Hlavně ať mi dá pokoj sval. A ať to se mnou v Sapporu nesekne, přeje si olympionik Gdula

Kamkoli se rozhlédnete, naskytnou se vám dechberoucí alpské scenérie. Na dosah ruky se rozkládá přehradní jezero, ze kterého trčí jako memento po zatopené vesnici věž kostela. Pro běžného turistu představuje italská část Reschenského průsmyku idylu; méně už to však platilo pro olympionika Lukáše Gdulu, chodce pardubické Hvězdy, který zde byl do pátku (letos již podruhé) na reprezentačním soustředění. Po intenzivnějších trénincích se totiž ozval problémový pravý hamstring a 29letý sportovec musel vzít místo chůze zavděk cyklistikou.

„Není to takové, jak bych si představoval, i když dělám, co můžu,“ hodnotil Gdula ještě přímo z Itálie závěrečnou přípravu před Japonskem. „Ale pro mě bude alfa a omega, abych byl na olympiádě zdravý,“ dodal atlet. Před sebou má hektický víkend: vyprat, prohodit tašky, nafasovat oficiální týmové oblečení a v pondělí odlet.

Když jsme se spolu bavili naposledy, říkal jste mi, že v Japonsku může startovat 60 chodců a že 33 už je nominovaných. Nakonec jste tam proklouzl také — z jaké pozice v žebříčku to bylo?

Z padesáté, takže nějakou rezervu jsem měl. (úsměv)

Ze kterých závodů po březnovém MČR na padesátce v Dudincích se vám ještě započetly body?

Padesátky se počítají jako „main eventy“, dvacítky nebo pětatřicítky potom jako „side eventy“. U těch je však nevýhodný bodový koeficient za umístění, takže bylo skoro jasné, že další body nezískám. Koketovali jsme jen s tím, že bych šel padesátku v Poděbradech, ale s trenérem jsme se shodli, že by to byl nesmysl. Během relativně krátké doby bych měl za sebou čtyři a to je moc. Čekal jsem tedy, jak to dopadne, jak se zlepší ostatní. V těch Poděbradech mě sice pár lidí předskočilo, ale jen asi tři nebo čtyři. Takže mi to stačilo. Ono moc závodů nebylo ani ve světě…

Jak to máte s přesunem do Japonska?

Letíme nejprve přes Paříž do Tokia a pak do Kóči (na ostrově Šikoku), kde budeme mít třídenní tréninkový kemp. Před 30. červencem se totiž v Sapporu, kde jsou chodecké závody a také maratony, nesmí trénovat. Cesta bude dlouhá, i všechny ty procedury — různé povinné aplikace, papíry, testy. Ale taková perlička pro pobavení: reprezentační kolega Vítek Hlaváč mi říkal, že to máme pořád dobré proti sportovcům, kteří do Tokia letěli na olympiádu v roce 1964. Těm to prý trvalo tři dny s jedenácti přestupy…

Pokud jde o cestu, máme to pořád dobré proti sportovcům, kteří do Tokia letěli na olympiádu v roce 1964. Těm to prý trvalo tři dny s 11 přestupy…

Lukáš Gdula

Olympiáda bývá často „roztahaná“, nicméně Sapporo je od Tokia přece jen dost daleko. Proč závodíte právě tam?

Z důvodu teplot a lepšího klimatu v tomto období. Na mistrovství světa 2019 v Dauhá se zvedla vlna nevole proti podmínkám, protože i když tam byl klimatizovaný stadion, naše soutěže se odehrávají mimo něj a bylo to hrozné. Na popud toho se to z Tokia, kde panuje příšerné horko a hlavně vlhko, přesunulo na sever.

Už jste si stačil nastudovat okruh v Odori Parku?

Koukal jsem se do propozic, ale ono to v chůzi není ani moc potřeba. Prohlédnu si to až při závodě. (úsměv)

Lukáš Gdula se občerstvuje při květnovém ME družstev v Poděbradech, kde byl 39. celkově. Foto: Aleš Gräf

Je kilometrový, nebo dvoukilometrový?

Pro padesátku dvoukilometrový, pro dvacítku žen kilometrový. Pro náš závod je prodloužený na obě strany.

Start padesátky je 6. srpna v 5.30 tamního času. Vstáváte rád za rozbřesku?

Moc ranní ptáče nejsem. Ale při závodě se člověk probere. S tím časovým posunem navíc v Japonsku budeme mít jiný režim. Navykneme si trénovat ráno, i když to asi půjde až od sedmi. Jinak musíme být na hotelu.

Minule v Riu vás diskvalifikovali. Ústřední cíl pro Sapporo je proto dokončit, že?

Ano, to je cíl číslo jedna. Nebudu říkat, s čím bych byl spokojený, pokud jde o umístění. Každopádně bych chtěl na trati nechat to, na co v tu chvíli budu mít. Největší obavy mám z toho svalu a z podmínek. S někým to občas „sekne“, takže ho pak diskvalifikují kvůli tomu. Není to až tak netypické.

Normálně bychom šli do města na kafe, po závodech vyrazili na výlet. Teď radši počítám s nejhorší variantou: vězení na hotelu.

Lukáš Gdula

Chystáte se na trati nějak spolupracovat s Vítem Hlaváčem? Jde to v chůzi vůbec?

V podstatě jo, protože zřejmě budeme útočit na podobné příčky, ale zase se nedá hovořit o nějaké úplné pomoci. Každopádně vás psychicky povzbudí, když to nemusíte táhnout celé sám.

Kolik dní v Japonsku celkově strávíte?

Ještě přesně nevíme, kdy se budeme vracet. Osmého končí olympiáda, tak pár dní potom. Naše „skupina Sapporo“ asi poletí zpátky pohromadě.

Budete v televizi sledovat i další sporty? Nebo jak se tam plánujete zabavit?

Dívat se budu určitě, kromě toho si vezmu nějakou knížku a budu koukat na seriály. Taky tam můžu dohnat resty, co se týče probrání fotek na počítači nebo školy.

Chystáte se do exotické destinace, ale pohyb bude hodně omezený. To vás musí dost mrzet.

Normálně bychom do města šli, dali si kafe. A po závodech vyrazili na nějaký kratší výlet, nasát kulturu. Teď radši počítám s nejhorší variantou: vězení na hotelu. Dokonce i jídlo by nám měli snad nosit na pokoj… Z Japonska skoro nic neuvidíme.

Znamená to, že už nyní máte v hlavě, že se tam v normálnějších časech znovu vypravíte?

Cestování je moje vášeň a po téhle olympiádě určitě neřeknu, že jsem byl v Japonsku. Takže ano, s přítelkyní nebo s kamarády bych se tam určitě někdy později rád podíval.


Děkujeme, že jste si přečetli tento článek. Váš Pardubický kraj sport magazín, PKSMAG.cz

Čtěte též:
Mistryně Evropy na čtvrtce Vondrová pomalu balí do Japonska. „Semifinále by byl mazec.“
Titul z desetiboje s rozpaky. Byl to průměr, nejsem rozzávoděný, hodnotil Kopecký
Olympiáda? Ještě to bude na vážkách, ale snad klapne, věří chodec Gdula
Čtvrtkařka Vondrová o neúspěchu v hale: Na setinky mám smůlu. Venku ji požene Tokio
Zlaté zklamání, limit utekl. Netrefoval jsem odraz, mrzí trojskokana Vondráčka

Sdílej.

Napsat komentář