Je super, že mi jaro takhle vyšlo, raduje se choceňský šampion v orientačním běhu Křivda

Lidé tam kdysi sbírali kamení a házeli ho na hromady, aby v nepříliš úrodném kraji získali zemědělskou půdu. Ty kupičky a haldy jsou severně od Vojtíškova, vesničky na Šumpersku nedaleko Hanušovic, k vidění dodneška — a orientační běžci si je při nedávném mistrovství republiky na krátké trati mohli prohlédnout hezky zblízka. Přímo v závodě se tím ovšem asi nikdo moc nezdržoval. Určitě ne Tomáš Křivda, český reprezentant z K. O. B. Choceň, který v náročném terénu pod Sviní horou dobyl titul v hlavní kategorii mužů. Letos už druhý, v květnu totiž slavil i ve Šternberku při domácím šampionátu ve sprintu.

„Je to super, jsem maximálně spokojený, že mi jarní část sezony takhle vyšla,“ pochvaluje si Křivda. „Sprintu si hodně vážím. Poctivě jsem se na něj připravoval, a byl jsem proto rád, že jsem tu formu dokázal potvrdit. Na krátké trati jsem pak vyhrál trošku i díky tomu, že nestartoval (obhájce prvenství) Vojta Král, který připravoval tratě. Ubyl mi jeden velký konkurent a boj o titul tím byl mnohem vyrovnanější,“ konstatuje 21letý sportovec.

Do závodu jsem šel s tím, že musím podat bezchybný mapový výkon, abych nad ostatními kluky získal nějakou výhodu. To se podařilo.

Tomáš Křivda

Přesto měl i tady v cíli luxusní náskok. Trasu o délce 5,7 kilometru s převýšením 270 metrů a 23 kontrolami zvládl za 31:05 minuty, přičemž druhý v pořadí, hradecký Pavel Kubát, na něj ztratil plných 49 vteřin a třetí Jonáš Hubáček z Luhačovic už skoro minutu a půl.

„Šel jsem do toho s tím, že musím podat bezchybný mapový výkon, abych nad ostatními kluky, kteří si to třeba tolik nepohlídají, získal nějakou výhodu. To se podařilo. Fyzicky jsme na tom podobně, takže tohle rozhodovalo,“ podotýká Křivda.

Trať ve Vojtíškově běžce prověřila po všech stránkách

Stavitel tratě Král podle něho odvedl dobrou práci. „Byla moc pěkná a překvapilo mě, že terén byl mnohem víc běžecký, než bych očekával. Ale zároveň to bylo i dost technické. Prověřilo nás to po všech stránkách a je výborné, že jsem z toho vyšel jako vítěz,“ říká Křivda.

Výrazným způsobem mu hrálo do karet také to, že v průběhu závodu dohnal luhačovického Vojtěcha Sýkoru, který startoval před ním a nakonec obsadil 6. místo.

„Jeho dres jsem na trati zahlédl už dříve, při postupu na desátou a potom i na patnáctou kontrolu, nicméně to ještě nebylo důležité,“ přibližuje Křivda. „Ale v závěru trati, takových pět sedm minut před koncem, jsem ho měl asi dvacet vteřin před sebou a tam už to začalo mít vliv. Než jsem ho dostihl úplně, určitě mi to pomohlo a nějaký čas jsem tím získal. Byla to příjemná psychická podpora; pak jsem se dostal před něj a tak i doběhl,“ pokračuje.

V poslední třetině trati se vyskytovalo hodně bažin a vodotečí, které z toho po deštích udělaly pro nás později startující velký „humus“.

Tomáš Křivda

V horském lese nad Vojtíškovem se však nepotýkal jenom s dalšími běžci, kteří měli políčeno na medaile.

„Poslední třetina závodu se odehrávala v níže položené části toho prostoru, kde se vyskytovalo hodně bažin a vodotečí, které z toho po deštích v týdnu udělaly obzvlášť pro ty později startující velký ‚humus‘. U finálních dvou kontrol to bylo hodně mokré, bořili jsme se tam,“ popisuje Křivda. A dodává: „V závěrečné pasáži, kterou měly všechny kategorie společnou a kde proběhlo hodně závodníků, jste se mohl propadnout i po kolena, když jste nedával pozor. Bylo nutné hledat tvrdší místa, abyste neztrácel cenné vteřinky nějakým plácáním v bahně.“

Chocni se vyplácí vzájemná výpomoc s Wroclawí

V cíli se vyčerpáním svalil do trávy. „Doběh od poslední kontroly už byl jen do kopce po louce. Protože jsem předtím stahoval toho Vojtu, do finiše už mi moc sil nezbylo. Šel jsem naplno, ale nohy úplně netáhly… Měl jsem toho dost,“ přiznává.

S medailemi. Tomáš Křivda má z MČR na krátké trati zlatou, Polka Hanna Wiśniewská, jeho oddílová kolegyně, stříbrnou. Foto: K. O. B. Choceň

V závodě žen si nejspíš „hrábla“ i Hanna Wiśniewská, Křivdova oddílová kolegyně, která pro Choceň získala druhý cenný kov: stříbro. Lepší než ona byla jen hradecká Denisa Kosová. Wiśniewská je přitom jednou z mnoha polských posil východočeského klubu z Wroclawi.

„Ta spolupráce vznikla asi pět let zpátky, kdy jsme v Chocni měli problém skládat dorostenecké štafety. Byli jsme dva a potřebovali sehnat třetího, který by byl konkurenceschopný. Ale týkalo se to i našich dalších štafet. V Česku už si ty běžce rozebraly lepší oddíly, takže to nebylo úplně jednoduché. Napadlo nás oslovit klub z Wroclawi, zda by o to neměli zájem,“ vzpomíná Křivda. „Od té doby k nám jezdili dva tři lidi na štafety a později Poláci začali využívat toho, že je český orienťák na vyšší úrovni, i v individuálních disciplínách, protože se tu mohou lépe porovnat,“ doplňuje.

Není to jednostranná služba, i Choceňáci občas za Wroclaw nastoupí při polských závodech. „Já osobně už tam cestoval několikrát, i na štafety. Pomáháme si navzájem,“ přisvědčuje Křivda.

Stanovovat si mety pro MS by nebyl dobrý nápad

Coby muž, který se kromě dvou čerstvých zlatých medailí může pochlubit i průběžným vedením v Českém poháru (v závodě na zkrácené klasické trati ve Vojtíškově si je pojistil třetí příčkou), se nyní chystá na tuzemské mistrovství světa, jež se uskuteční v termínu 3. až 9. července. Nominovaný je vcelku logicky na obě disciplíny, jimž teď vládne. Hlavním centrem šampionátu jsou Doksy, Křivda ovšem poběží sprint v Terezíně a „middle“ ve Smržovce v Jizerských horách.

„Vynasnažím se co nejlépe předvést v obou, ale nebudu se upínat ke konkrétnímu umístění. Je to pro mě první mistrovství světa, stanovovat si nějaké mety by nebyl dobrý nápad,“ míní borec, který je momentálně s reprezentací na závěrečném kempu. „Výsledek, který z toho vzejde, bude druhotná věc.“

Věřil jsem, že bych mohl soutěžit i ve sprintových štafetách, ale respektuji rozhodnutí realizačního týmu. Zase bude víc času na regeneraci.

Tomáš Křivda

Pokud jde o štafety, finální nominace se ještě může změnit, ale Křivda v ní zatím nefiguruje. „Lehce jsem věřil, že budu moct bojovat o účast ve sprintových štafetách, ale respektuji rozhodnutí realizačního týmu. Zase díky tomu budu mít volný den mezi sprintem a krátkou tratí, který budu moci využít k regeneraci,“ uvažuje mladík, který vyrůstal v Novém Městě nad Metují.

Jak se tedy ocitl v choceňském klubu? Vysvětlení je jednoduché. „Děda byl v Chocni hlavním trenérem dětí a mamka odtamtud pochází. V Novém Městě navíc žádný oddíl orienťáku není,“ říká Křivda, nynější student geografie a kartografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Čtěte též:
Dva tituly v orientačním běhu Knapovou hřejí. Sprint byl vzpruha, se štafetou měla nervy

Sdílej.

Napsat komentář