Komentář: Beksa do play-off potřebuje své „dlouhé“. Nižší sestava neřeší všechno

O víkendu čeká pardubické basketbalisty v elitní nadstavbové skupině A1 závěrečné střetnutí proti Nymburku. Ovšem kromě toho, že s mnohonásobným českým šampionem přirozeně zamýšlejí odehrát co možná důstojnou partii, pro ně není zvlášť důležité. Jednoduše proto, že stávající šesté místo v tabulce skupiny, tedy na jejím chvostu, před startem play-off už vylepšit nemohou; že ve čtvrtfinále narazí na Opavu, nebo na Kolín, je též dané už před zápasem s hegemonem.

Mnohem podstatnější je směrem k blížící se vyřazovací části pro Beksu jiná věc: aby se jí včas uzdravili hráči. Minule v Opavě chyběli ústřední rozehrávač Tomáš Vyoral a křídelník Dominez Burnett, klíčová americká posila. Z pivotů potom absentovali Prokop Slanina, Petr Heřman a mladý Ondřej Výcha — z klasických „dlouhých“ vartovali pod oběma obroučkami pouze kapitán Kamil Švrdlík a Jakub Merešš.

Vyoral s Burnettem zatím vynechali pouze jeden zápas. To by ještě nemusel být velký průšvih, samozřejmě za předpokladu, že se brzy dají znovu do kupy. Slanina, který letos zažívá průlomovou sezonu, a Heřman však pro zranění nebyli k dispozici už dva, resp. čtyři duely a v takových chvílích by se dost hodil i Výcha, jenž má jinak v lize skromnou průměrnou minutáž 58 vteřin na utkání. Ten ale do hry nezasáhl dokonce od začátku března…

„Pod košem jsme nyní slabší, chybějí nám hlavně těla Prokopa Slaniny a Petra Heřmana v obraně, kde jsou schopni někoho přetlačit, někomu se postavit. David Škranc hraje na pozici pivota skvěle, ale přece jen to není jeho přirozená role (obyčejně nastupuje na křídle),“ konstatoval v rozhovoru pro klubový web Adam Konvalinka, trenér Beksy.

Kamil Švrdlík před časem v rozhovoru pro magazín PKSMAG hovořil o tom, že je v lize momentálně v módě sázet na nižší sestavu, což je jistě pravda, podobně jako Konvalinkou zmiňovaný fakt, že hráčům, kteří by je normálně nedostávali, minuty navíc jedině prospějí. Nicméně každý kouč chce mít k dispozici různé varianty, aby mohl účinně zasahovat do průběhu zápasu. Když mu scházejí, je hra jeho mužstva pro soupeře daleko čitelnější a snáze se jí čelí. Pokud by u toho mělo zůstat, nebyla by to pro Beksu a její fanoušky před play-off zrovna povzbudivá zpráva.

Čtěte též:
Svobodovi pomohlo zúžení sestavy. Na hřišti se teď cítím dobře, kvituje opora Svitav
Svitavský Tur Slezák je pořád výtečný střelec. Ale také kutil, který vyrábí dětem hračky
Nezdolný muž Švrdlík: Velkých pivotů v lize ubylo, ale basket je agresivnější

Sdílej.

Napsat komentář