Komentář: Konec Svitav v lize je obrovská škoda. Za letošní propadák však covid nemůže

Zpráva, že svitavští basketbaloví Tuři z finančních důvodů po 11 sezonách opouštějí NBL a v příštích letech budou hrát „jen“ první ligu, může být pro někoho šokující, pro jiného možná ne až tak překvapivá. Pro každého svitavského basketbalového fanouška je každopádně hodně krutá a je to velká škoda. Kdo někdy zavítal v době, kdy to ještě šlo, na utkání v hale Turů Na Střelnici, po pár minutách pochopil, že tady jsou všichni hrdí, v dobrém slova smyslu zaujatí patrioti, kterým pro klub tlučou srdce. Turům v regionu náležela role tmelícího prvku. Aby ne; na podobné úrovni jako basket ve Svitavách nic jiného nefunguje, další sporty zde provozují výhradně amatéři. Místní fotbalisté v normálních časech kopou kraj, florbalisté nastupují ve východní skupině třetí nejvyšší soutěže. Jednou ročně si tu pak můžete zajít na populární Qanto Cup v malé kopané nebo se vypravit na motokros do nedalekého Opatova, čímž je výčet nejdůležitějšího v tomto odvětví vyčerpán.

Svitavský basketbal má zvuk, který až doteď neustále sílil. Z nesmělého nováčka ročníku 2010-11 Tuři postupně vyrostli v ambiciózní klub. V letech 2018 a 2019 obsadili finální 4. příčku, v roce 2018 kromě toho uspořádali Final Four národního poháru a po triumfu nad Děčínem v něm brali bronz. Posléze si krátce zahráli i pohár evropský.

Turům v regionu náležela role tmelícího prvku. Na podobné úrovni jako basket ve Svitavách jiný sport nefunguje.

Ze Svitav se stávala lákavá adresa, ještě loni v létě to stoprocentně platilo. Pravda, talentovaného Kováře si stáhl mateřský Nymburk a dalšího mladého reprezentačního pivota Puršla zlanařil do Brna bývalý svitavský kouč Růžička, Tuři si však lukrativními nabídkami zajistili služby tří jiných zajímavých dvojic: Václava Bujnocha a Rostislava Dragouna z Opavy, Marka Sehnala a Adama Gogy z Olomoucka a Jana Křivánka s Domagojem Proletou z pražského USK. Později se po angažmá v zámoří do mužstva vrátil Marek Welsch a zkraje sezony navíc dorazil ještě americký pivot Delvon Johnson.

Náznaky potíží se nicméně objevily dávno předtím, než hlavní sponzor, firma Dekstone spolumajitele a generálního manažera Turů Jindřicha Horáka, oznámil svůj odchod z klubu. V průběhu ročníku musel kvůli zeštíhlování rozpočtu opustit realizační tým jeden z asistentů hlavního kouče Pivody Martin Blaho, přímo z kádru si po dohodě balili také Křivánek s Proletou. Na druhou stranu – v lednu 2021 přibyl pod koš k Johnsonovi jeho krajan Jayvaughn Pinkston. Tápajícímu mančaftu, jenž se prakticky od prvního kola soužil v obraně a povětšinou marně hledal ideální rytmus a vyrovnanost výkonů týmových i individuálních, to ale dojem z mizerné sezony vylepšit nepomohlo. Po vyřazení v předkole play-off od Slunety Ústí nad Labem Tuři skončili až devátí.

O top hráče Svitav bude napříč ligou určitě zájem, smlouvy na podobné scénáře obvykle pamatují. Mančaft nejspíš dost změní tvář.

To je při papírové kvalitě kádru jednoznačně zklamání, které na ekonomické problémy spojené s covidem zkrátka svádět nelze. Třeba Bujnoch (byť sám dlouho marodil) do Svitav určitě nešel s tím, že se mužstvo bude lopotit až ve druhé nadstavbové skupině A2 a do play-off se vůbec neprobije. Kapitán Turů Roman Marko, jedna z klíčových osobností progresu týmu v uplynulých letech, na tiskovce po druhém zápase v Ústí (nepostupová remíza 74:74) nijak neskrýval, že původní cíle byly úplně jiné.

„Čekali jsme rozhodně víc, to je asi všem jasné. Nebylo to ale o tomto zápase, nebo o těsné porážce doma. Ročník se nám nepovedl celý od začátku až do konce, z různých důvodů,“ prohlásil. Následná vynucená rezignace Turů na působení v NBL tomu dodala smutnou pečeť.

Co bude dál? O top hráče Svitav bude napříč ligou určitě zájem, smlouvy na podobné scénáře obvykle pamatují. Mančaft tudíž nejspíš změní tvář dost výrazně. Pokud jde o vedení klubu, to chce o patro níž rozpočet stabilizovat a „ve střednědobém výhledu“ se mezi elitu vrátit. Což rozhodně nebude nic jednoduchého; příznivci Turů si ale nepochybně budou přát, aby se to podařilo co nejdříve.

Čtěte též:
Jak nevypadnout s Ústím? Tuři musejí pořádně přitáhnout v obraně vlastního koše
Komentář: Beksa do play-off potřebuje své „dlouhé“. Nižší sestava neřeší všechno
Svobodovi pomohlo zúžení sestavy. Na hřišti se teď cítím dobře, kvituje opora Svitav
Svitavský Tur Slezák je pořád výtečný střelec. Ale také kutil, který vyrábí dětem hračky
Nezdolný muž Švrdlík: Velkých pivotů v lize ubylo, ale basket je agresivnější

Sdílej.

Napsat komentář