Komentář: Odchody tří Sokolů by nemusely až tak bolet. Hlavně že nezůstala zášť

Jeví se to jako těžký posezonní direkt pro sestavu pardubických florbalových Sokolů, s jehož silou, dle vyjádření generálního manažera a hlavního trenéra Martina Zozuláka na webu, v klubu nepočítali. Dosavadní kapitán A-mužstva Radek Formánek koučovi svůj konec dopředu avizoval a už ten by byl sám o sobě nepříjemný, ovšem přijít zároveň s ním o další dva hráče? Odchod Václava Oubrechta a Jana Kourka už z oné nepříjemnosti činí problém velký.

Nechme teď chvíli stranou pohnutky, které trojici hráčů k důležitému rozhodnutí v kariérách na nejvyšší úrovni vedly. S Oubrechtem (27 let) a Formánkem (26) ztratil nejmladší superligový tým dva nejstarší obránce, teď bude za „mazáka“ teprve 24letý Vojtěch Klein. V útoku pak bez Kourka (26) zbyl jediný forvard starší 23 let: Ivo Teichman (30). Z už tak extrémně nízkého věkového průměru 22,1 roku teď tým Sokolů „spadl“ na 21,5 (v obou případech zaokrouhleno nahoru). Oubrechta navíc trenér Zozulák označil za klíčového zadáka a rozdílového hráče, Formánka zase za nepostradatelného lídra.

Jan Kourek se dere do útoku. Foto: Milan Hospodka

Je pravda, že pokud člověk dříve, když to ještě bylo možné, zavítal jako divák na Dašickou, viděl od Oubrechta nezřídka dominantní výkony. Klidně byl schopný je ozdobit tím, že proběhl s míčkem od vlastní branky až k té soupeřově a tam úspěšně zakončil. Ještě v závěrečném kole uplynulé sezony, při vítězství Pardubic 7:3 nad pražskými Black Angels, si vedle jedné asistence připsal i čtyři kladné body do kolonky plus-minus. Kourek zase v dresu Sokolů třikrát za sebou pokořil v základní části průměr bodu na utkání a dvakrát se dostal přes dvacet nastřílených gólů. Je však nutno dodat také „B“. Zatímco ve třech sezonách mezi lety 2017 a 2020 Kourek prakticky nechyběl, letos kvůli vleklému zranění odehrál z celkových 26 jen tři ligové duely. Oubrecht 16, což přitom pro něj bylo za poslední tři roky maximum. Jediným, o kom lze prohlásit, že za stejné roky zvládl prakticky kompletní sezony jen s drobnými absencemi, je Formánek. Z tohoto pohledu to tedy až takový zásah nebude, byť vedení Sokolů samozřejmě se zacelováním děr bude mít i tak starosti. Mládež prakticky nehrála, takže spoléhat na nové objevy z vlastní juniorky asi úplně nelze.

Teď konečně k důvodům odchodů. Vedle časových, rodinných a zdravotních zarazí ten, jejž uvádějí Oubrecht s Kourkem: nesouhlasí totiž s cestou, kterou se chce pardubický klub a jeho elitní tým nadále ubírat. „Už delší dobu jsem se necítil v týmu dobře a nebyl jsem to já. A proto jsem začínal dostávat pocit, že už dál nechci pokračovat. Pokud se netěším na společné akce, tak, dle mého názoru, již není jiná cesta,“ uvedl mimo jiné Kourek. Kouč Zozulák si přitom i v rozhovoru pro magazín PKSMAG nedávno pochvaloval, že má momentálně k ruce florbalisty, „kteří spolu chtějí fungovat a jsou v mužstvu rádi“.

Václav Oubrecht (4) slaví gól se spoluhráči. Foto: Milan Hospodka

Teď kouč zopakoval, že mužstvo má v jeho očích obrovský potenciál a že za svoji prioritu považuje budovat ho na zdravých základech. Půtky mezi hráči pokládá za nepřijatelné, podporovat by se měli i v krizových momentech — jen tak podle něho mohou být úspěšní. „Zásadním pravidlem pro nás je, že na prvním místě vždy stojí tým,“ řekl Zozulák. „Přestože jsme se (s Oubrechtem a Kourkem) neshodli na této stěžejní myšlence, tak jsme si vše velmi korektně vyříkali a já naprosto respektuji jejich odlišné nastavení hodnot. Mrzí mě jen, že jsme to společně neřešili o něco dříve a přišlo to až nyní po sezoně jako blesk z čistého nebe. Pozitivně však bereme to, že zbytek týmu je s tímto naším směrem ztotožněn,“ pokračoval.

Končícím borcům nezapomněl za jejich působení v klubu poděkovat. Je rozhodně dobře, že se tahle rozluka děje v poměrně přátelském duchu a že kolem ní není takové haló, jako když loni v lednu tehdejší trenér Ladislav Štancl, dnes Zozulákův asistent, definitivně vyřadil z kádru Tomáše Dleska, Filipa Krigovského a Daniela Škeříka, protože se podle jeho názoru nebyli ochotni podřídit týmu a měli na něj špatný vliv. Zmínění hráči se proti tomu ohradili i v médiích, ale nebylo jim to nic platné a s klubem se tehdy rozešli na kordy.

Čtěte též:
Kouč florbalistů po sezoně: Kluci cítí, že je v týmu potenciál, a chtějí se spolu drápat nahoru
Poslední měsíc byl mazec, říká Šmíd. Tahoun Sokolů s týmem zbrojí na play-down

Sdílej.

Napsat komentář