Jak nevypadnout s Ústím? Tuři musejí pořádně přitáhnout v obraně vlastního koše

V úvodním utkání předkola play-off svitavští basketbaloví Tuři doma prohráli s ústeckou Slunetou 91:93. Je to před čtvrteční odvetou na severozápadě Čech (od 18 hodin, přenos na tvcom.cz) průšvih? Ne nutně; vítězství by pochopitelně bylo o poznání cennější, ovšem dvoubodový náskok Ústeckým, kteří v nadstavbové skupině A2 skončili příčku nad Tury, nezaručuje vůbec nic. Ostatně poražení svoje šance, minimálně dle slov kouče Lukáše Pivody a snajpra Matěje Svobody (25 bodů) na pozápasové tiskovce, viděli nadějně. Co je nutné udělat pro to, aby Tuři v hale Slunety uspěli a do čtvrtfinále nakonec postoupili?

První mač jasně ukázal (nebo možná spíš připomněl), kde mají Tuři slabé místo. Vzadu, konkrétně v blízkosti vlastního koše. Řekli byste si, že když mužstvo dominuje 13:3 na trojky (tedy 39:9 na body z nich) tak jako Svitavy, mohlo by to pro ně dopadnout slušně. Jenže to by Tuři nesměli Ústí dovolit 32 úspěšných pokusů zblízka. Sami jich měli pouze 16… Tady to chce pořádně přidat.

Pivot Svitav Delvon Johnson (21) při rozskoku s ústeckým Gligoriem Rakočevičem. Foto: František Renza, Dekstone Tuři Svitavy

„Tři čtvrtiny jsme postrádali obranu, pak jsme si řekli, že budeme zacpávat bednu — hlavně když Autrey nebo Hanes budou najíždět. Ale bohužel jsme tam měli pořád obrovské prostory, aby lehce skórovali. To byla příčina toho, že v prvním poločase dali tolik bodů,“ konstatoval po utkání trenér Pivoda. „Soupeři docílili 34 bodů zpod koše při úspěšnosti skoro 80 procent, což je obrovské číslo,“ doplnil.

Příspěvek pětadvacetibodového Lamba Autreyho by při jeho formě neměl překvapit, během nadstavby na něj upozorňovali přímo svitavští hráči. Co si však Tuři příště rozhodně dovolit nemohou, jsou body dalších ústeckých „pand“. Nejen Dereka Hanese. Třeba černohorský pivot Gligorie Rakočevič jich nasázel 21, o deset víc než nejproduktivnější svitavský „dlouhý“ Václav Bujnoch. Dvojice tuřích Američanů Delvon Johnson a Jayvaughn Pinkston se navíc v součtu dostala jen na devět bodů, což je vystaveným potvrzením, že pod obroučkou to domácím haprovalo. Johnson se ke všemu už ve 24. minutě po diskvalifikační chybě za nesportovní chování na lavičce vyfauloval.

Ještě něco se Turům s postupujícím utkáním vytrácelo. Trpělivost. „Ve druhém poločase jsme opět, hlavně ve čtvrté čtvrtině, nedali spoustu otevřených střel, kdy jsme na to měli čas,“ mrzelo kouče Pivodu. Jinak byly statistiky ve všech kolonkách dost vyrovnané, což se promítlo ve finálním takřka remízovém výsledku. Ústřední vzkaz pro svitavské basketbalisty je však i proto před odvetou zřejmý: Pořádně přitáhněte v obraně!

Čtěte též:
Komentář: Beksa do play-off potřebuje své „dlouhé“. Nižší sestava neřeší všechno
Svobodovi pomohlo zúžení sestavy. Na hřišti se teď cítím dobře, kvituje opora Svitav
Svitavský Tur Slezák je pořád výtečný střelec. Ale také kutil, který vyrábí dětem hračky
Nezdolný muž Švrdlík: Velkých pivotů v lize ubylo, ale basket je agresivnější