Kapitán českých para hokejistů před MS: Musíme urvat hned první zápas s Koreou

Po letech je znovu v roli, kterou už kdysi zastával. Pardubický Mustang Pavel Kubeš povede českou reprezentaci para hokejistů na nadcházejícím šampionátu v Ostravě (19.-26. června) jako kapitán. „Hlavně se snažím předávat rady mladým,“ nastiňuje borec, který se coby 37letý představí už na své patnácté velké mezinárodní akci.

Češi mají na severu Moravy jasné zadání: umístit se do páté příčky, a kvalifikovat se tak na paralympiádu do Pekingu. V té souvislosti je vhodné osvětlit, jakým se mistrovství hraje systémem — je totiž dost neobvyklý. Tak tedy: Čtyři nejlepší celky z předchozího šampionátu v Ostravě z roku 2019, USA, Kanada, Jižní Korea a Česko, jsou nasazeny do elitní skupiny A, odkud první dva postupují rovnou do semifinále. Zbývající dva týmy ze skupiny A a nejlepší duo ze skupiny B pak na sebe narazí ve čtvrtfinále.

Kdo v naší skupině skončí poslední, půjde na Rusko. A to je problém, protože Rus umí.

Pavel Kubeš

„Pro nás je nejdůležitější hned první zápas ve skupině s Koreou. Proti USA a Kanadě to pak bude těžké, i když nechci předem házet flintu do žita. Myslím, že ze druhé skupiny půjde z prvního místa Rusko, takže ten, kdo v naší skupině skončí poslední, půjde na ně. A to je problém, protože Rus umí,“ glosuje Kubeš.

S Koreou přitom český nároďák nemá z uplynulých let zrovna povzbudivou bilanci — na paralympiádě v Kangnungu (2018) za ní po porážce 2:3 v prodloužení zůstal ve skupině (hrál pak jen o 5.-8. místo) a o rok později jej na MS v Ostravě přemohla 4:1 v bitvě o bronz.

Z reprezentantů se stali poloprofesionálové. Z nutnosti

„Korejci jsou houževnatí, pořád makají naplno. Ale nikdo neví, jak před turnajem trénovali a co přivezou za tým. Musíme to urvat,“ velí Kubeš, pro nějž jinak budou největším favoritem šampionátu obhájci Američané. „Mají tu svoje stálice, kdežto Kanada hodně obměnila tým. Ovšem nikdo nikoho rok pořádně neviděl, takže stát se může cokoliv,“ přemítá.

Češi, jakkoli to může vzhledem ke koronaviru znít podivně, trénovali do sytosti. Od loňského září se týden co týden potkávali na zimáku v Nymburce a vždy zde absolvovali několik jednotek. „Stali se z nás poloprofesionálové, dostali jsme smlouvy od Českého svazu ledního hokeje,“ poznamenává Kubeš. „Ono když v pondělí ráno odjedete z domu a vrátíte se ve středu večer, je dost složité živit rodinu. Tudíž to byla i nezbytnost,“ říká.

S fyzičkou tak para hokejisté „na štíru“ nebudou, kilometrů na ledě najezdili dost. Co jim ovšem citelně scházelo, byly ostré mezinárodní zápasy. „Je to už rok a půl, co jsme hráli utkání na nějaké úrovni,“ konstatuje Kubeš. „Turnaj v Rusku kvůli covidu odvolali, pak jsme měli jet do Itálie, a dopadlo to stejně. Přesně před rokem zrušili i mistrovství Evropy, na které jsme se chystali… Zabudováváme nové hráče, kteří potřebují zkušenosti právě z těch turnajů a zápasů. A ty nedostali,“ mrzí ho.

Předloni je hnala plná hala, letos může fandit 2 500 lidí

Před šampionátem reprezentanti stihli pouze dvojici přáteláků s Německem a přímo v jeho dějišti potom i s Kanadou. „V tom prvním nás Kanaďané trochu zválcovali, vyhráli asi 13:1. Samozřejmě jsme to měli natočené, pak byl u videa rozbor. Druhý zápas skončil naší prohrou 0:9, ale těch nejhorších chyb už jsme se vyvarovali. A proti jejich slabším pětkám jsme dokázali i něco sehrát. Posun tam byl,“ je Kubeš přesvědčený.

S parťáky z mančaftu, mezi nimiž jsou i další tři Mustangové David Motyčka, Pavel Doležal a náhradní gólman Martin Kudela, se těší na báječnou atmosféru, která se mu předloni v Ostravě vryla hluboko pod kůži. „To bylo nezapomenutelné. Za dobu, co v reprezentaci hraju, jsme ve světě nikdy nic podobného nezažili. Takhle rozburácená celá aréna… Neskutečné,“ vzpomíná na bezmála devítitisícové návštěvy v play-off.

Letos je sice kapacita vinou covidových restrikcí omezena na 2 500 diváků, přesto lze tušit, že domácí budou mít podporu víc než slušnou. „Pořadatelé se postarají, aby to tak bylo,“ věří Kubeš. „Jen je škoda, že tu jsme čtrnáct dní zavření v bublině. Jen hotel, s fanoušky se nepotkáme. Ale vydržíme to, všichni to mají stejné,“ uvědomuje si.

Sdílej.

Napsat komentář