Komentář: Chrudim se záchranou ztratila drajv. Šanci skončit nahoře by však zahodit neměla

Ještě před měsícem chrudimští fotbalisté ve druhé lize drželi senzační třetí příčku. Pak byli dlouho pátí, z čehož je patrné, jak báječně měli z dřívějška nahráno. Výsledky od drtivého triumfu 4:0 v Praze na Vyšehradě z 3. dubna (16. kolo) totiž stály za starou bačkoru a až teď se to se zpožděním projevuje; po středeční vysoké porážce 1:4 na stadionu v Blansku je Chrudim náhle „až“ osmá. V čem její útlum vězí?

Dost možná v psychice. Uspokojení z dobře odvedené práce, jež vedla k rychlé záchraně, se prostě odolává těžko. Nynější počínání hráčů MFK na první pohled připomíná loňské jaro. Také tehdy se Chrudimští, přes hektický zápasový kalendář, dokázali ve druhé lize zachránit až nečekaně brzy, už ve 22. kole z 30. Po vítězství 4:3 nad Jihlavou měli na sedmém místě tabulky 31 bodů a v podstatě už se mohli dívat jen nahoru. Jenže ze zbývajících osmi duelů (byť je třeba poznamenat, že los byl opravdu těžký) vydolovali pouze 5 bodů z 24 možných! Přišly remízy s Prostějovem a Ústím nad Labem doma, porážky ve Vlašimi, Brně, v Praze na Julisce s Duklou, doma s Pardubicemi a v Sokolově — až v závěrečném mači Za Vodojemem proti Vítkovicím si Východočeši trochu spravili chuť (3:1). Skončili desátí.

Letos je méně soupeřů, místo 15 jen 13, takže rovněž utkání se hraje méně a k jistotě pokračování v soutěži není potřeba tolik bodů. Po Vyšehradě jich Chrudim měla 27, přičemž na vedoucí Hradec a druhou Líšeň ztrácela shodně jen čtyři. Následovalo však velice nevydařené období, z nějž ční katastrofální série čtyř domácích porážek (Ústí nad Labem, Líšeň, Hradec Králové, Dukla), venku to tým měl 1-1-1. Suma sumárum čtyři body z 21 možných při výmluvném skóre 6:14.

Už po Ústí nespokojený trenér MFK Jaroslav Veselý mluvil o tom, že mužstvo „prochrápalo“ první poločas a hrálo bázlivě. Ne snad, že by předtím byly všechny úvodní půle ideální, ale nějaká ustrašenost určitě nebyla průvodním znakem. Tým si naopak věřil, drželo se ho i nutné štěstí. Připouštět si stres bylo vlastně nesmyslné, vždyť i kouč pro klubový web říkal: „Není důvod se takto prezentovat, nejsme úplně pod tlakem umístění, záchrana je splněna. Nerozumím tomu.“

Po 20 minutách jsme měli vést o tři branky a zbytek zápasu kontrolovat.

Trenér Chrudimi Jaroslav Veselý po porážce 1:4 v Blansku

Přestože mančaft v tomto klání po důrazném proslovu v kabině uměl znovu zapnout, laťka z dřívějška šla dolů. A v dalších utkáních to, s výjimkou jediné výhry ve Varnsdorfu, nebylo lepší. S Líšní zjevně chyběla koncentrace, Chrudim hned třikrát inkasovala po standardních situacích soupeře. S Hradcem Veselého mrzel „totální blackout v závěru“, kdy druholigový lídr otočil z 0:2 na 3:2 ve svůj prospěch mezi 80. a 88. minutou. „Na konci jsme se nepochopitelně začali strachovat o výsledek, což rozhodlo. Někde v hlavách jsme to chtěli už jen dohrát a nechtěli být nebezpeční,“ zlobil se trenér po tomto utkání. Prohra s Duklou víceméně kopírovala tu s Ústím, první půle se Chrudimi vymstila. A Blansko? Tam ji popravily individuální chyby. „Po dvaceti minutách jsme měli vést o tři branky a zbytek zápasu kontrolovat,“ prohlásil nahněvaný kouč.

Teď před Veselým, jehož pomalu dvouleté angažmá v Chrudimi lze pokládat za velmi úspěšné, stojí obtížná výzva: probrat mužstvo ze sílící letargie. Do konce soutěže zbývají čtyři kola (již v sobotu Za Vodojem dorazí Třinec, hraje se od 17 hodin), ve hře je tudíž dvanáct bodů. Chrudim se přitom nachází jenom dva za čtvrtou Vlašimí čili skvělé umístění je stále reálné. Tuhle příležitost by každopádně neměla zahodit.

Čtěte též:
Komentář: Král střelců II. ligy? Proč ne? Góly za Chrudim však mohou Mužíka postrčit i výš
Mezi tréninky rozváží obědy. S Táborskem se Dostálek osvědčil jako chrudimský žolík