Jiný Cadu? S Opavou se projevil ten nežádoucí

Po posledním prvoligovém kole v Opavě pardubičtí fotbalisté počítají ztráty. Zjevné jsou tři: body, které na hřišti Slezanů po těsné prohře 0:1 nechali, zraněná gólmanská jednička Boháč a k tomu Cadu, jejž po vyloučení za ošklivý faul nemine disciplinárka.

O Brazilci Caduovi, jehož celé jméno zní Carlos Eduardo Lopes Cruz, byl trenér Krejčí loni v létě, po postupu do nejvyšší soutěže, přesvědčený, že z něj do roka bude špičkový ligový hráč. „Je to živel. Dodneška nevím, jaký je jeho post, protože podle mě by zahrál všechno. Bomba. Až trošku potrénuje, bude to jiný Cadu,“ povídal tehdy kouč autorovi tohoto textu v rozhovoru pro MF DNES s poznámkou, že mladý „kanárek“ přišel pod Vinici kondičně zanedbaný a že dohánění tohoto manka zbrzdily covidové zákazy.

Cadu letos svoji šikovnost i univerzálnost potvrzoval; často nastupoval na kraji zálohy, odkud výpady z křídla podporoval útok, ovšem s Opavou zaujal místo na pravém kraji obrany, což je post, na který původně do Pardubic přicházel. V první lize to byl již jeho 20. zápas ze 22 možných a 15. v základní sestavě, což je jen dokladem toho, že jeho role v mužstvu výrazně vzrostla. V únoru rozhodl hezkým gólem na finálních 1:0 z hranice vápna duel na teplických Stínadlech. Za uvedené období ale také posbíral 5 žlutých karet, nejvíc v týmu, a k nim v Opavě přibyla i zmíněná první červená…

Byl to zásadní moment. Ve 4. minutě nastavení prvního poločasu chtěl odpálit vysoký balon, jenže při tom trefil kapitána Opavanů Žídka, který si chtěl balon sklepnout hlavou, kopačkou do obličeje. Žídek se skácel na trávník, krev se mu z čela skrz prsty jen řinula. „Surová hra – kopnutí soupeře ze strany do hlavy v nepřerušené hře v souboji o míč za použití nepřiměřené síly,“ zanesl do zápisu o utkání hlavní rozhodčí Miroslav Zelinka.

Cadu předvedl úplně zbytečný zákrok. Kdyby nenastal ten zkrat, věřím, že bychom si z Opavy nějaký bod odvezli.

Jaroslav Novotný, trenér Pardubic

Cadu věděl, že je zle. Provinile si přetáhl dres přes obličej a pod ním zpytoval svědomí. Pak se šel otřesenému Žídkovi omluvit. Nic to však nezměnilo na tom, že musel do sprch a že Slezané — neboť k přestupku došlo již v šestnáctce — dostali možnost skórovat „do šatny“. Smola penaltu proměnil s přehledem, přestože náhradní pardubický gólman Letáček vystihl stranu.

Představitelům hostujícího klubu se v tomto případě trochu jako bumerang vrátilo prohlášení, že pokračování rekonstrukce Letního stadionu, čerstvě protlačené městským zastupitelstvem, všechny namotivuje. U Cadua to nabralo nežádoucí rozměr. Ještě před inkriminovaným zákrokem na Žídka totiž předvedl dva fauly charakteru šlapáků, po nichž mu dal arbitr Zelinka důrazně najevo, že takhle tedy ne, a koučové od lajny na něj volali, ať se krotí. Neúčinkovalo to.

„Cadu předvedl úplně zbytečný zákrok. Byl takový přemotivovanější,“ všiml si i Jaroslav Novotný, Krejčího kolega na pardubické lavičce. „Kdyby nenastal ten zkrat, věřím, že bychom si nějaký bod odvezli,“ mínil.

Hosté hráli po přestávce i v deseti sympaticky, aktivně, ale vyrovnat se jim přes veškerou snahu nepodařilo. A Cadu jim teď nějakou dobu bude pro trest chybět.

Sdílej.

Napsat komentář