Komentář: Hokejbalová extraliga přes léto? Stojí to za pokus

Jedenáctého dubna skončí nouzový stav, mluví se o návratu žáků prvního stupně do škol. Ale zdaleka nejen o něm — příští týdny vyhlížejí s nadějemi mimo jiné i extraligoví hokejbalisté.

Ještě nedávno se představa, že by dohráli soutěž, v níž se toho na podzim stihlo minimum, jevila spíš jako utopická. Nicméně s klesajícími covidovými čísly už prostor pro optimismus existuje; hokejbal sází i na venkovní prostředí. „Doufám, že se to nějakým způsobem dohraje, svaz snad nějaký model vymyslí,“ uvedl v čerstvém rozhovoru pro web pardubického Autoskla trenér Jiří Mašík.

Jeho svěřenci se v extralize naposledy představili 10. října, kdy zvítězili 3:2 v Dobřanech. Další mužstvo z kraje, letohradští Jeleni, pak pauzíruje o týden déle — 3. října doma padlo 1:2 na nájezdy s pražským Kovem. Následně byla v listopadu definitivně ukončena podzimní část, v kalendářním roce 2020 už se víc nezvládlo.

Českomoravský svaz hokejbalu na podzim nastínil tři možné scénáře dalšího vývoje. První dvě varianty už musely být odepsány — začít znovu hrát 20. února, resp. 13. března totiž se zhoršující se epidemií nepřicházelo v úvahu. Na stole tedy zbývá ta poslední. Na jakém principu je založena? Extraliga především rezignuje na dvoukolový hrací systém, v základní části by každý celek absolvoval pouze 11 střetnutí (každý proti každému jen jednou). Pardubice jich v tuto chvíli mají za sebou šest s bilancí 5-0-0-1 a 15 body na kontě, Letohrad pouze čtyři s bilancí 0-1-1-2 a 3 získanými body.

Je nutné uvědomit si, že hokejbalisté jsou amatéry, takže ani výrazně zhuštěný zápasový kalendář, který by byl v případě opětovného rozjezdu extraligy nutností, rozhodně není samospasitelný. Svaz přirozeně pamatuje na možnost, že by některé mančafty vinou covidu či s ním spojených opatření nenastřádaly ani zmíněných 11 kol. Pořadí v tabulce by se pak stanovilo dle kritéria průměrného zisku bodů z jednoho utkání (podíl získaných bodů a odehraných zápasů). Poté by odstartovalo play-off.

Hokejbalisté jsou amatéry, takže ani zhuštěný kalendář, který by byl v případě opětovného rozjezdu extraligy nutností, není samospasitelný.

„Zda série budou sehrány na dvě, nebo na tři vítězství, bude určeno dodatečně,“ píše se v příslušném dokumentu svazu. „Mistr bude vyhlášen v případě, že bude odehráno minimálně 50 procent utkání z původního herního formátu. Ze soutěže se nesestupuje,“ dočtete se v něm dále.

Vedení svazu plánovalo finišovat v červnu, trenér Pardubic Mašík by se však nebál ani mnohem pozdějších duelů — i v zájmu naplnění v zásadě již zavrhnutého dvoukolového systému.

„Klidně bych hrál až do července, s dovolenými to letos stejně nevypadá dobře. A když nějakému týmu budou chybět jeden dva hráči, tak by se s tím měl poprat a vyrovnat. Bylo by škoda to neodehrát, protože by se muselo končit v červnu,“ mínil Mašík. Podle něho by nikterak nevadilo, pokud by se play-off přesunulo třeba až na září. „Po čtrnácti dnech bych pak hned začal novou sezonu. Týmy už mají těch předsezonních příprav dost, tak by se hlavně hrálo, což všichni chtějí.“

Nápad je to zajímavý. Jeden by mohl namítnout, že běhat pod letním slunkem v hokejbalové výstroji není zrovna lahoda, ale to by hráči nejspíš „kousli“. Na dohrání kompletní základní části o 22 kolech by extraliga od půlky dubna do srpna včetně získala teoreticky až dvacet týdnů. Červencové termíny by se sice mohly dostat do kolize se zamýšleným mistrovstvím světa juniorů, ovšem s tím by si kluby určitě poradily. Za pokus to stojí.

Sdílej.

Napsat komentář