Komentář: Obdivuhodná premiéra. Pardubice byly jedním z top nováčků za poslední léta

Atraktivní běhavý a kombinační styl se spoustou napadání, který chválili mnozí fotbaloví experti i trenéři. Právě jím hráči FK Pardubice upoutali při svém premiérovém účinkování v první lize — a výtečnou reklamu si přirozeně zajistili i samotnými výsledky.

Že je za nimi další výjimečný soutěžní ročník, o tom se nemá smysl dohadovat. Coby nováček se Pardubice s 52 body umístily na 7. příčce prvoligové tabulky, což je vskutku skvělý úspěch. Pokud jde o celkové pořadí ligových noviců, byly v uplynulé dekádě lepší jenom dva týmy: pražská Dukla a olomoucká Sigma. Dukla skončila v sezoně 2011-12 se 42 body šestá, Sigma v sezoně 2017-18 s 55 body dokonce čtvrtá.

Fakticky jsou však Východočeši hned za Olomoucí. Při nestejném počtu odehraných zápasů (Pardubice 34, obě zbývající mužstva pouze 30) je totiž potřeba zohlednit tabulkový „BK“, tedy bodový koeficient, který vznikne podílem získaných bodů a zápasů. Jeho srovnání vyznívá takto: 1. Olomouc 1,833, 2. Pardubice 1,529, 3. Dukla 1,4. Pro Pardubice velmi lichotivé, že? Důležité je dodat, že Sigma i Dukla jsou historicky zavedené ligové mančafty, kdežto Pardubice se loni mezi elitu vrátily po předlouhých 51 letech.

Lehce možná překvapí, že letošnímu sedmému místu Pardubic úplně neodpovídají statistiky nastřílených, respektive inkasovaných gólů. V obojím si stojí hůř; v první kolonce najdeme 41 branek (9. příčka), ve druhé 42 (8. příčka). Nepatrně záporný rozdíl skóre pak má jednoduché vysvětlení. Hned 10 vítězství z pardubických 15 bylo jen o jednu branku — výraznými výhrami byly akorát ty nad Libercem (3:0 v 5. kole), ve Zlíně (4:0 v 29. kole) a nad Plzní (3:0 ve 32. kole). Naproti tomu když už Pardubice prohrály, nezřídka to bylo o dva a více gólů (v 9 ze 12 porážek).

Model „Huf střídá Černého“ fungoval dokonale

Do základní jedenáctky pardubičtí trenéři Krejčí s Novotným zasahovali spíš z důvodu nutnosti, tzn. kvůli zraněním a karetním trestům, na nějaké experimenty je příliš neužije. Proto se v sestavě objevovaly převážně tytéž tváře — a vyplácelo se. K největším „držákům“ patřili stoper Martin Toml, který jako jediný z celé ligy zvládl kompletní minutáž, dále levý krajní obránce Tomáš Čelůstka a záložníci Emil Tischler, Tomáš Solil a Jan Jeřábek.

Útočník David Huf (vpravo) nastřílel osm ze svých devíti branek za Pardubice z pozice náhradníka za veterána Pavla Černého. Foto: Radek Klier

Vpředu se osvědčila sázka na střídání útočníka Pavla Černého (veterána, který v drtivé většině případů nastupoval od začátku) dravým Davidem Hufem. V momentě, kdy Černému začínalo docházet, vtrhl mladík Huf na plac jako voda z protržené hráze a často si stačil vypracovat i několik tutovek. Jeho osm branek z pozice pardubického žolíka — pouze proti Brnu se jednou radoval poté, co hrál už od začátku — je stěží uvěřitelných.

Tradiční špílmachr Michal Hlavatý, nejlepší hráč loňské postupové sezony ve druhé lize, toho tentokrát vinou zranění nenahrál až tolik; vynechal začátek soutěže i trojici mačů v závěru sezony, kromě toho absentoval také před Vánocemi a v dubnu krátce stál pro čtyři žluté karty. Když ovšem nastoupil, obvykle ho bylo plné hřiště. S prodloužením jeho hostování z Plzně v Pardubicích se proto počítat spíš nedá, mluví se například o zájmu Jablonce. Ale poptávka bude rozhodně i po jiných borcích, a to nejen ze středu pole. Jméno si udělal téměř každý, někteří hráči navíc podobně jako Hlavatý klubu z Vinice nepatří.

Cadua trenéři podrželi. Revanšoval se jaksepatří

Obranná čtverka ve složení (zprava) Prosek, Šejvl, Toml, Čelůstka, na niž bývali fanoušci zvyklí ještě ze druhé ligy, takhle vydržela do 7. kola, kdy vzrůstem menšího Martina Šejvla poprvé nahradil čahoun Filip Čihák. Po porážce Pardubic 1:4 od Liberce v únorovém 21. kole už byla tahle změna trvalou až do doby, než se Čihák v květnu v závěru ročníku zranil — pak koučové sáhli znovu po Šejvlovi.

Brazilec Cadu proměnil všechny čtyři penalty, které kopal, a vedle toho ještě třikrát skóroval ze hry. Foto: Radek Klier

Nejvíc se hráči točili na pravém kraji obrany. Tam Proska posléze nahradil Surzyn a jeho zase Brazilec Cadu, univerzál, kterého trenéři využívali též na kraji zálohy. Prosek si naposledy zahrál v dubnu proti Bohemians 1905, kdy byl, v sezoně již podruhé, vyloučen za zbytečný surový faul; následoval dvouzápasový disciplinární trest a pak si už nekopl. Na Cadua, který se podobně prohřešil o tři kola dříve proti Opavě (byla z toho vítězná penalta pro soupeře a hráč schytal flastr na tři utkání), Krejčí s Novotným tak přísní nebyli. Zjevně věděli proč. „Kanárek“ se jim potom odvděčil šesti góly včetně čtyř „desítek“.

Velmi nepříjemné zranění kolena, které rovněž s Opavou do konce sezony vyřadilo dosavadní jedničku týmu Marka Boháče, se naštěstí pro Pardubice neprojevilo negativně na výsledcích. Jestliže Boháč díky svým výkonům v necelých 22 odchytaných duelech obsadil dělené 5. až 6. místo v anketě o brankáře sezony, mladší kolega Jiří Letáček ho ve zbytku sezony zastoupil adekvátně. I on chytal znamenitě.

Výběr z hráčských statistik FK Pardubice v první lize

Nejvíc odehraných minut
Martin Toml
(3 060)
Nejvíc vyhraných vzdušných soubojů Pavel Černý (148)
Nejvíc gólů David Huf (9) Nejvíc získaných míčů Martin Toml (296)
Nejvíc gólových nahrávek Tomáš Čelůstka (4) Nejčastěji faulovaný hráč Michal Hlavatý (63)
Nejvíc bodů (góly plus nahrávky) David Huf (11) Nejčastěji faulující hráč Emil Tischler (58)
Nejvíc střel David Huf (45) Nejvíc žlutých karet Cadu (6)
Nejvíc střel na branku David Huf (25) Nejvíc červených karet Jan Prosek (2)
Nejvíc přihrávek
do gólové šance
Ewerton (20) Nejvíc vychytaných nul Marek Boháč (7)
Nejvíc vyhraných soubojů Jan Jeřábek (236)

Čtěte též:
Porážka v derniéře s Jabloncem: Střely mimo, ale i nezdolný Toml a „Eweho“ tanečky
Poctivá hra v obraně, neomylný Cadu i duel příbuzných při těsném vítězství v Příbrami
Pardubický Kostka o sezoně: Jiné týmy jsou asi nerady, že jim nováček dává takhle „na frak“
Fotbalová demontáž. Pět poznámek k výhře Pardubic nad Plzní
V Pardubicích jsem nezažil krizi, těší Černého. Vypráví i o Hradci, Japonsku a Kazachstánu

Sdílej.

Napsat komentář