prohlásil: „Rozhodl jsem se pro přestup do Pardubic, protože se jedná o kvalitní tým s dlouhodobou tradicí a vysokými ambicemi.“

Zadruhé to, že šéfové klubu s květnovým angažováním chorvatského kouče Dina Repeši minimálně na „diplomatické úrovni“ nesáhli vedle. Právě progresivního trenéra Pekárek označil za další důvod svého přesunu do Beksy.

Její sportovní ředitel Radek Nečas vyzdvihl coby největší Pekárkovu přednost jeho „všestrannost a atletičnost“. Příznivcům Beksy by však mělo konvenovat i křídelníkovo mentální nastavení. Také následující Pekárkova slova se jim určitě budou poslouchat příjemně: „Pardubice jsem vždy vnímal jako tým, který měl každý rok velice kvalitní kádr, ale z nějakých důvodů nedokázal v play-off více prorazit. Pro mě je výzva pomoci tohle změnit, moc rád bych byl součástí nějakého pořádného úspěchu.“

Tak jen do toho.

Čtěte též:
Komentář: Příchod Repeši je od Beksy majstrštyk
Konec ve čtvrtfinále? Beksu ničily chyby, zlá muška i Skinnerův um
Úkoly pro Beksu: bránit, vpředu si víc vyhovět a hlavně neusínat. Pak to s Kolínem může vyjít
Komentář: Konec Svitav v lize je obrovská škoda. Za letošní propadák však covid nemůže
Jak nevypadnout s Ústím? Tuři musejí pořádně přitáhnout v obraně vlastního koše

Sdílej.

Napsat komentář