Komentář: Král střelců II. ligy? Proč ne? Góly za Chrudim však mohou Mužíka postrčit i výš

Jeho Chrudimi do konce sezony zbývá ještě jedenáct kol. Přesto se Ladislav Mužík už teď může pyšnit výjimečným počinem; dvěma víkendovými trefami, jimiž se podílel na vysokém vítězství chrudimského MFK v Praze na Vyšehradě (4:0), se ve Fortuna národní lize dostal na 10 gólů, a definitivně tak v této soutěži vymazal klubový rekord loňského top kanonýra týmu Daniela Vašulína (8 gólů).

Mužík a Chrudim — tohle spojení na hostování zafungovalo asi tak, jako když pomalu uvadající květině dopřejete čerstvou vodu a živiny. Je ovšem třeba připomenout, že nyní 22letý útočník či záložník dříve hezky kvetl i v mateřských Pardubicích a dneska za ně klidně mohl kopat první ligu, našlápnuto měl slušně. V sezoně 2017-18, to mu bylo teprve devatenáct, za „áčko“ Pardubic ve druhé lize nastřílel pět branek a byl jednou z komet jara. Pak si bohužel v pohárovém utkání nepříjemně zranil zadní stehenní sval a po vyléčení marně hledal předchozí exkluzivní formu. V základní sestavě se sice dlouho držel, ovšem ke konci sezony z ní vypadl. Mužíkův „osud“ pak byl zpečetěn hned v prvním kole té další. Proti Žižkovu odehrál 55 minut, jenže trenérovi Krejčímu se jeho výkon ani trochu nezamlouval, stáhl ho z trávníku a později ho posílal do hry v zásadě už jen jako náhradníka — většinou na pár minut.

A právě tady, na podzim 2019, se v pozitivním slova smyslu projevil Mužíkův charakter. Nijak nezahořkl, že znovu nastupuje hlavně v ČFL za B mužstvo, a makal. Nebyla náhoda, že kouč Řezníček po úvodní půlce sezony na prvním místě jako poctivého a příkladného pracanta v záložním týmu Pardubic jmenoval právě jeho. Dřina se Mužíkovi vyplácela — odměnou mu bylo šest třetiligových branek.

Ladislav Mužík slaví jeden ze svých dvou gólů na Vyšehradě. V letošním ročníku druhé ligy jich má na kontě už 10. Foto: Aleš Vladyka

V nastávajícím zimním přípravném období po něm „chňapla“ Chrudim. Její trenér Jaroslav Veselý Mužíka znal už z dob, kdy rychlonohý fotbalista válel v dorostu, a pro někdejšího mládežnického reprezentanta našel širokou škálu uplatnění. V novém týmu si Mužík perfektně sedl s dalším forvardem Petrem Rybičkou, který mu nachystal hromadu šancí. Prvotním důkazem úspěšné spolupráce bylo pět druholigových zásahů na jaře 2020, dalších sedm z podzimu téhož roku už posloužilo jen jako štempl. A jak doložil třeba poslední duel s Vyšehradem, umí si Mužík vpředu vyhovět i s Korejcem Kang-Hjunem Juem, který v Chrudimi od října hostuje z Liberce. Také Ju dal Vyšehradu prakticky dva góly, jen ten první byl do technického zápisu zanesen jako vlastní.

Tři jarní góly Mužík stihl v pouhých třech duelech, takže zatím má v tomto kalendářním roce fantastický průměr. Přitom po Vyšehradu na klubovém webu Chrudimi tvrdil, že se po návratu z Pardubic (stáhly si jej na závěr druholigového podzimu a zkoušely v zimní přípravě) chvíli hledal… „Chytil jsem se na Žižkově penaltou. A na Vyšehradě dva góly. Doufám, že to potvrdím i v dalších zápasech,“ uvedl Mužík.

Pokud ano, překoná Mužík nejen Vašulína, ale pravděpodobně i dosud nejlepší druholigové výkony borců ze svých kmenových Pardubic, Michalů Petráně (12 gólů v ročníku 2016-17 a 11 v ročníku 2018-19) a Hlavatého (14 gólů v ročníku 2019-20). Kromě toho by mohl získat i korunu absolutního krále střelců v soutěži, díky zářezům z Vyšehradu se totiž osamostatnil na čele před líšeňským Jaroslavem Málkem. Jenom další evidence toho, co už dobře víme — že Mužík k Chrudimi zkrátka pasuje. Až tak, že by jej angažmá v MFK, jemuž výrazně pomohl k průběžné třetí příčce v tabulce, mohlo dost přiblížit i k naplnění prvoligového snu.

Čtěte též:
Výhra Pardubic v Olomouci: Kombinace důrazu, kumštu i pozornosti
Mezi tréninky rozváží obědy. S Táborskem se Dostálek osvědčil jako chrudimský žolík
Postřehy z Ďolíčku. Sázka na mladíky, kuriozita i kus smůly v klání s Boleslaví
Komentář: Gólman Boháč by se mohl vrátit už v květnu. To je perfektní novina
Přetržený vaz? Ve fotbale bohužel běžná věc. Tentokrát měla pech pardubická jednička
Jiný Cadu? S Opavou se projevil ten nežádoucí

Sdílej.

Napsat komentář