Jak se ukázali v základní skupině? Pohled na odchovance hokejového Dynama na MS v Rize

Tvoří výraznou část českého národního týmu na hokejovém mistrovství světa v Rize. Odchovanců pardubického hokeje je v Lotyšsku hned pět včetně dvou hráčů, kteří se za Dynamo bili i v uplynulé sezoně. Jak si Tomáš Zohorna, Lukáš Radil, Michael Špaček, Filip Zadina a Matěj Blümel (seřazeni jsou sestupně podle věku) vedli v základní skupině, kde Česko odehrálo sedm utkání? Magazín PKSMAG se na to zaměřil v následujícím textu a jako bonus rozebral i dosavadní počínání Slováka Martina Bučka, dalšího borce ze současného Dynama, který na šampionátu nastupuje také.

Tomáš Zohorna (33)

V úvodních dvou zápasech skupiny A s Ruskem a se Švýcarskem začínal coby nejstarší muž na soupisce s „áčkem“ na dresu, a to ve druhém útoku po boku mladíků Zadiny a Chytila. Zohorna byl jedním z těch, kteří porážky 3:4 a 2:5 odnesli; do sestavy se pak vrátil až v předposledním duelu skupiny s Dánskem jako třináctý forvard a přispěl tak k utrápené výhře 2:1 na nájezdy. Při závěrečném klání se Slovenskem (vítězství 7:3), kdy trenér Pešán šetřil hlavní opory, plnil funkci kapitána. Ve druhé třetině vyrazil chránit a mstít Zadinu poté, co Slovák Pospíšil Zohornova spoluhráče píchl koncem hole a pak ho ještě atakoval klečícího na ledě. Zatím má urostlý centr bilanci 4 zápasy, 0 bodů, +1.

Lukáš Radil (30)

Hned v prvním mači s Rusy na sebe Radil upozornil brutální minelou, když zavinil branku na 2:3. Co se konkrétně přihodilo? Ve 46. minutě zavážel puk za vlastní bránu, ten mu při snaze vyhodit „po prknech“ ujel a o brusli protihráče se odrazil mezi kruhy, kde si ho v klidu zpracoval Barabanov a s přehledem skóroval. Kouč Pešán za to Radila vyndal ze sestavy a ten potom dlouho dlel na tribuně. Zkušenému hokejistovi tak zvedlo náladu až finální střetnutí se Slováky — podal v něm totiž solidní výkon a ve 23. minutě zvyšoval tečí Šustrova nahození už na 3:0 pro Česko. Dosud tedy 2 zápasy, 1 gól a jeden záporný bod v kolonce +/-.

Michael Špaček (24)

Michael Špaček padá po kontaktu s protihráčem z Dánska. Foto: ceskyhokej.cz

Nejčastěji nastupuje v trojici s Lencem a Stránským. Šampionát ho zastihl v dobré formě, vidět je hodně. Svojí šikovností si na protivnících vykoledoval už několik faulů, dařila se mu i buly. V zakončení měl zprvu velkou smůlu, proti Bělorusku i proti Velké Británii napálil tyčku a v dalších šancích ho vychytali gólmani soupeře. I tak už má po sedmi odehraných mačích na kontě gól, čtyři asistence a dva kladné body v +/-. Prvně se trefil po Zadinově příhře v derniéře skupiny se Slováky.

Filip Zadina (21)

Z pardubických odchovanců má jasně nejvyšší icetime (v průměru 17,5 minuty), kouč Pešán na něj hodně spoléhá. Stejně jako Špaček naskakuje v přesilovkách. Se 23 pokusy je po Dominiku Kubalíkovi na mistrovství nejpilnějším českým střelcem, zatím ovšem s poměrně mizernou úspěšností 8,7 procenta. Góly zaznamenal ve třetím utkání skupiny proti Bělorusku (výhra Česka 3:2 v prodloužení), kde dával na průběžných 2:1, a proti Slovensku, kde otevíral účet už ve 29. vteřině. Ke dvěma brankám přidal v sedmi zápasech stejný počet asistencí, k tomu čtyři kladné body v +/-.

Matěj Blümel (21)

Matěj Blümel, nejmladší český reprezentant na MS, napřahuje ke střele „z první“. Foto: ceskyhokej.cz

Benjamínek nároďáku podle očekávání zahajoval většinu z pěti zápasů, do nichž zasáhl, z pozice třináctého útočníka. Jeho nebojácná dravost se však hodí, ostatně kvůli ní a vysoké produktivitě v zápasech před šampionátem trenéři Blümela do Rigy brali. Agilní křídelník zaznamenal první gól rovněž při úterním triumfu nad Slovenskem, když náhradního gólmana soupeře Húsku ve 46. minutě lacino překonal střelou na přední tyč a zvýšil tak na průběžných 6:1 pro Česko. Byl to jeho první kanadský bod v Lotyšsku; na cestě za ním přitom u levého mantinelu obelstil beka Bučka, pardubického parťáka, o kterém bude řeč za malou chvíli. V kolonce +/- má Blümel zaneseno +1.

Martin Bučko (21)

Chybu, které se dopustil při hlídání Blümela, Bučko v česko-slovenském derby částečně napravil ve 49. minutě, kdy střelou „z první“ od modré čáry snížil na 2:6. Talentovanému obránci rána vážně sedla, byl to čistý průstřel brankáře Willa. Šlo o Bučkův jediný přesný zásah ve čtyřech zápasech, které odehrál; vedle toho má ve statistikách ještě jeden minus bod.