Jandíková v Liberci plavala skvělé časy. Přesto pro ni má poslední pohár i hořkou příchuť

Při víkendové Velké ceně Liberce měla za úkol splnit na padesátce prsařek limit pro mistrovství Evropy juniorů v Římě. A tam se následně nominovat na juniorský světový šampionát v Kazani. Plavkyně SCPA Pardubice Natálie Jandíková ovšem původní plán předstihla — pod Ještědem se jí totiž povedlo obojí. Řeklo by se ideální scénář, nicméně Jandíková ani její trenér Martin Kratochvíl z toho paradoxně radostí do stropu neskáčou. Má to jednoduchý důvod.

„Problém je v tom, že FINA (Mezinárodní plavecká federace) Kazaň na devadesát procent o rok odloží, protože Australané a Američané tam nechtějí vyslat plavce,“ vysvětluje trenér Kratochvíl. „Jsme z toho rozmrzelí, kromě Natky by tam býval plaval i Dan Gracík. Já měl pro ně naplánovanou celou letní přípravu… Podle mě to není ani kvůli pandemii, ale politice, protože se to má konat v Rusku. Austrálie a USA mají ve federaci velké slovo,“ dodává.

Mistrovství světa juniorů na 90 procent odloží. Ani ne tak kvůli pandemii, ale politice, protože se má konat v Rusku. Austrálie a USA tam nechtějí.

Martin Kratochvíl, trenér SCPA Pardubice

Báječný čas 32,11 vteřiny z finále padesátky tak Jandíkovou může leda hřát na duši, pro náhradní MS ho plavecký svaz uzná sotva. Pro Evropu stačilo už 32,30 z rozplaveb.

„Je to škoda, všichni jsme se na tu Kazaň těšili,“ říká Kratochvíl. „Alespoň, že Natka s Danem i pro příští sezonu spadají do juniorské kategorie. Pokud se na svět znovu kvalifikují, budou tam jako zástupci nejstaršího ročníku, což by měla být jejich výhoda,“ uvažuje.

Přestože v Liberci Jandíková svoje konkurentky porazila na hlavu (druhá v cíli, Clementina Fraňková z brněnské Komety, měla o 77 setin horší finálový čas), podle Kratochvíla se má i mezi juniorkami v Česku stále určitě s kým měřit.

Pomohly vzpomínky na úspěšnou olympiádu mládeže

Natálie Jandíková na prsařské trati. Foto: PK Orca Bratislava

„Natce to v Liberci sedlo, byla v top formě. Sbírala tam vavříny už při Olympiádě dětí a mládeže v roce 2019, takže si to tam oblíbila,“ podotýká trenér. „Ale nejlepší holky z ročníku 2005 jsou velice vyrovnané. Zlínská Jana Přibylová, která v Liberci nebyla, má splněné limity pro juniorskou Evropu na padesátce i na stovce a velice blízko k nim měla i Clementina Fraňková. Do nedávné doby tam figurovala také ústecká Markéta Fišerová. Plus je třeba přičíst pardubickou Lídu Štěpánkovou — až se vrátí po zranění, na vrchol se myslím zase dostane a v budoucnu by s Natkou mohly svádět krásné souboje.“

Celkem pětkrát v Liberci zvítězil olympionik Jan Čejka, který se tak stal nejúspěšnějším plavcem třetího kola Českého poháru. Tentokrát vynechal svoje znaky a kraloval na 50 a 100 metrů motýl, 200 a 400 polohově a 1 500 volný způsob, přestože závodění pojal tréninkově. „Polohovky jsem mu tam dal záměrně, zaplaval si osobáky. Pomalu už začínáme pomýšlet i na české seniorské rekordy, které v současné době drží Honzův oddílový parťák Pavel Janeček,“ říká Kratochvíl.

Dařilo se i Kateřině Burianové a Danielu Gracíkovi. Vysokoškolačka Burianová mimo jiné vyhrála závod žen na 100 metrů motýl a na 100 kraul brala bronz. „Na podzim se s námi připravovala v zahraničí, chtěla to zase vzít vážně. Hodně ji to nakoplo, takhle dobře nikdy netrénovala. Zesílila, zvedá větší váhy, zlepšila se ve všech parametrech, není tak hubená. Zvládá kvalitně vytrvalostní sety, což předtím nebylo — s delšími tréninky měla i psychický blok. Teď vůbec, s chutí to odplave,“ chválí Kratochvíl. „Díky síle je i rychlá ve vodě. Pohnuli jsme i s laktátem, daleko lépe ho toleruje. Dříve ke konci stovky ‚vytuhla‘ a soupeřky ji dojely. Teď to je naopak. První padesátku rozjede rozumně a ve druhé je tlačí a předjede, nově má výborné finiše,“ dodává trenér.

Káťa Burianová tak dobře jako teď nikdy netrénovala. Zesílila, je díky tomu rychlá i ve vodě, lépe toleruje laktát a nově má výborné finiše.

Martin Kratochvíl, trenér SCPA Pardubice

Gracík na severu Čech nastoupil tak jako Čejka z plného tréninku. Přesto byl první na stovce znak, druhý na padesátce volný způsob a třetí v polohovkářské dvoustovce. „Ukázal, že není jen ryzí sprinter na padesátku motýl nebo znak. Na stovce znak si zlepšil osobní rekord. Mám z toho dobrý pocit. V Římě by to od něj mohlo být slibné, do nějakého finále by se probít mohl a pak si budeme věřit na medaili,“ poznamenává Kratochvíl.

Toho potěšil i Maxim Havlena, jehož nejlepším umístěním byla 4. příčka na 200 metrů motýl. „Měl jsem tam ještě prsaře Honzu Teplého s Jirkou Chalupníkem, těm se nezadařilo tak, jak bychom si představovali. Tam to musíme zanalyzovat,“ konstatuje trenér.

Řada plavců citelně doplácí na tréninkové manko

K výpravě SCPA v Liberci patřili i mladí plavci Vilém Mikula a Aneta Brandýská, jež doprovázela jejich trenérka Lenka Zemanová.  „Ti neměli vůbec možnost trénovat, jenom se krátce připravovali s juniorskou reprezentací v bublině v Nymburku,“ líčí Kratochvíl. Dvojice se i přes tento handicap dokázala probojovat do několika B-finále stejně jako svěřenkyně Tomáše Neterdy Tereza Čejková a Anna Pátková. Další členky Neterdovy skupiny Klára Macháčková a Ida Ferrara se pak předvedly i ve finále A.

„Nechci ty výsledky přeceňovat. V Liberci se plavalo bezprostředně po poháru v Praze, takže tam řada lidí nebyla. Jsem však rád, že se děvčata do těch finále dostala. Třeba Aničku Pátkovou to může povzbudit. V tréninku totiž máme hrozný výpadek. Od 17. dubna jsme jezdili dvakrát týdně do Prahy, protože nás vedení pardubického bazénu nesmyslně nechtělo pustit do vody. Je to pro mě nepochopitelné, pořád se to ve mně vaří. Beru to jako šílenou křivdu,“ štve Neterdu, který liberecké závody sledoval na dálku.

Od 17. dubna jsme jezdili do Prahy, protože nás vedení pardubického bazénu nechtělo pustit do vody. Je to pro mě nepochopitelné.

Tomáš Neterda, trenér SCPA Pardubice

Suchou přípravou zkrátka bazén nahradit nejde. „Padesátku ta děcka i takhle dají, stovka už je na hraně. Ale víc, na to nemají. Vzhledem k tomu, co mají natrénováno, holky plavaly dobře. Potřebuju, aby se dala do kupy Lída Štěpánková, která je po operaci kolene a vynechává celou letní sezonu. Domluvili jsme se, že to teď nebude nějak hrotit a bude připravená na zimu,“ dodává Neterda.

Příští akcí bude pro plavce Letní mistrovství ČR v Ústí nad Labem (18.-20. června). Jan Čejka se tam pokusí o A-limit na znakařské stovce pro Tokio — na rozdíl od dvoustovky má zatím pro tuhle trať v kapse pouze „béčko“.

Čtěte též:
Nadšený znakař Čejka: Pořád si užívám, že se mi na olympiádu povedlo probít
Zkoušení neoprenu se „zvrtlo“. Stálo mě to všechny závody, lituje Štěrbová po Evropě
Bazén na Hané, závody jen v cizině. Jsme plavečtí kočovníci, přibližuje trenér Čejky a spol.

Sdílej.

Napsat komentář